ERP üreticilerini “yerli/yabancı” olarak ayırmak pek etik durmayabilir. Fakat sektörde de bu ayrımın oturmuş olmasının birçok haklı nedeni var. Birinci neden “gelişim çizgileri”. Yerli ERP’ler çoğunlukla muhasebe yazılımı olarak ortaya çıkıp, zaman içinde ERP’ye evrimleşmeye çalışmışlardır. Yabancı ERP’ler ise genel olarak üretim takip ve planlama (MRP) sistemleri olarak ortaya çıkıp zaman içinde ERP’leşmişlerdir. Aynı kapıya çıkar gibi görünse de bu ayrım tercih sırasında önemli farklar yaratabilir. İkinci önemli sebep “yerelleştirme (lokalizasyon)”. Yerli ERP’ler yerel mevzuata doğal olarak uygunken, yabancı ERP’ler bu sorunu yerelleştirme ile aşmaya çalışırlar ki çetin konulardan biridir. Üçüncü bir sebep olarak da “verilen teşvikler ve yerli yazılıma olan inancın artması” diyebiliriz. Bunların dışında uygulanan fiyat politikası, iyi araştırmama, destek hizmetleri, bütçe farklılıkları vs gibi nedenler de bu ayrımı keskinleştirmektedir.

Dünya pazarlarında kullanılan birçok ERP sistemi mevcuttur. Türkiye pazarında faaliyette olan yerli ve yabancı ERP yazılımlarına bir bakalım.

Yabancı ERP sağlayıcıları

SAP

Almanya menşeli firma ERP sektörünün en köklü yazılımıdır. 1972 yılında kurulmuştur ve % 25’lik pazar payıyla ERP pazarının dünya lideri durumundadır. SAP, Türk pazarında çok etkilidir. Bu pazardaki payı % 36,3 ve kullanıcı sayısı 15.000. Yaklaşık 230 firma tarafından tercih edilmiş durumdadır. Türkiye’nin İlk 500 firmasında ERP olarak büyük oranda SAP tercih edilmiş durumdadır.

ORACLE

Yaygın olarak veritabanı çözümleri ile tanınan Oracle’ın “Oracle E-Business Suit” olarak tanımlanan ERP paketi de mevcuttur. Oracle, ERP pazarının dünya çapına ikincisi konumundayken, üçüncü konumda bulunan Peoplesoft (JD Edwards) firma ve yazılımını satın alarak, SAP’a karşı ciddi bir atak yapmıştır. Oracle ve Peoplesoft yazılımları birleştirme çalışmaları halen devam etmektedir. Türkiye’de yaklaşık 200 kurulumu bulunmaktadır.

MBS (Microsoft Dynamics)

Yazılım devi Microsoft, şirket satın alma stratejisi ile son dönemde ERP pazarında yer almış ve dünya çapında yaklaşık % 5 pazar payı elde etmiştir. Türkiye’de aktif olan paketler Microsoft Dynamics başlığı altında Axapta ve Navision’dır. Pazar olarak SMB (Small and Medium Size Business) KOBİ pazarını hedeflemektedir. Türkiye’deki çözümleri çözüm ortağı yerli birçok firma uygulamaktadır.

IFS (Industrial and Financial Systems)

İsveç kökenli bir ERP olan IFS, farklı ölçekteki işletmelerde kurulup adım adım genişleyen; aralarında üretim, e-ticaret, finans, bakım, insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, servis yönetimi gibi çözümlerin de bulunduğu 60’tan fazla iş uygulamasından oluşmaktadır. Türkiye’deki satış ve pazarlama, yerelleştirme, implementasyon, müşteriye özel uyarlama, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini yetkili ofisi vermektedir. IFS Uygulamaları, Türkiye pazarında, 1995 yılından beri, aralarında İMKB firmalarının da bulunduğu 50’yi aşkın firmada 2.000’den fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

ABAS

1980 yılında Almanya Karlsruhe’de kurulan ABAS, dünya üzerinde 2.100’ün üzerinde müşteri ve 45.000’den fazla kullanıcıya 28 lisanda ERP ve e-business çözümleri sunmaktadır. Eğitim, danışmanlık, uyarlama ve proje yönetimi hizmetleri ABAS’ın dünya üzerindeki 50 iş ortağı ve yaklaşık 580 personeli tarafından verilmektedir.

