Yatırım bölgeleri
Türkiye ekonomisi bir otomobil olsaydı, direksiyona geçecek kavram hiç kuşkusuz ‘ileri teknoloji’ olurdu… 
Bu yapıları besleyen ve örgütleyen alanlar ise ‘yatırım bölgeleri’… 

OSB’ler, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri ve teknoparklar gibi önemli üyelere ev sahipliği yapan ‘yatırım bölgeleri’, Türkiye’nin nitelikli üretim yelpazesini genişletme mekanizmaları… Doğasında gelir getirici ürünlerin gücüne doping yapmak olan ‘yatırım’ kavramı bu bölgelerde hayat buluyor. Belirli gereksinimler ve işbirlikleri çerçevesinde bir araya gelen sanayi ve teknoloji şirketleri, yatırım bölgelerinde araştırıyor, üretiyor, geliştiriyor, istihdam ediyor ve pazarlıyor… 

Ekonomide refahın anahtarını ‘ithal’ üründe değil, nitelikli ve pahada ağır üretimde arama yoluna giren Türkiye’de piyasadaki dalgalanma, yerini yeni yatırım hamlelerine bırakmış durumda… 
Yatırımcıların ulaşım, altyapı ve hammadde gibi kalemler çerçevesinde bir araya gelerek belirli bir üretim politikası ekseninde faaliyet gösterdiği OSB’ler özellikle birkaç ay içerisinde aldı başını gitti.  

Yakın zamanda sayıları 305’e yükselen sanayi bölgeleri Gaziantep’ten Kilis’e, Şanlıurfa’dan Adana’ya kadar birçok farklı endüstri kentinin üretim kapasitesine altın vuruş yaptı. 2016 yılı içerisinde Adana Ceyhan, Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah, Çankırı Orta, Ordu 2'nci, Diyarbakır Tekstil İhtisas, Kocaeli Gebze Dilovası Köseler (Islah), Siverek, Bozok ve Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’leri tüzel kişilik kazandı. ‘Üretim ruhsatını’ kapan OSB’lerin sayısı gün geçtikçe artıyor. 

Ar-Ge merkezleri
Teknolojik yatırımlarını büyütüp, bunun için ayrı birimler kuran firmalar, ‘Ar-Ge merkezleriyle’ kıvılcımın fitilini ateşliyor. 
Neredeyse 2 haftada bir yeni bir ismin, Ar-Ge merkezi ailesine katıldığı haberleri, bilgi kaynaklarımızın önemli bir yüzdesini oluşturuyor. Türkiye’de sayıları 277’ye ulaşan Ar-Ge merkezleri, otomotivden gıdaya, telekomünikasyondan finansa kadar muhtelif birçok alanda sektörleri söz sahibi yapacak gibi görünüyor… 

Kalkınma reçeteleri
Ekonomide refah ülkesi olmaya yönelik büyük hamleler yapan Türkiye’de ilgili bakanlıklar,  meseleyi temelden çözecek revizyonlara hayat veriyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Rekabetçi Sektörler Programı’yla, ileri teknoloji tutkunu firmalara sağlanan finansman erki, sektörleri ve ekonomiyi rahatlatacak. 405 milyon Euro’luk kaynakla KOBİ’lere kurumsal ve rekabetçi altyapı sunacak olan program, imalat sanayiyi ve yaratıcı endüstrileri oksijenle buluşturacak. 

Uluslararası rekabetçiliği (Ur-Ge), e-ticareti, istihdamı, tasarımı ve markalaşmayı ihracat bazında destekleyen Ekonomi Bakanlığı da, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 176 Ur-Ge projesini desteklemeye devam ediyor.  

Kalkınma Bakanlığı’nın 2017 ila 2019 yılları arasını kapsayan Orta Vadeli Programı’na göre, büyümenin anahtar kavramları ‘rekabet’, ‘yurt içi tasarrufları’, ‘özel yatırımlar’ ve ‘ihracat’… 

Büyüme stratejisini beşeri sermayenin geliştirilmesi, işgücü piyasasının etkinleştirilmesi, teknoloji ve yenilik geliştirme kapasitesinin artırılması, fiziki altyapının güçlendirilmesi ve kurumsal kalitenin iyileştirilmesi şeklinde beş temel eksen üzerine kuran Orta Vadeli Program, istihdamı ve girişimciliği teşvik edecek revizyonlarla örülü. İş gücüne katılım oranını yüzde 53’ler seviyesine çıkmasını hedefleyen program, Türkiye’de artış gösteren yatırım ortamından ilham almış gibi görünüyor. 

Hepsini ortak paydada buluşturan bir noktaya daha ışık yakalım: Rekabet… 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.