banner110

YATIRIMCININ  ÇEKİM MERKEZİ

Katma değerli firmalarıyla bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayan Diyarbakır OSB, yatırımcıdan gelen talebe yetişebilmek için genişliyor. Bölge, teknik lisesiyle ve eksiksiz altyapı hizmetleriyle cazibe merkezi olarak faaliyet gösteriyor.

YATIRIMCININ  ÇEKİM MERKEZİ

Katma değerli firmalarıyla bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayan Diyarbakır OSB, yatırımcıdan gelen talebe yetişebilmek için genişliyor. Bölge, teknik lisesiyle ve eksiksiz altyapı hizmetleriyle cazibe merkezi olarak faaliyet gösteriyor.

03 Ekim 2017 Salı 09:19
YATIRIMCININ  ÇEKİM MERKEZİ


ÜRETİM ÜSSÜ

Türkiye’nin 12’nci büyük şehri ve Güneydoğu’nun cazibe merkezi Diyarbakır, güçlü OSB’siyle bölge ekonomisini canlandırıyor. Gıda, metal ve mobilya sektörünün ağırlıkta olduğu firmalarıyla binlerce kişiye istihdam sağlayan Diyarbakır OSB, yatırımcının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için büyümeye devam ediyor. 200 hektarlık bir arazinin de eklemesiyle OSB,  720,6 hektarlık büyüklüğe ulaştı. Yeni genişleme alanı ile yapılan çalışmalar kapsamında (ilave OSB) oluşturulan komisyon üyesi kurumların oy birliği ile 198,2 hektar alan Diyarbakır OSB’nin 2. ilave OSB alanı uygun görüldü. Bölgenin, Tarım Genel Müdürlüğü tarafından mera vasfı değişikliği yönündeki talebinin olumlu değerlendirilmesi bekleniyor. Bu görüşün olumlu gelmesi ile hazırlanan imar planları ve ekleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulacak ve Diyarbakır OSB’de arsa tahsisi noktasındaki parsel sıkıntısının önüne geçilecek.

Diyarbakır OSB Başkan Vekili Abdulkadir Karavil, Sanayi Gazetesine bölge hakkında bilgi verdi. Karavil, “OSB yönetimi olarak firmaların daha çok üretim yapabilmesi için birinci şartımız tüm alt yapı hizmetlerinin kaliteli, kesintisiz ve en az maliyetle sanayicilere sunulmasıdır. Bu kapsamda son 3 yıl içinde ciddi bir çalışma ile sanayicilerimizin alt yapı eksiklikleri giderilmiştir” dedi.

GIDA SEKTÖRÜ ÖNDE

OSB’niz hakkında bilgi verir misiniz? Bölgenizde hangi sektörlerin ağırlığı hissediliyor?

Diyarbakır OSB’de 184, ilave OSB’de 14 firma üretimde bulunuyor. İnşaat halinde toplam 29 firmamız var. Toplam parsel sayımız da 323 adet. Firmalarımızın yüzde 19’u gıda, yüzde 17’si metal, yüzde 12’si mobilya, yüzde 9’u tekstil ve mermer, yüzde 8’i plastik, kalan yüzde 26’sı da diğer sektörlerde üretim gerçekleştiriyor. Bölgemizde son zamanlarda ağırlıklı olarak tekstil, gıda, mobilya, plastik, metal sektörlerine yönelik faaliyetler söz konusu olmakla birlikte, arsa talepleri de bu yönde oluyor. Bölgenin tarımsal anlamdaki cazibesi göz önünde tutularak gıda ürünlerinin işlenmesi-paketlemesi, tarımsal aletlerin imalatı yönünde ciddi gelişmeler olacağı tahmin ediliyor. Buna bağlı olarak tekstil, mobilya, metal ve plastik sektöründe de gelişme sağlanacağı ön görülüyor.

TEKNOLOJİK YATIRIMLAR ÖNCELİKLİ

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız nelerdir? OSB'lerin teknolojik alanlarda yapacakları yatırımda nelere dikkat etmeleri gerekir?

Bölge olarak Ar-Ge ve inovasyon kapsamında henüz ciddi bir çalışmamız bulunmuyor ancak bölgede üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi yönünde çalışmalarımız var. Bölge girişimcileri için Ar-Ge çalışmalarının önemini belirten etkinlikler yapıyoruz. Bölgemize kurumsal boyutta Ar-Ge çalışmalarını önemseyen firmaların gelmesi ve bu yönde ki firmalara arsa tahsislerinin yapılmasını önemsiyoruz. Ülkemizi teknolojik olarak dışa bağımlılığı azaltacak her türlü teknolojik yatırımlara öncelik veriyoruz.

ARA ELEMAN SORUNUNU ÇÖZDÜ

OSB içi eğitim konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu kapsamda OSB içinde oluşturulan bir arsanın, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasına tahsisi yapılmış ve bu arsa üzerinde mesleki teknik okul yapılarak eğitime başlamıştır. 2016-2017 dönemi içinde verilen ilk eğitim dönemi içinde 535 öğrenci ile eğitime başlanıldı. Okulda verilen eğitim dalları; elektrik-elektronik teknolojisi, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, mobilya teknoloji alanı ve metal teknolojisi şeklinde. 2017-2018 dönemi içinde eğitim verilecek öğrenci sayısındaki hedef bin 500 kişi oldu. Ayrıca 2017-2018 döneminde verilecek ek eğitim dalları, yenilenebilir enerji, tekstil teknolojisi, gıda teknolojisi, kimya teknolojisi şeklinde belirlendi.

EKSİKLER GİDERİLDİ

OSB yönetimlerinin ve firmalarının daha çok üretim yapabilmesi için ne gibi önlemler alınabilir?

OSB yönetimi olarak firmaların daha çok üretim yapabilmesi için birinci şartımız, tüm alt yapı hizmetlerinin kaliteli, kesintisiz ve en az maliyetle sanayicilere sunulmasıdır. Bu kapsamda son 3 yıl içinde ciddi bir çalışma ile sanayicilerin altyapı eksikliklerini giderdik. Daha iyi elektrik enerjisinin sağlanması için TEİAŞ Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonuç verdi. Diyarbakır OSB içinden geçen ENH’den 154 KV yeni 100 MVA Trafo Merkezi ihalesi yapıldı. İşin tamamlanması ile çok daha kaliteli elektrik enerjisini sanayicilerimize sunacağız.

EKSİKSİZ ALTYAPI

Önümüzdeki dönemde de bölge sanayicisi için ne gibi hizmetler vermeye devam edeceksiniz?

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu olarak gerekli tüm önlemleri ön görerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda son zamanlarda yapılan çalışmalar ile OSB’ de altyapı, doğalgaz, elektrik enerjisi ve su hizmetine dayalı imkanlar üst düzeyde temin edildi. OSB alt yapı hizmetlerinin bir bütün sağlanması, sanayicilerimizin kurumsallaşması, iç ve dış pazarlarda yer alması kapsamında gerekli takip, eğitim, bilgilendirme çalışmalarımız devam edecek. Diyarbakır OSB olarak Ekonomi Bakanlığının, Ur-Ge (Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi) Projesi kapsamında İnşaat ve Yapı Malzemeleri Grubu oluşturuldu. Gıda ile ilgili de Ur-Ge Projesi oluşturulması yönünde çalışmalarımız devam ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.