Milyonların merakla ve heyecanla beklediği Üretim Reform Paketi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hamlesiyle oluşturulmuş, sanayicilerin ve özel sektör temsilcisi paydaşların katılımlarıyla şekillenmiş ve akabinde 1 Temmuz 2017’de üretimin önündeki engelleri kaldırma hedefleri doğrultusunda yasalaşmıştı.


Kısa zaman içerisinde Üretim Reform Paketi’nin uygulama sahasındaki ilk adımlarını atmaya hazırlanan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; ilk neşteri daha modern altyapıya kavuşturmayı hedefledikleri nsanayi sitelerine vurdu. 
Bakanlık bünyesinde düzenlenen toplantıda, Türkiye’de sayıları 858’e ulaşan ve 1 milyon 63 bin istihdama hayat veren sanayi sitelerinin bazılarının şehrin makul alanlarına taşınmasına karar verildi. Toplam 212 bin 141 iş yerine sahip 858 sanayi sitesinin, şehir içerisinde kalan 135’inin artık daha modern bir üretim altyapısına kavuşması için düğmeye basıldı. Buna göre sanayi siteleri kent merkezlerinden uzaklaştırılacak.

 

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk'ün ve Bakanlık Müsteşarları Ramazan Yıldırım'la Prof. Dr. Ersan Aslan'ın programa katılan valiler ve sanayi sitesi yetkilileriyle kurduğu samimi muhabbetin akabinde başlayan toplantıda, endüstriye destek sunan kılcal damarlar olan sanayi sitelerinden ilk etapta 6 bin 181 iş yerine ve 40 bini aşkın çalışana sahip 10 tanesinin taşınmasına karar verildi. 
Kuşkusuz bu düzenleme yapılırken sanayi sitelerini modern üretime ve ileri teknolojiye yakınlaştırmak kadar; çevrenin muhafazası ve kent estetiğinin sürdürülebilirliği de amaçlar arasına dahil edilmiş. 


Bu eksende Isparta Merkez (Yeni Sanayi Sitesi), SS. Kastamonu Küçük Sanayi Sitesi (KSS) Yapı Kooperatifi, SS. Düzce Sanayi Çarşısı Sanatkârlar Küçük Sanayi Kooperatifi,  Malatya KSS, Elazığ Merkez Sanayi Sitesi, Rize KSS Yapı Kooperatifi, Sivas Keresteciler Marangozlar ve Oto Tamircileri KSS, 100. Yıl KSS, Bursa Yenişehir KSS ve Tokat Merkez KSS’nin taşınma işlemleri yakın zamanda başlayacak.


Listeden de anlaşıldığı gibi; ilk etapta taşınacak sanayi sitelerinin Türkiye’nin dört bir yanından olmasına, belli bir bölgede yoğunlaşmamasına özellikle dikkat edilmiş. 
 

Parasal pencereden bakıldığında toplam arazi maliyetinin 280 milyon TL olacağı taşınma işlemlerinde ilk etapta taşınacak 10 sanayi sitesi için yaklaşık 2,2 milyar TL’lik bir kaynak ayrılacak. 
 

Toplamda taşınması öngörülen, yaklaşık 64 bin çalışanın üretimde bulunduğu 135 sanayi sitesinde ise tahmini taşınma maliyeti 20 milyar lira olarak karşımıza çıkıyor. 
 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün açıklamalarına göre, sanayi sitelerinin mimarlık ve mühendislik hizmetleri de dahil olmak üzere masraflarının tamamına yakın bir kısmı krediyle beslenecek ve sanayici bu taşınma işlemleri için teşvik edilecek. 
Bir hususun daha altını iyice çizmek gerekir. Yapılan açıklamalar ekseninde sanayi sitelerinin taşınması işlemlerinde bürokratik zorluklar ve dayatmalar olmayacak. Taşınma işlemleri il özel idarelerinin, yani valilik ve belediyelerin kararıyla şekilleneceği gibi mülk sahiplerinin ve işverenlerin rızası da gözetilerek yapılacak.  Yani tam anlamıyla bir “gönüllük esası” baz alınacak.

 

Doygunluğa ulaşmış büyük ve gelişmiş endüstri kentlerinde, 2 bin 100 metrekareye kadar genişleyebilecek olan sanayi sitesi iş yerleri, daha küçük ve sanayileşmekte olan kentlerde 3 bin 500 metrekare büyüklüğe çıkabilecek.
 

İş yeri alanlarının ve diğer teknik detayların kesinleşmesi için ise Ağustos’ta tamamlanacak yönetmeliğin kamuoyuyla buluşmasını bekleyeceğiz… 


Sanayi Gazetesi olarak katıldığımız Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıda yönelttiğim küçük sanayi yapılarının birleşiminden doğan OSB’lerin durumu ve taşınma işlemlerinin akabinde sanayi sitelerinin ekonomiye doğuracağı katma değer farkı sorularına yanıt veren Bakan Faruk Özlü, sanayi sitelerinin daha modern parkurlarda, daha ileri teknolojili presler ve CNC makineleriyle çalışacağı ve ekonomide gözle görülür bir katma değer oluşacağı yanıtlarını verdi. Bölgelerin teknolojik altyapısının geliştirileceği ve sanayi sitelerinin hak ettikleri üretim ortamlarına nakledileceği cevabını veren Özlü, iş yeri sahiplerinin yüksek teknolojili ortamlarda üretim yapma olanağı bulacağını belirterek,  yatırımların daha öngörülebilir seviyelere yükseleceğini ve sanayideki verim düzeyinin artacağını da sözlerine ekledi. 
 

Basına kapalı devam eden toplantıdan çıktığımızda bir noktadan emindik. 
 

Diyeceğimiz o ki;
Altyapısı yetersiz olan, günümüzün üretim yöntemleri yerine geleneksel imalat metotlarını kullanan, yeni teknolojilere ihtiyaç duyan ve ekonomi arenasına daha fazla çıkması tasarlanan sanayi siteleri için yeni bir dönem başlıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.