banner110
 

Doygunluğa ulaşmış İstanbul sanayisinin omuzlarından yük alarak yoğunluğunun azalmasına yardımcı olan, Türkiye’nin endüstri üssü Kocaeli’ye yakınlığıyla iş ve endüstri çevrelerinin en güçlü alternatifi haline gelen Sakarya, yeni sanayi yatırımlarının ev sahibi olarak sanayinin geleceğini güçlendiriyor. 

Büyük şirketlerimizin ve holdinglerimizin yatırım alanlarına dahil ettiği Sakaryamız, Karasu Limanı atağıyla yatırım yapılabilirliğini güçlendirerek çehresini geliştirdi. 

Bir kentte ulaşım varsa endüstri de olur. Şehrimiz, nitelikli üretim, ulaşım ve ihracat ağlarıyla Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olacak. Ulaşım akslarının zengin olması ve ulaşım koridorlarının kesişiminde olması Sakarya’nın hem endüstriyel yatırımlarda hem de ihracatta önemli fırsatlar yakalamasını sağlayacak. Karasu Limanı, Sakarya’nın, hatta bölgenin ihracat ağını genişleterek kente global bir kimlik kazandıracak. 

Yeni yollar ve limanlar dolayısıyla Sakarya’nın kuzey bölgesinin üzerinde daha çok duruyoruz. Bölgemiz hem sanayi tesisleri, hem de ithalat ve ihracat üssü haline gelmesi bakımından, Türkiye’nin çok önemli bir lojistik merkezi konumuna gelecek. Sadece Karasu’da değil, Ferizli’de, Söğütlü’de, Arifiye çevrelerinde çok önemli lojistik bölgeleri teşekkül edecek. Şehir, limana ve Karadeniz otoyolunun bağlantılarına bağlı olarak, hareketli bir bölge olacak. Yakın zamana kadar çıkmaz sokak olarak anılan kuzey bölgemiz, ferah bir endüstri havzası haline gelecek. Sakarya’nın sahip olduğu güçlü sanayi potansiyeli bölgemize gelen göçü artıracak, yatırımlar arttıkça istihdam da yükselecektir.

Planlı yatırım üssü olma yönünde aktif bir biçimde teşvik edip beslediğimiz Sakarya, bünyesindeki OSB’lerin de desteğiyle büyük bir mesafe kat ediyor. Bizlerin de çevre dostu sanayi yapılanmalarına desteklerimiz sürecek. Sakarya’daki OSB’lerimizin niteliğini artıracağız. 

Çevreyi kirletmeyecek, tam aksine çevreye artı değer oluşturacak sanayi yapılandırmalarının arkasındayız. Kentimiz 7 OSB’ye sahip, yeni sanayi bölgeleri de yolda. Bu eksende, özellikle Akyazı’da planlı yapılanma çerçevesinde seyretmeyen sanayi yapılarını ıslah etme çalışmalarımız olacak. Ayrıca, Gıda İhtisas OSB’nin kurulmasını arzu ettiğimiz kentimiz için işlenmiş gıda üretimine eğilme düşüncesindeyiz. Katma değerli her sanayi kuruluşunu teşvik ediyoruz. Mevcut OSB’lerimizin tam kapasiteli çalışması için teşvik ve uygulamalar devreye alıyoruz. 

Bir noktanın altını özellikle çizmek gerekir. Maharet yalnızca teknolojiyi transfer etmekte değil, teknolojiyi üretebilmektedir. Bunu da üniversite-sanayi işbirliğiyle başarabiliriz. Bu amaçla ikinci üniversitemizi uygulamalı bilimler üzerine kuruyoruz. 

Sakarya, 19. yüzyılın nehir ıslahları sonrası bereketlenen topraklar üzerinde küçülmeye yüz tutmuş imparatorluk coğrafyasının farklı bölgelerinden, özellikle Balkanlar ve Kafkaslardan, sonraki yıllarda da başta Karadeniz olmak üzere Anadolu’dan aldığı göçlerle şekillenmiş bir kent. Bir başka ifadeyle renkli bir şehir. Bu çeşitlilik şehirde tatlı bir rekabetle sinerjiye dönüşmüş vaziyette. Yeni istihdamlarla biz bu sosyal yapıyı da korumak istiyoruz.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.