Yerli ERP firmaları

LOGO

Logo, kurulduğu 1984 yılından bu yana pazarda muhasebe paketi ile kazandığı yaygınlığı, ERP alanında ürettiği ürünler Unity ve Netsis ile devam ettirmektedir. Yurt dışına da yazılım ihraç eden Logo, son dönemde Java destekli “Unity on Demand” ürününü piyasaya sürmüştür. Merkezi İzmir’de olan yerli yazılım firması yazılım çözümleri geliştirerek, bugün 40 çözüm ortağı ile birlikte hizmet vermektedir.

UYUMSOFT

Ülkemizdeki ERP firmalarından biri de Uyumsoft’tur. Ülkemizdeki birçok firmaya çözüm sunan Uyumsoft, yönünü Avrupa’ya da çevirerek; İngiltere, Azerbaycan, Arnavutluk ve İran pazarlarına yazılım ihracatı yapmaktadır.

MODEL ERP

Model ERP, 1992 yılından beri, orta ve orta üzeri büyüklükteki yerel kuruluşların ve yabancı kökenli firmaların ERP, CRM, MRP, MOBİL İNSİDE, B2B gibi tüm yazılım ihtiyaçları konusunda çözüm üreten bir uygulama yazılımıdır. Çözümün diğerlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli özellikleri; esneklik, güvenilirlik ve üretim becerisi. Bünyesinde 45 çalışanı ve birçok modülü ile hizmet veren Model ERP, İTÜ Teknokentte faaliyetlerini sürdürmektedir. Model, proje bazında kurumlara özgün çözümler üreten bir yazılım firması olarak kendi üretmiş olduğu Model ERP yazılımı ve kendi yazlım anadili ile birçok değişik sektörde başarı ile kullanılmaktadır. Ayrıca yapmış olduğu başarılı Ar-Ge çalışmaları neticesinde TÜBİTAK tarafından birçok kez ödüle layık görülmüştür.

WORKCUBE

WorkCube; şirketlerin çalışanlarını, müşterilerini ve tedarikçiden servise kadar tüm iş ortaklarını tek ve sağlam bir platformda iş yapabilir hale getiren kapsamlı bir e-business uygulama yazılımıdır. Tamamen web tabanlı bir kurumsal yazılım olan WorkCube, kurumlara A’dan Z’ye ortak bir veri tabanı üzerinden tüm iş, iş birliği ve iletişim faaliyetlerini yürütebilecekleri bir platform sunar. Workcube geçmişte ve günümüzde farklı kategori ve tanımlarla ifade edilen kurumsal yazılım çözümlerinin komple bir bileşkesi olarak düşünülebilir. Bu açıdan WorkCube ERP, MRP, CRM, Project Management vb. çözümlerdeki tüm fonksiyonları kapsamakta ve birbiriyle entegre bir biçimde kurumların kullanımına sunmaktadır.

TEKNOSOL

Ülkemizin bir diğer ERP yazılım firmalarındandır. Projeleri V-Era ERP ile ilaçtan kozmetiğe, tekstilden boya sektörüne, ambalaj sanayisinden otomotive, cam ve porselene vb. seksörlere çözümler sunmaktadır. Teknosol farklı hizmet anlayışlar doğrultusunda satış öncesi, proje uygulaması ve satış sonrasında verdiği destekler ile sektörde tercih edilen ERP’ler arasında gösterilmektedir.

LOGİN YAZILIM

Login Yazılım, 1989 yılından beri Özelleştirilmiş Kurumsal Yönetim Bilişim Sistem Çözümleri sunmaktadır. Hedef müşteri kitlesi olan orta ölçekli müşterilerine kendi geliştirdiği ürünlerle hizmet vermektedir. Login Entegre ERP çözümü, yazılım ekibi tarafından kapsamlı bir şekilde özelleştirilebiliyor olması iş ortaklarının olumlu görüşlerinin en önemli kaynağı olmuştur. Programın üretim operasyonlarındaki yetenekleri, ülkemizde siparişe özel üretim yapan firmaların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Coskun 2019-04-26 13:41:54

Mikro yazilimi yazmamissiniz.

Avatar
Kazım 2019-04-29 09:57:38

Atiker yazılım var onu da yazmamışsınız. Ki bizim kullandığım yazılım.

Avatar
AYTUĞ YALÇIN 2019-07-06 13:56:53

finalizer yazılmamış.