‘’Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Yönetmeliği’’ 2013 yılında yürürlüğe girmişti. Mayıs ayında yönetmelikte oldukça kapsamlı değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile güneş enerji sektörünün beklediği mahsuplaşma uygulamasına da açıklık getirildi. Yönetmelik içerisinde ”Aylık mahsuplaşma uygulanması” başlığı ile 26’ncı Madde eklenmiş oldu.

Eklenen madde gereğince, yenilebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yapan tesislerden şebekeye verilen elektrik miktarı sayaçlar ile saatlik bazda hesaplanacak.

Her fatura dönemi ilgili elektrik aboneleri tarafından şebekeye verilen ve şebekeden çekilen elektrik enerji miktarı görevli tedarik şirketine bildirilecek.

Görevli tedarik şirket üretilen fazla elektriği 10 yıl süre ile satın almakla yükümlüdür. İhtiyaç fazlası elektrik üretimi için hesaplanan tutar, bir sonraki ayın 5. gününe dek ödenecektir. Tam tersi bir durum olursa yani elektrik üretimine rağmen üretim yetmemiş ve işletmeci elektrik kullanmış ise bir sonraki ayın 5. gününe kadar borcunu ödemelidir.

Yeni lisansız elektrik üretimi yönetmeliği uzunca zamandır bekleniyordu. Düzenleme sayesinde gerçek veya tüzel kişilikler, lisans alma veya şirket kurma yükümlülüğü olmaksızın elektrik enerjisi üretebilecek, ihtiyaç fazlası üretimlerini şebekeye verebilecek ve şebekeye verilen elektrik enerjisi YEKDEM kapsamında değerlendirilecek.

Konu ile ücretsiz fizibilite çalışması sonucunda yatırım maliyetinin ne kadar sürede amortisman edeceğini öğrenmek isterseniz geri dönüşünüzü bekliyor olacağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Yiğit 2019-07-02 15:49:40

Çok güzel' yalnız büyük sorun Organize Sanayi Bölgelerinde. 2 Subat 2019 tarihinde 30674 sayılı ’Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği". Bu yönetmeliğin Madde 54 (Kurulamayacak tesisler) bölümün b) Karma OSB’lerde 9’ncı fıkrasında, “OSB tüzel kişiliği ve katılımcının kendi ihtiyacı için kurulan/kurulacaklar hariç olmak üzere, güneş ve rüzgârdan elektrik enerjisi üreten tesisler kurulamaz.” ifadesi yer alıyor.
Bununla ilgili köşe yazımı https://www.enerjiportali.com/yeni-lisanssiz-elektrik-yonetmeligi-ve-osbler-hasan-yigit/ adresinden okuyabilirsiniz.
Yukarıda yazdığınız unsurlar mevcut urmdaOSB lerde geçerli değildir.
hasan@enerjibaba.com