17.11.2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun (“Kanun”); beraberinde getirdiği birçok düzenleme ile birlikte aynı zamanda Gelir Vergisi Kanunu’nda da sermaye şirketlerine dair önemli hükümler içermektedir. Kanun’un 17. maddesi, sermaye şirketlerinin sermaye azaltımı yoluyla hissedarlarına gerçekleştirdiği ödemelerin “kâr payı dağıtımı” sayılarak yüzde 15 stopaja tabi tutulması hususunda düzenleme getirmiştir.

Bilindiği üzere koronavirüs salgını ile ilgili alınan tedbirler kapsamında Türk Ticaret Kanunu’na eklenen geçici 13. madde ile sermaye şirketlerinde “ihtiyatlılık politikası” gereği şirket kaynaklarının nakit kâr dağıtımı yapılmak suretiyle azaltılmaması, şirketlerin mevcut öz kaynak yapılarının korunması ve ilave finansman ihtiyacının doğmaması adına kâr payı dağıtımı sınırlandırılmıştı. Konu ile ilgili 30 Mayıs 2020 tarihli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kanun; yukarıda anılan düzenlemeden farklı olarak sermaye şirketlerinin sermaye azaltımı yoluyla hissedarlara gerçekleştirilen ödemelerin de “kâr payı dağıtımı” sayılmasını ve bu tutar üzerinden vergi tevkifatı yapılmasını öngörmüştür.

Kanun 17. maddesinde “Gelir Vergisi Kanunu” gereğince “tam mükellef” sıfatındaki sermaye şirketlerinin iktisap ettikleri kendi hisse senetlerini veya ortaklık paylarını;

  • Sermaye azaltımı yoluyla itfa etmeleri hâlinde iktisap bedeli ile hisse senetlerinin/ortaklık paylarının itibari değeri arasındaki fark tutar sermaye azaltımına ilişkin kararın ticaret sicilinde tescil edildiği tarih,
  • İktisap bedelinin altında bir bedel karşılığında elden çıkarmaları hâlinde iktisap bedeli ile elden çıkarma bedeli arasındaki fark tutar elden çıkarma tarihi,
  • İktisap ettikleri tarihten itibaren iki tam yıl içerisinde, sermaye azaltımı yoluyla itfa etmemeleri veya elden çıkarmamaları hâlinde, iktisap bedeli ile hisse senetlerinin veya ortaklık paylarının itibari değeri arasındaki fark tutar iktisap tarihinden itibaren iki tam yıllık sürenin son günü itibarıyla dağıtılmış kâr payı sayılacak ve bu tutarlar üzerinden yüzde 15 oranında vergi tevkifatı yapılacaktır.

Anılan düzenleme kapsamında Kanun, tevkif edilen vergilerin herhangi bir vergiden mahsup edilemeyeceğini de hüküm altına almıştır.

Öte yandan Kanun’un anılan maddesi ile Cumhurbaşkanı, tam mükellef sermaye şirketinin paylarının Borsa İstanbul’da işlem görüp görmemesine, işlem gören paylarının toplam payları içindeki oranına, geri alınan payların Borsa İstanbul’da işlem gören paylardan olup olmamasına, tam mükellef kurumlardan geri alınıp alınmamasına, tam mükellef sermaye şirketinin yıllık satış hasılatı ve diğer gelirlerinin toplam tutarına göre ayrı ayrı ya da birlikte, bu oranı sıfıra kadar indirmeye veya bir katına kadar artırmak suretiyle yeniden tespit etmeye yetkili kılınmıştır.

Sonuç olarak koronavirüs tedbirleri kapsamında sermaye şirketlerinin kâr payı dağıtımına getirilen sınırlandırmalara ek olarak Kanun, sermaye azaltımı yoluyla hissedarlara yapılacak ödemelerin de “kar payı dağıtımı” sayılacağını ve bu tutarın yüzde 15 stopaja tabi olacağını hüküm altına almıştır. Gelinen aşamada kâr payı dağıtımı yahut sermaye azaltımı hedefleyen şirketlerin yasal mevzuat çerçevesinde güncel gelişmeleri takip ederek hareket etmeleri son derece önem arz etmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.