22.10.2020 tarihli OSB Uygulama Yönetmeliği Değişikliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme kapsamında, emsal hesabında dikkate alınan unsurlarda değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe ilişkin aşağıdaki revizyonlar uygun görüldü:

16’ncı maddenin 1. fıkrasındaki, “Olağan ve olağanüstü genel kurulda, Genel Müdürlük tarafından görevlendirilen en az bir Bakanlık temsilcisinin bulunması zorunludur” ibaresi, “Olağan ve olağanüstü genel kurulda, en az bir Bakanlık temsilcisinin bulunması zorunludur” şeklinde değiştirildi.

Eski 36’ncı madde (Değişik: RG-16/4/2020-31101)’ye göre, eskiden zemin altı ilk bodrum kat emsale katılmıyordu. Zemin altı ilk bodrum haricindeki bodrum katların yüzde 25’i emsal hesabına giriyordu. Emsal harici bodrum katlar ve asma katın toplamı; parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşamıyordu. Yeni hüküm çerçevesinde bodrum katlar, emsal hesabına dahil edilmeyecek. Bodrum katlarda yapılan sığınak, bacalar, şaftlar, kömürlük, yakıt ve su depoları, jeneratör ve enerji odasının ilgili mevzuat, standart ya da Planlı Alanlar Yönetmeliğine göre hesap edilen asgari alanları, emsal hesabına dahil edilmeyecek. Emsal harici bırakılan bodrum katlardan, zemin altı ilk bodrum kat haricindeki diğer bodrum katlarının ve asma katın toplamı parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşamayacak. Ancak; 36'ncı maddenin altıncı fıkranın (b) bendinin (4), (5), (6), (7), (8) ve (9) nolu alt bentlerinde yer alan kullanımların yer aldığı kısımlar bu hesaba dahil edilmeyecek. Yine aynı eski maddede tek asma katlar, emsal hesabına katılmıyordu. Emsal harici bodrum katlar ve asma katın toplamı; parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşamıyordu. Yeni düzenlemeyle asma katlar, emsal hesabına dahil edilmeyecek. Emsal harici bırakılan bodrum katlardan, zemin altı ilk bodrum kat haricindeki diğer bodrum katlarının ve asma katın toplamı parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşamayacak. Ancak; 36'ncı maddenin altıncı fıkranın (b) bendinin (4), (5), (6), (7), (8) ve (9) nolu alt bentlerinde yer alan kullanımların yer aldığı kısımlar bu hesaba dahil edilmeyecek.

Yangın güvenlik holünü, emsal hesabına katmayan 36’ncı maddedeki yeni düzenlemeye göre, yangın güvenlik holünün 6 metrekaresi emsal hesabına dahil edilmeyecek. Sanayi alanında daha büyük bir yangın güvenlik holü bulunuyorsa, 6 metrekarenin üstündeki alan emsal hesabında dikkate alınacak. Yine aynı maddedeki revizyona göre, emsal hesabına katılmayacak tesisat bölümleri, "mekanik ve elektrik tesisat bölümleri" olarak sınırlanmıştır. Mekanik ve elektrik tesisat bölümleri, ışıklıklar, asansör boşluklarının; ilgili mevzuat, standart ya da 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre hesap edilen asgari alanları emsal hesabına dahil edilmeyecektir. Bodrum veya çatıda yapılan otoparkları, emsal hesabına katmayan 36’ncı maddede, bahçede yapılan açık otoparklar ile bodrum veya çatıda yapılan zorunlu otoparkların, emsal hesabına dahil edilmeyeceği değişikliğinde bulunuldu.

36’ncı madde çerçevesinde, kömürlük ve sığınaklar, nerede olduğuna bakılmaksızın emsal hesabına katılmıyordu. Yeni düzenlemeyle bu kural, bodrum katlarıyla sınırlı kaldı. Değişiklikle, emsal hesabına dahil edilmeyeceği kabul edilen yeni bölümler öngörülmüştür. Buna göre, aşağıdaki alanlar da emsal hesabına dahil edilmeyecektir:

•             Taban alanına dahil edilmeyen kullanımlar,

•             Mescitlerin 300 metrekaresi,

•             Galeri ve atrium boşlukları,

•             6 metrekareyi geçmeyen bekçi kulübeleri,

•             Bodrum katlarda yapılan bacalar, şaftlar, yakıt ve su depoları, jeneratör ve enerji odasının ilgili mevzuat, standart ya da Planlı Alanlar Yönetmeliğine göre hesap edilen asgari alanları.

Yapı ve yapı ile ilgili esasları kapsayan 43’üncü madde, çevre yeşilleri üzerine doğalgaz basınç düşürme ve/veya ölçüm istasyonu da kurulabileceği şeklinde yeniden düzenlendi.

Belirtilmemiş Hususlar başlığındaki 46’ncı maddenin birinci fıkrası ise, “İmar planı ve parselasyon planı yapımı, revizyonu ve değişiklikleri ile ilgili yönetmelikte belirtilmeyen hususlarda, 3194 sayılı Kanunun mekânsal standartları hariç tüm hükümleri ve ilgili yönetmeliklerinde belirtilen esaslar uygulanır” şeklindeyken, son düzenlemeyle “İmar planı ve parselasyon planı yapımı, revizyonu ve değişiklikleri ile ilgili yönetmelikte belirtilmeyen hususlarda, 3194 sayılı Kanunun mekânsal standartları ve değer artış payına ilişkin hükümleri hariç tüm hükümleri ve ilgili yönetmeliklerinde belirtilen esaslar uygulanır” şeklinde uygulanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.