Dünya ve ülkemiz sıkıntılı, zor günlerden geçiyor. Bu kadar büyük bir global salgın hem yerel hem de uluslararası ticaretin normal işleyişini de ciddi biçimde engelliyor. Milyarlarca kişi sadece sağlıklı biçimde hayatta kalmayı hedeflemiş durumda. Yüksek moralle sağlıklı çalışma yapılamıyor. Birçok sektörde bulaşma riskine karşı uzaktan çalışma tercih edildiği için yüz yüze çalışmanın sinerjisi yaratılamıyor.

2020 yılının başında tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüs maalesef bölgemizi de olumsuz yönde etkiledi. Mart ayı sonlarında 270 mevcut fabrikamızın birçoğu üretimine ara vermek zorunda kalmış, enerji tüketimlerimizde yüzde 34’lük bir düşüş yaşanmıştı. Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 50’ye kadar enerji tüketimlerimiz düşmüştü. Haziran ayından, itibaren tekrar artmaya başlayan enerji tüketimlerimiz, Temmuz ayı başlarında tamamen Mart ayı öncesi yani koronavirüs öncesi rakamlarımıza tekrar yükseldi ve rutin üretime bağlı, enerji tüketimlerimiz de normale döndü. Firmalarımızın üretim kapasitesi yüzde 98 civarlarında devam etmektedir. Bu oranı elektrik ve doğalgaz tüketim oranlarına baktığımızda görmekteyiz. Bu zorlu süreçleri kamu kurum ve kuruluşlarımızın, OSB olarak bizim ve katılımcı firmalarımızın aldığı tedbirlerle başarıyla yönettik.

Bu süreçlerde bölge firmalarımızın koronavirüsle mücadelede ortaya koydukları tavır ise bizi gururlandırdı. Birçok defa dile getirdiğimiz üzere, pandemi başlangıcında tüm ülkenin takip ettiği solunum cihazı bölgemizde üretildi. İlaç sektörü başta olmak üzere, pek çok firmamız, pandemi ile ilgili ihtiyaçları görüp hızlı bir adaptasyon sağlayarak destek verdiler ve vermeye de devam ediyorlar. Aynı şekilde yine bölgemiz firmalarımızdan biri aşı konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Pandemi her ne kadar öncelikleri değiştirse de biz sanayiciler olarak elbette ki önceliğimiz üretim ve istihdam düzleminde ekonomi ve finans kaynaklı olgulara odaklanmaktır. Bu gerçekten hareketle küresel salgın altında sağlığımız ve güvenliğimizden feragat etmeden yaşamı sürdürmeyi, istihdamın sürekliliğini, üretimi, ihracatı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürmeliyiz.

Hepimizin bildiği gibi, ülkemizin en kritik hedeflerinden biri, rekabet gücü ve katma değeri yüksek ihracatı ile karlılığımızın arttırılmasıdır ki; bu hedeflere ulaşılabilmesinin olmazsa olmaz şartları arasında, nitelikli işgücü istihdamı ve AR-GE kapasitesinin geliştirilmesi konuları da önceliklidir. 2020 yılının bizi zorunlu ve çok hızlı bir şekilde, dijital platformlara, uzaktan erişim ve çalışma modellerine adapte ettiğini düşünürsek, benzer bir ivme ve sağlanacak desteklerle, ülkemizin,  ihtiyacı olan, otomasyon, inovasyon, AR-GE, dijitalleşme vb. endüstriyel yeni modellere, kolaylıkla adapte olabileceği düşüncesindeyiz.

Çerkezköy OSB olarak, elimizdeki sınırlı kaynakları doğru kullanarak, bölgemiz işletmelerine ihtiyaç duydukları kapsamlı ve sürdürülebilir teknik altyapı hizmetlerini 7/24 sağlama gayreti içerisindeyiz. Ancak bahsettiğimiz gibi, değişimlere paralel olarak, bu hizmetler dışında firmalarımızın gelişen teknolojiye de ayak uydurabilmeleri, uluslararası platformda rekabetçiliklerini geliştirebilmeleri yönündeki ihtiyaçlarını da dikkate alarak 2020 yılında çalışmalar başlattık ve 2021 yılında daha somut çalışmalar ortaya koymaya çalışacağız.

Sonuç olarak; dünyada daha önce benzeri görülmemiş bu salgın ortamında tüm yurttaşlarımız gibi, ülkemizdeki milyonlarca sanayici, esnaf ve ticaret erbabı da ayakta kalabilmek ve değer üretebilmek çabasında ve mali destek ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Pandeminin ilk dönemlerinde sağlanan uygun kredilerin, ötelenen ödemelerin, vadeleri gelmiş ancak, konjonktürde iyileşme olmadığı için, sıkıntılar yaşanmakta yeni ve etkin desteklere ihtiyaç duyulmaktadır.

Her şeye rağmen, Çerkezköy OSB içindeki tüm katılımcılarımız daha çok üretmek için canla başla çalışıyorlar. 2021 yılının, başta pandemi olmak üzere, ülkemizin tüm sorunlarını bitirecek güzel bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ediyorum.

Bazı taleplerimiz

Bizim sanayiciler olarak 2021 yılında beklentilerimizin bazılarını şu başlıklarda belirtmek isterim: İstihdamla ilgili vergi ve prim yükleri indirilmeli. Pandemi kaynaklı ve genel finansman sorunları çözülerek, tahsilat ve ödeme problemi giderilmeli. Vergisini düzenli ödeyenlere teşvik sağlanmalı. Biriken KDV alacakları takvime bağlanarak ödenmeli. Özellikle sanayici için enerji maliyetleri öngörülebilir ve uygun fiyatlı olmalı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.