Bölgemizin bulunduğu coğrafi avantajlara bağlı olarak, sanayide meydana gelecek faaliyetlerin beşeri ve iktisadi hayat üzerinde ciddi değişimlerin ve gelişmelerin önünü açacağı inancı ile gerekli çalışmalarımızı büyük bir azim ve inançla sürdürmekteyiz.

Bölgemiz sanayisinin geleceğine umutla bakarak çalıştık ve umutla bakarak çalışmaya da devam edeceğiz. Bu kapsam da çok kısa sürede Diyarbakır OSB’de birçok alt yapı sıkıntılarını giderdik, yeni genişleme alanları açarak yeni yatırımcılara kucak açtık.

2017 yılı itibari ile

Özellikle ilave (3. Etap) OSB alanımıza ait altyapı çalışmalarını hızlandırdık.

Diyarbakır OSB bütçesi kapsamında ilave OSB alanına Kasım 2017 tarihi itibari ile doğalgaz verildi. Söz konusu doğalgazın bağlanması ile ilave OSB alanında gaz kullanan yatırımcılarımızın gaz kullanımından kaynaklı işletme maliyetlerinde yaklaşık yüzde 30 oranında düşüşler sağlayarak, söz konusu yatırımcılarımızın piyasaki rekabet koşulları iyileştirilmiştir.

Diyarbakır OSB’nin artan elektrik enerji ihtiyacının karşılanması yönünde TEİAŞ Genel müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda, 154 kilovat enerji nakil hatlarından ve ilerleyen süreçte 380 kilovat enerji nakil hatlarından enerji alınacak şekilde 100 mega volt amper yeni trafo merkezi işi ihale edildi ve sahada çalışmalara da başlanıldı, çok kısa bir süre içinde işin tamamlanacağı ön görülmektedir.

532 hektardan oluşan 1. ve 2. Etap Diyarbakır OSB’nin çevre güvenliğinin sağlanması için bu yıl yaklaşık 7 bin 700 metre betonarme çevre duvarı yaptık. 

Diyarbakır OSB’de çalışanlarımızın sağlığı ile ilgili yaşanabilecek olumsuzluklara karşı 112 acil müdahale binası inşa edildi. Bu bina İl sağlık müdürlüğünün kullanımına sunuldu. Diyarbakır OSB’de itfaiye biriminin oluşturulması yönündeki çalışmalarımız devam etmekle birlikte, itfaiye acil müdahale ekibine yönelik yapı inşaatı da tamamlandı.

Daha yeşil bir OSB için Mart-Nisan 2017 tarihi itibari ile Diyarbakır OSB'de 6 bin 730 adet akasya ağacı 2 bin 71 adet çam ağacı olmak üzere 8 bin 801 adet ağaç ekilmiştir. Bugünlerde yapılan ağaçlandırma çalışması ile ek olarak 8 bin adet ağaç ekimi daha gerçekleştirilecektir.

Diyarbakır OSB’de bulunan katılımcılarımızın ihtiyaç duyduğu, banka, lokanta, kargo gibi ihtiyaçlarının karşılanması yönünde yaklaşık 3 bin 200 metrekare oturum alanına sahip dükkân projemizin inşaat çalışmaları 2 ay içinde tamamlanacaktır.  PTT müdürlüğü ile yapılan görüşme sonucunda Diyarbakır OSB’de PTT Bank kurulması yönündeki talep uygun değerlendirilmiştir. Dükkânların tamamlanması ile PTT’ye yer verilecektir. Söz konusu 14 dükkânın kiralanması yönünde 40 girişimci OSB’ye başvuru yapmıştır.

OSB’ler, üreten ve istihdam yaratan en önemli enstrümanlardan biridir. Bu meşakkatli görevi göğüsleyen sanayiciler korunmalı ve gerekli her türlü destek kesintisiz şekilde verilmelidir. Bilinmelidir ki üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkûmdurlar. Ülke ekonomisinde üretimin, istihdamın, ihracatın artması için ihracat yapmamız şarttır. Bu kapsam da Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile Diyarbakır OSB’de bulunan katılımcılarımızın kurumsallaşması, ihracat oranlarının artırılması yönünde çalışma başlattık. Diyarbakır OSB olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın UR-GE projesi kapsamında, inşaat ve yapı malzemeleri konusu ile yürütülen çalışma kapsamında 1 adet uzman eleman alındı, 15 firmaya yönelik ihtiyaç analizleri hazırlandı, eğitimler verildi. Şimdi sırada ülke ziyaretleri kapsamında ihracata yöneldik.

Karacadağ Kalkınma Ajansının “sanayi alt yapısının iyileştirilmesi” kapsamında, Diyarbakır OSB olarak aldığımız kısmi hibeler ile hayata geçirilen projeler; 377 pik kilovoltaj gücünde, 600 bin kilovat saat / yıl katkı sağlayacak güneş enerji sistemi, 5 adet su kuyusunun açılması, 1 adet 500 tonluk ayaklı su deposunun yapılması, sondajlara ve depolara yönelik otomasyon sisteminin kurulması olmuştur.

2018 yılı hedeflerimiz arasında

Diyarbakır OSB 20 bin metreküp / gün kapasiteli, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma özelliklerine sahip atık su arıtma tesisine kavuşuyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yapılan görüşme sonucunda, Mart 2018 tarihinde 20 bin metreküp / gün kapasiteli atık su arıtma tesisimiz ihale ediliyor. Diyarbakır OSB’ye 2014 yılından bu yana verilen doğalgaz ile sanayisi olumlu yönde dönüşen Diyarbakır OSB’de atık su arıtma tesisinin yapılması ile çok daha nitelikli yatırımların Diyarbakır OSB’ye geleceğini öngörüyoruz.

2016 ve 2017 yılı içinde Diyarbakır OSB’ye 59 adet arsa tahsis başvurusu yapılmış, henüz tahsis işlemi yapılmamış firmaların taahhüt ettiği istihdam hedefi 3 bin 867 kişi, taahhüt edilen yatırım büyüklüğü ise 663 milyon TL olmuştur.  Bu kapsamda;  İkinci genişleme alanı olarak belirlenen 198 hektar büyüklüğündeki alan ile ilgili mera vasfı değişikliği çalışmalarımız devam etmektedir. Mera vasfı değişikliğinin tamamlanması durumunda, şimdiden hazırlanan 1/5.000-1/1.000 ölçekli imar planlarımızı hızlı şekilde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunacağız ve arkasından alt yapı projelerinin hazırlanması ile en geç 2018 yıl sonuna doğru ikinci İlave OSB alanının alt yapı işlerini ihale etme hedefinde olacağız.

2018 yılının zor bir yıl olacağına düşünüyorum ancak bu zorluk karşısında çok daha fazla çaba gösterip pazarlamaya, ihracat yapmaya odaklanmalıyız. Hedeflerimizin üzerine çıkmak için her kapıyı çalmalıyız, daha çok üretmek, kârımızı daha çok artırmak, pastadan daha fazla pay alabilmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Yönetim Kurulu olarak bölgemizde başta tahsis edilebilir arsa sorununu çözmek, çok daha kaliteli elektrik enerjisini katılımcılarımızın hizmetine sunmak, atık su arıtma tesisini ihale etmek, üreticilerimize ihracat yapmaları yönünde önlerini açmak ve ithal ettiğimiz ürünleri nasıl üretebiliriz konusunda girişimcilerimizi teşvik edeceğiz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.