YATIRIM REFORM PAKETİ TBMM YOLUNDA

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik 93 maddeden oluşan reform paketini TBMM'ye yakın zamanda sevk edeceklerini söyledi.

YATIRIM REFORM PAKETİ TBMM YOLUNDA

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik 93 maddeden oluşan reform paketini TBMM'ye yakın zamanda sevk edeceklerini söyledi.

31 Ocak 2018 Çarşamba 12:41
YATIRIM REFORM PAKETİ TBMM YOLUNDA

Yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla hazırlanan reform paketini Çankaya Köşkünde basın toplantısıyla açıklayan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye'yi ilk 20'ye sokmak için çok yoğun çalıştıklarını belirtti. Türkiye'nin bu sene itibarıyla Dünya Bankasının İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde 60'ıncı sırada yer aldığını kaydeden Akdağ, iş dünyası ile Eylül ayından itibaren sekretaryasını TOBB'un yaptığı kapsamlı bir çalışma başlattıklarını ifade ederek, özel sektörle toplamda 320 saat süren 50'nin üzerinde toplantı yaptıklarını anlattı. Sonra bakanlarla toplantı yaptıklarını, bakan düzeyinde ise 70 saat mesai harcadıklarına işaret eden Akdağ, önemli bir değişimin başlayacağına işaret etti. Akdağ, "Eylem planımızı toplamda 8 bakanımız, ilgili bürokratları, TOBB ve diğer özel sektör kuruluşlarımız ile son 5 aydır gerçekleştirilen bin saati aşkın çalışma sonucunda oluşturduk. Böylece 93 maddeden oluşan reform paketinin kanunlar kısmını tamamlayarak TBMM'ye sevk etme aşamasına getirdik. 93 maddenin 65'i özellikle İcra ve İflas Kanunu ile ayrıca Tebligat Kanunu'ndaki düzenlemeleri içermektedir. 28 madde ise çeşitli kanunlarda düzenlemeler getirmektedir” şeklinde bilgi verdi.

“İYİ Kİ VARSINIZ”

Türkiye'yi iş yapma kolaylığı açısından hak ettiği yere getireceklerini belirten Akdağ, hükümet olarak, Türkiye'ye yatırım yapan ve istihdam sağlayan girişimcilerin her zaman yanında olduklarına dikkati çekti. Akdağ, "Türkiye'de özel sektöre dayalı büyüme modelinin öncüsü olduk. Reformlar bu adımların yeni bir halkasıdır ve bu paket ile Türkiye'nin geleceğine yatırım yapan müteşebbislerimize ve yatırımcılarımıza 'iyi ki varsınız' diyoruz” diye konuştu.

İFLAS ERTELEME KALKIYOR
En önemli adımlardan birini de "icra-iflas" süreçlerinde attıklarına işaret eden Akdağ, Adalet Bakanlığının bu konu üzerinde uzun süreden beri çalıştığını aktardı. Akdağ, "Uygulamada zaman zaman kötü kullanılmaya da açık olduğu anlaşılan iflas ertelemeyi kaldırıyoruz. İflas erteleme ile konkordatonun iyi yönlerini alıp güzel bir reform hazırladık. Dünyadaki en iyi örnekleri inceleyerek yeni bir kurtarma anlaşması sistemi geliştirdik. İflas erteleme döneminde 6-7 seneye kadar süren süreci, yeni düzenleme ile beraber azami 23 ay ile sınırlandırıyoruz. Şirketlerin tasfiyesinden ziyade, öncelikle ticari hayatlarına devamlarını esas aldık. Alacakları, sürece etkin olarak dahil ettik” ifadeleriyle bilgi verdi.

YARIM GÜNDE ŞİRKET
Hazırlanan kapsamlı reform paketinde yapılacak düzenleme ile yarım günde şirket kurmak mümkün olacak. İnşaat ruhsatı tek imzayla verilecek. Şirketlerin tasfiyesinden ziyade, ticari hayatlarına devam etmesi esas alınacak. Bu süreçte oluşan alacaklar da sürece dahil edilecek. Ayrıca şirket kuruluşu aşamasında vergi dairesi tarafından gerçekleştirilen ve her şirketin adresine gidilerek yapılan yoklama yerine risk bazlı yoklama gelecek. Ayırt edilebilir özelliği olmayan taşınır varlıklar için genel tanımlama yolu ile rehin kurulabilecek. KOBİ'lerin sahip olduğu her türlü taşınır ve hak, doğrudan rehin kapsamına girebilecek. Tüm bunların yanı sıra, dış ticarette süreç hızlanacak, yapı denetim kuruluşlarından yapı ruhsatı imzalatmak da zorunlu olmayacak. Şirket, yapı denetiminin yapıldığına dair bakanlığa taahhüt verecek.

Anahtar Kelimeler:
Recep Akdağ
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.