Ekonomi çevrelerindeki kıpırdanma bariz… 

Malum, hem devreye alınan üretim kanatlandırıcı paketler, hem açıklanan önlem ve revizyonlar, hem de işletmelere teşvik müjdeleri peş peşe geliyor. 

Hafızamızı yakın zamanda biraz gezintiye çıkaralım:

Yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi’yle ekonominin dayandırıldığı kalemler ileri teknoloji ve inovasyon olarak belirlendi. Nano-teknolojiye, yazılıma, katma değere ve Ür-Ge’ye eğilecek tüm sektörlere destek kapıları açıldı. 

Milyonları sevindiren bu paketin işlerlik kazanmasıyla beraber teknoloji geliştirme bölgelerinin ve Ar-Ge merkezlerinin sayısında kısa denilebilecek bir sürede ciddi bir sıçrayış gerçekleşti. Güncel rakamlara yetişemez olduk. Varsın yetişemeyelim. 

Tohumları evvelinden atılan; çalıştayı düzenlendikten ve sektör temsilcileri eksikleri listeledikten sonra titizlikle masaya yatırılan Üretim Reform Paketi de, endüstri camiasının en çok dile getirdiği emlak vergisi ve yeni sanayi alanları gibi konulara neşter vurdu. 

Geçtiğimiz hafta ise Sanayi, Ekonomi ve Maliye gibi ilgili bakanların katılımlarıyla düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan kararlar, en büyük sevinç dalgasını oluşturdu. 

Başbakan Yıldırım’ın ‘reel sektörün desteklenmesi, istihdamın artırılması, reformlara tekrar kaldığı yerden devam edilmesi ve hızlandırılması’ ekseninde devreye alacaklarını belirttikleri kararlar, KOBİ’lerin krediye erişimini kolaylaştıracak birçok önlemle, işsizin derdine omuz veren düzenlemelerle dolu… 

Özel sektör yatırımlarının daha yoğun bir formda teşvik edilmesini sağlayacak kararlar, sağladığı vergi indirimlerinin yanı sıra, istihdamın ve girişimciliğin nitelikli hale gelmesini öngören eğitimlerle de desteklendi. 

Öte yandan…

Konjonktürel değişimler doların tansiyonunu yükseltti…

Yastık altındaki dolarları bozdurma çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakın zamanda Türk halkına ve ekonomi çevrelerine ‘Türk Lirası’na yatırım yapma çağrısında bulundu. Türk Lirası’yla ticaret dönemine yeşil ışık yakıldı, enerji sektörü bu konuda harekete geçmek adına düğmeye bastı. Büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle artık ‘TL’ dilinden konuşacak. 

‘Hiçbir medeni devlet yoktur ki ordu ve donanmasından evvel, iktisadını düşünmüş olmasın’ demiş büyük kurtarıcı… Türkiye, ekonomide yeni bir çağa geçiyor. Artık, düşük-orta teknoloji üretiminin yerini orta- yüksek teknoloji oluşturacak. Altyapılar ona göre şekillenecek, sektörler üretim stratejilerini değiştirecek. Firmaların üretim prensiplerini Endüstri 4.0’a kaydırması, akıllı üretime entegre olması, değer yaratan sektörlerde ihracat hamlelerinin hızlanması beklenecek. 

Akıllı fabrikalar, hassasiyeti artan makineler ve seri üretim gibi alanlarda büyük mesafeler kaydedilmesine olanak sağlayacak olan Endüstri 4.0’la ekonominin altyapısı sağlamlaşacak ve tabanı daha teknolojik bir malzemeyle yoğrulmuş olacak. 

Bu noktada teknoparkların, ticaret ve sanayi kuruluşlarının, firmaların ve OSB’lerin Endüstri 4.0 farkındalığını artırmak için düzenlediği eğitimlerin sayısında artış yaşandığını da hatırlatmak isteriz. 

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin’in deyimiyle; “ Daha hızlı, esnek, kaliteli ve verimli bir endüstri yolculuğu başlıyor…”

Anahtar kelimeler: Ar-Ge Reform Paketi, Üretim Reform Paketi, EKK Kararları, Milli Para İle Ticaret, KOBİ, Ar-Ge, Teknoloji… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil efe 2016-12-20 19:28:45

Merhaba uretim reform paketi ne zamana tbmm gelir teşekkürler