2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 daralan Türkiye ekonomisi, 2018 yılında yüzde 2,6 büyüdü. Türkiye ekonomisi 2009 yılında yüzde 4,7 daralmıştı. Bu rakam o zamandan itibaren gerçekleşen en düşük yıllık büyüme oldu.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 arttı, inşaat sektörü ise yüzde 1,9 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 5,6 arttı.

2019 yılında ekonomideki küçülmenin derinleşerek devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle uluslararası yabancı kuruluşların 2019 yılı Türkiye büyümesi için tahminleri de yüzde -1 ile -2 arasında değişiyor.

Hanehalkının tüketimi 2018'in son çeyreğinde yüzde 8,9 daralırken, finans, inşaat, sanayi ve tarımdaki daralma oranları dikkat çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır" dedi.

Geçen yılın son çeyreğine ilişkin yüzde eksi 3'lük büyümenin piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini belirten Albayrak, "İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönemde, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir" şeklinde konuştu.

Bakalım öyle mi olacak? Dileriz “en kötü” geride kalmıştır.

2018 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 45 bin 463 TL, ABD doları cinsinden 9 bin 632 dolar olarak hesaplandı.

Büyümedeki gerilemeyi frenleyen en önemli unsur yine ihracat artışı oldu. Dördüncü çeyrekte ithalat yüzde 24 daralırken, ihracatta yüzde 10 büyüme kaydedildi ve böylece dış ticaret dengesi büyümeye olumlu katkı yapmış oldu.

Sanayide de dördüncü çeyrekte yüzde 6,4'lük bir küçülme yaşanması ise tabi ki sanayiciyi zora soktu.

Sanayi kesimindeki yavaşlama, son çeyrek büyüme performansındaki zayıflamanın ana unsuru olarak gösteriliyor.

Son çeyrekte yüzde 3 küçülen Türk ekonomisinin, ilk 3 çeyreğin etkisiyle 2018 yılını yüzde 2,6 büyüme ile kapatması Türkiye’nin tüm saldırılara karşı direnç gösterdiğinin de bir göstergesi. 2018 yılında Türk ekonomisi ve sanayisi ne kadar sallansa da yıkılmadı.

Ekonomistlerin 2019 sonuna ilişkin büyüme tahminlerinin ortalaması da yüzde 1 düzeyinde belirledi.

2018’in son döneminde bir duraklama dönemi yaşarken, 2019’da yine bir duraklama yaşayacağımız da ortada.  2019 yılını en az hasarla atlatıp, gelecek yıllara daha etkili girmenin yollarını aramalıyız.

2019’un ekonomi savaşını kazanmak zorundayız!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.