banner250

“YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI” DEĞİŞTİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, devlet, yatırımlarda faiz desteğinin yanı sıra kâr payı desteği de verecek. Devlet yardımlarında, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” etkili olacak.

“YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI” DEĞİŞTİ

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, devlet, yatırımlarda faiz desteğinin yanı sıra kâr payı desteği de verecek. Devlet yardımlarında, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” etkili olacak.

07 Ağustos 2019 Çarşamba 10:40
“YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI” DEĞİŞTİ

Haber: Helin Aygün

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da değişiklik yapıldı. Cumhurbaşkanlığı kararına göre, yatırımlarda devlet yardımlarına, “faiz desteği”nin yanına, “kâr payı desteği” de eklendi. Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarda uygulanacak indirim oranları değiştirildi.  

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren, Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'da yer alan tüm “faiz desteği” ifadeleri, “faiz ve kar payı desteği” olarak değiştirildi.

Yapılan değişiklikle, “büyük ölçekli yatırımlar” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

Karardaki tanımlar başlıklı maddeye “Öncelikli Ürün Listesi”, “Program Değerlendirme Komitesi” ve “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı” tanımları eklendi.

KOMİTE KARAR VERECEK

Yeni düzenlemeye göre, Program Değerlendirme Komitesi, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında Öncelikli Ürün Listesindeki ürünlerin üretimine ilişkin olan ve tebliğle belirlenecek kriterleri sağlayan yatırım projelerinden uygun gördüklerinin, stratejik yatırım olarak desteklenmesine karar verebilecek. Bu yatırımların hangi destek unsurlarından yararlandırılacağına Program Değerlendirme Komitesi karar verecek.

HİBRİT VE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Gümrük vergisi muafiyetlerinde yapılan değişiklikle, yatırımcılara verilen otomobil ithalatı izninde “segment” yerine “motor hacmi” kriteri getirildi. Buna göre, otomobil üretimine yönelik olarak asgari yüz bin adet/yıl kapasiteli yeni bir yatırım yapılması veya mevcut tesislerin kurulu kapasitelerinin en az yüz bin adet/yıl artırılması halinde, teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının yüzde yirmisinin gerçekleştirilmesini müteakip, yatırım süresi içerisinde olmak kaydıyla gümrük vergisine tabi olmaksızın yatırımcılara motor silindir hacmi 1.600 santimetreküpe kadar olan otomobil ithaline izin verilebilecek. Hibrit ve/veya elektrikli otomobil üretimine yönelik yatırımlarda bu fıkra kapsamında izin verilen toplam ithalat miktarının azami yüzde onuna kadar motor silindir hacmi 2 bin 500 santimetreküpe kadar olan otomobil ithaline izin verilebilecek.

1 MİLYON LİRAYA ÇIKTI

Yapılan değişiklikle, faiz desteği tutarı değiştirildi. Buna göre, faiz ve kâr payı desteği tutarı, bölge ayrımı olmaksızın AR-GE ve çevre yatırımlarında 500 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı. Ayrıca bu destek, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında desteklenmesine karar verilen stratejik yatırımlarda sabit yatırım tutarının yüzde 20’sini aşmamak kaydıyla, diğer stratejik yatırımlarda ise sabit yatırım tutarının yüzde 5’ini aşmamak kaydıyla 50 milyon lirayı geçemeyecek.

İNDİRİM ORANLARI DEĞİŞTİ

Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında gerçekleştirilecek yatırımlarda gelir ve kurumlar vergisi, öngörülen yatırıma katkı tutarına ulaşıncaya kadar uygulanacak indirim oranları ile yatırıma katkı oranları değiştirildi.

PROGRAM KAPSAMINDAYSA YARARLANABİLECEKLER

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında desteklenmesine karar verilen yatırımlar, ilgili mevzuatları uyarınca KOSGEB veya TÜBİTAK tarafından da doğrudan desteklenebilecek. Bu yatırımlarda KOSGEB, TÜBİTAK ve diğer kamu kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan desteklerden yararlanılarak gerçekleştirilen yatırım harcamaları, yatırım teşvik belgelerine konu yatırımın bütünlüğünün sağlanması kapsamında değerlendirilebilecek.

2020 SONUNA KADAR

1’inci ve 2’nci bölgelerde hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerinde faaliyette bulunan işletmelere ait makine ve teçhizatın, işletmenin kendisi veya farklı bir işletme tarafından 31 Aralık 2020 tarihine kadar, belirlenen illere taşınması suretiyle yapılan yatırımlar, asgari 100 kişi istihdam sağlanması koşuluyla, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi ve gelir vergisi stopajı desteğinden belirtilen sürelerde yararlanabilecekler.

YATIRIM ŞARTI

Bölgesel desteklerden faydalanabilecek sektörler ve bölgeler itibariyle asgari yatırım tutarları veya kapasiteleri listesinde yapılacak değişiklikle, giyim eşyası imalatı sektörünün yatırım tutarları değiştirildi. Bu sektörde 1’inci, 2’nci bölge destekten yararlanabilmek için 2 milyon liralık yatırımda bulunmak gerekecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.