banner110

YATIRIMCININ İLGİ ODAĞI

Ankara’ya yakınlığı ve üzerinde olduğu önemli ulaşım ağlarıyla avantajlar sunan Polatlı OSB, bölge ekonomisini canlandırıyor. OSB Başkanı Erol Ünal, bölgeyi tarıma dayalı ekonomiden çıkararak sanayisiyle anılan bir yer haline getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

YATIRIMCININ İLGİ ODAĞI

Ankara’ya yakınlığı ve üzerinde olduğu önemli ulaşım ağlarıyla avantajlar sunan Polatlı OSB, bölge ekonomisini canlandırıyor. OSB Başkanı Erol Ünal, bölgeyi tarıma dayalı ekonomiden çıkararak sanayisiyle anılan bir yer haline getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

11 Ağustos 2017 Cuma 08:26
YATIRIMCININ İLGİ ODAĞI

SANAYİ KİMLİĞİNE BÜRÜNDÜRÜYOR

Ankara’nın batı sınırını oluşturan Polatlı’da bulanan Polatlı OSB, ülkenin önemli kavşak noktalarından biri içinde yer alıyor.  Ulaşım kolaylığı nedeniyle Başkent'in elde ettiği tüm çekiciliğe sahip olan Polatlı OSB, cazip yatırım olanaklarıyla sanayicinin ilgi odağı haline geldi.  Tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmiş olduğu Polatlı, Ankara'nın son yıllarda sağladığı sanayi hamlesinden de doğrudan yararlanıyor ve sahip olduğu firmalarla bölgenin sanayi çehresine bürünmesine katkı sağlıyor.  Sanayi Gazetesi’ne konuşan Polatlı OSB Başkanı Erol Ünal, 370 hektarlık alana sahip olan bölgelerinin tüm altyapı hizmetlerinin tamamlandığını söyledi.

GELİŞMİŞ ALTYAPI

  • Ankara’nın köklü sanayi bölgeleri arasında yer alan OSB’niz hakkında bilgi verir misiniz?

Polatlı OSB, ülkemizin önemli ulaşım ağlarından E-90 karayolu, Ankara-Eskişehir Demiryolu, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Demiryolu, Polatlı OSB’nin sınırını çiziyor. Bölgemiz 370 hektarlık alana sahip ve imar planında 142 sanayi parseli yer alıyor. Bölgemizin bütün altyapı tesisleri tamam olup elektrik, doğalgaz, 1. ve 2. kalite su dağıtımları bölge müdürlüğümüzce yapılıyor. Bölgemiz yolları bitümlü sıcak asfalt kaplamayla kaplanmış durumda. Bölgemiz katılımcılarının ülkemizin tamamına ürün satışları bulunuyor. İhracat yapan firmalarımız, ağırlıklı olarak Asya, Afrika, ülkelerine ihracat yapıyor.

“ÜNİVERSİTE İLE BULUŞMA NOKTASI”

  • Sanayi için artık kaçınılmaz olan Ar-Ge faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuyla ilgili çalışmalarınız var mı?

Bölgemiz katılımcılarından, bünyelerinde Ar-Ge birimleri oluşturarak ürün ve üretim teknolojilerini geliştirenler olduğu gibi, birim kurmaksızın Ar-Ge faaliyetlerini sürdürenler de bulunuyor. Bilindiği üzere günümüz dünyasında gelişmeyen, yenileşmeyen hiçbir ürün pazarda, firma ayakta kalamaz. OSB tüzel kişilikleri; bünyelerinde bölge tamamına hizmet verecek test merkezleri, laboratuvarlar kurabilmeli, yeni iş fikirlerini yaşama geçirmeye çalışacak girişimciler için alanlar kiralayabilmeyi planlamalıdırlar. Yine OSB tüzel kişilikleri üniversitelerin sanayi ile buluşma noktası olmalıdır. Hatta kimi fakülte ve yüksek okulların uygun OSB’ler içinde kurulabilmesine hazırlık yapılmalıdır. Üniversite öğrencilerinin işbaşı stajlarının öğrenim yılları boyunca yapılması sağlanmalıdır.

EKONOMİNİN VAZGEÇİLMEZİ

  • OSB’lerin ülke ekonomisinde daha etkin rol oynaması için atılması gereken adımlar neler olmalı? Sizin OSB politikası ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Planlı üretim alanları anlamına gelen OSB’ler var iken OSB dışı alanlarda sanayi tesisi kurulmasının önüne geçilmeli. OSB’lere karayolu, demiryolu, olanaklı ise hava yolu bağlantıları ilgili kuruluşlar eliyle yapılmalı, var olan yolların gereğinde kalitesi yükseltilmeli. Yine OSB’lere doğalgaz, enerji nakil hattı, fiber optik haberleşme iletim hatları giriş noktalarına kadar ilgili kuruluşlar tarafından acilen tesis edilmeli, var olanların kapasite arttırılmalı kaliteleri yükseltilmeli. Enerji dağıtım şirketlerinin baskısından ve yükünden OSB’ler kurtarılmalı. Devletin bütün kurumlarında, OSB kavramı tam ve eksiksiz anlaşılmalı, OSB’lerin ülkemiz ekonomisinin vazgeçilmez unsuru olduğu bilinci yerleştirilmelidir.

Son Güncelleme: 11.08.2017 09:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.