Bilinen sektörlerden farklı olarak yazılım sektörü tamamen akıldan beslenen, bir diğer ifadeyle ham maddesi insan olan bir sektör. Reel ekonominin dönüşen dinamiklerinde katma değerli üretim yapmak ve ihracatta rekabet gücü yakalayabilmenin sırrı da yazılım sektöründe başarılı olmaktan geçiyor. Bu çerçevede, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yazılım sektörü son dönemlerde dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Yazılımın sermayesi insan                                
Yazılım sektörü tamamen akılla çalışan, ham maddesi insan olan bir sektör. Dolayısıyla yazılım işine girmek için çok büyük sermayelere gerek yok ama iyi kalitede ve nitelikte yetişmiş insana ihtiyaç var. Bu nedenle sektörde iyi bir mühendislik gücü olmalı. Yazılım sektörü bir yandan da akılla sermayenin birleşmesinin sonucunda çok güzel işler çıkarılabilen bir alan olarak görülebilir.

Dünyada yazılımda öne çıkan ülkeler dendiği zaman öncelikle Amerika’dan bahsetmek mümkün. Ardından, İngiltere, Almanya, İsrail ve Hindistan’ı sayabiliriz. Küresel pazar büyüklüğünde 4 trilyon dolar civarında bir rakamdan bahsedebiliriz.

Devlet desteği şart
Sektör için dezavantajları da göz ardı etmemek gerekli. Ülke içerisinde kamuda ve özel sektörde yerli yazılımlar yeterince tercih edilmiyor. Genellikle, Türkiye’de yabancı ürünlere karşı bir hayranlık var. Bununla beraber, bu trendin yavaş yavaş ortadan kalkması ve öncelikle kamunun yerli yazılım kullanmaya başlaması elzem. Sektörü öncelikle kamu desteklemeli ki özel sektör ve KOBİ’ler de yerli ürün ve yazılımları kullanmaya başlasın.

Aslında, kamunun yerli yazılıma geçiş süreci başladı ve geçmişe göre daha iyi bir noktadayız ancak hala geldiğimiz noktada yazılım ithalatına ve lisanslara ciddi bir para harcıyoruz. Oysa bu durumu yerli yazılımla ikame edebiliriz.

Nitelikli eleman yetiştirmeliyiz
Bu hususta öncelikle bir numaralı sorunumuz nitelikli eleman. Meslek liselerinde ve yüksekokullarda algoritma ve yazılım bilen nitelikli elemanın yetiştirilmesi lazım ki dünya ile yazılım sektöründe rekabet edebilelim. Bunlara teşvik de çok önemli. Örneğin, bugün Hindistan bilişim sektöründe 3,5 milyon kişi istihdam ediliyor; ülkenin ihracatının 118 milyar dolarının 32 milyar doları sadece yazılımdan geliyor. Hindistan’ın başardığını, neden Türkiye yapamasın?

Yazılım ekonomiye lokomotif olacak
Sektör hem istihdam hem de katma değer açısından büyük bir potansiyel vaat ediyor. Bu çerçevede, yazılım sektöründe doğru adımlar atmaya devam edebilirsek, Türkiye’nin yeni lokomotifinin yazılım sanayisi olacağı söylenebilir. Bu çerçevede, dünyadaki trendleri doğru okuyabilmek çok önemli. Örneğin; biz belki yalnızca dijitalleşmenin yazılım tarafına odaklanıyoruz ancak uluslararası ilişkilerin ve diplomasinin doğası bile değişiyor.

Devletimiz yerli yazılım için verdiği desteği arttırdı. En önemlisi ülkemize ait bir ERP ve CRM yazılımımız olması yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Vatanımızda kendi ERP yazılımlarımızı en mükemmel şekilde yazabilen kişi ve kuruluşlar var. Bu kişi ve kuruluşlara güvenmek, onlara bir fırsat vermek gerekmektedir. Gerekli araştırmaların yapılıp ERP firmalarını tanımak yapmanız gereken en önemli işlerdedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.