TEKSTİLDE ŞAHLANACAK

Elazığ OSB, binlerce kişinin istihdam edileceği bir tekstil fabrikasına ev sahipliği yapacak. Saka Tekstil, Türkiye’nin en büyük tekstil entegre tesisini kurmaya hazırlanıyor.

TEKSTİLDE ŞAHLANACAK

Elazığ OSB, binlerce kişinin istihdam edileceği bir tekstil fabrikasına ev sahipliği yapacak. Saka Tekstil, Türkiye’nin en büyük tekstil entegre tesisini kurmaya hazırlanıyor.

14 Şubat 2019 Perşembe 12:16
TEKSTİLDE ŞAHLANACAK

İtalya ve Rusya’ya ürün ihraç eden Saka Tekstil, yeni yatırım için Elazığ OSB’yi seçti. Elazığlı sanayici Saka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, Elazığ OSB’ye tekstil entegre tesisi açacağının müjdesini verdi. Elazığ’da kurulacak olan Türkiye’nin en kapsamlı tekstil entegre tesisinde ilk etapta 500 kişi istihdam edilecek. Ardından 3 bin 500 istihdam sayına kadar çıkılabilecek. OSB’deki fabrikalar arasında en çok istihdam sağlayacak tesisin zemin çalışmalarına başlanıldı. Saka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, “Kuracağımız tesis, OSB’deki en büyük istihdamın olduğu fabrika özelliğine sahip olacak. Memleketime bir yatırım yapmak istedim” dedi. Fabrikanın temelinin önümüzdeki günlerde atılması, 2019’un sonu veya 2020’nin başında üretime geçmesi planlanıyor. Yatırım tutarının 30 milyon Euro olduğu belirtiliyor.

SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Yatırımın tam bir entegre tesis olduğunu anlatan Ramazan Saka, “İplik, örgü, boya, baskı ve ardından da konfeksiyonu ekledik. Konfeksiyonu ekleme sebebimiz, istihdamı arttırmaktır. Yaklaşık konfeksiyonla beraber 3 bin 500 kişi çalışanımız olacak. Bu da hane halkıyla beraber yaklaşık 17 bin 500 kişi civarlarında bir nüfus demek. Dolayısıyla biz bayağı bir yol kat ettik. Ben de memleketime bir yatırım yapmak istedim. Bu yatırımda ilk bana nasipmiş” dedi. Saka, yatırımın hayata geçmesi için harekete geçtiklerini, fabrikanın kurulacağı alanda saha çalışmalarının başladığını kaydetti.

GENÇ NÜFUS AVANTAJI

Çok yakında da hızlı bir şekilde fabrikanın birinci etabını bitireceklerini belirten Saka,  “2019 yılının sonunda ilk etabımızı açacağız Allah’ın izniyle. Akabinde ikinci etabımıza da devam edeceğiz. Üçüncü etabımıza da devam edeceğiz, biz hiç durmayacağız. Bundan sonraki yatırımlarımız da sürecek. Sera streç gibi, plastik gibi yatırımlarımız da devam edecek. Biz burada hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Hep birlikte birbirimize destek vereceğiz. Elazığ’ın artı bir potansiyeli var; genç nüfus. Ben buna çok dikkat çekmek istiyorum. Ülke olarak da kesinlikle ve kesinlikle ihracat yapmamız gerekiyor. İhracatta da Elazığ’da bu patlamayı yapmak istiyoruz, genç nüfusu burada kullanmak istiyoruz. Gençliğimizi ve gençlerimizi dış ticarette, sahalarda yetiştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

TARLADAN ÜRÜNE KADAR

Ramazan Saka, tekstil alanındaki tüm teknolojileri Elazığ’da kullanacaklarını söyledi. Fabrikanın, tarladan pamuğu toplayarak bunu elbiseye kadar götürecek bir tesis olacağını kaydeden Saka, “Dolayısıyla böyle bir teknoloji, boyahane teknolojisi, baskı teknolojisi, örgü teknolojisi, iplik teknolojisi ve konfeksiyon teknolojisi. Bu teknolojilerle birlikte hem sahada bir sürü insan, bir sürü genç öğrenmiş olacak, bunları görmüş olacak. Görünce de burada daha hevesle, daha heyecanla yetişmiş olacak. Biz de burada dış ticareti anlatacağız. Dış ticaret nasıl yapılır? Gerçek sahalarda nasıl koşturulur? Nasıl pazar araştırılır, mal nasıl satılır? Bizim aslında hedefimiz bunları üretmektir” dedi.

“BAŞKA YERE YATIRIM YAPMAM”

İstihdam sayısıyla da ilgili ayrıntılı bilgi veren Ramazan Saka, “İstihdam 500 ile başlayacak ama bizim buradaki sorunumuz kalifiye eleman sorunu. Böyle bir teknolojik entegre tesis hemen hemen Türkiye’de ilk olacak. Zaten Elazığ’da da ilk olacak, böyle başka bir tesis yok. Benim bir sloganım var herkes bilir; Dünyada Türkiye’den başka yere yatırım yapmam. Türkiye’de de Elazığ’dan başka yere yatırım yapmam” diye konuştu.

KADEME KADEME ARTACAK

Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk de yeni yatırımla ilgili değerlendirmede bulundu. Bir yıldan fazladır Saka Tekstil ile görüştüklerini anlatan Öztürk, istihdam sayısının kademe kademe artacağını söyledi. Öztürk, “Saka Tekstilin ayrı bir özelliği var. Hem entegre bir tesis hem teknolojiyi yoğun kullanan, bilimsel olarak çalışmaları olan bir firma. Onun yanında Ramazan Bey’in ayrı bir özelliği var; kendisi dış ticaret konusunda ciddi bir birikimi olan bir insan. Buradaki gayesi Elazığ’daki gençlere ve iş hayatındaki sanayi kuruluşundaki firmaların gençlerine veyahut yetişebilecek insanları dış ülkelerde, pazarlarda ihracatın ve o işlemlerin nasıl yapılabileceğini, malların nasıl satılabileceğini oralara bizzat sahaya indirme konusunda yardımcı olarak o desteği vererek, buradan ihracatçı insanların yetişmesini sağlamak” şeklinde konuştu.

35 BİN METREKARE

Fabrika kurmak kadar malı satmanın önemine de değinen Öztürk, “Sahada çalışmaya başladılar. Kullanacakları sistemde su ihtiyacı fazla olduğu için artezyen işine başladılar. Tahmin ediyorum ruhsatlar ve projeler bitmek üzere. Birinci etap yatırımından sonra ikinci ve üçüncü etaplar var. Bu etap yatırımlarının tamamı herhalde 150 dönümlük entegrasyon bir arazi komple olarak girecek. Onda bazı projelerimiz var. İnşallah ileriki safhalarda onları gerçekleştirecekler, 30-35 bin metrekarelik bir alanda kurulacak fabrika inşallah 2019’un sonu veya 2020’nin başında üretime geçebilecek” dedi.

30 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Saka Tekstil Teknik Müdürü Ahmet Güney de “Bu zamanda 30 milyon Euro’luk yatırım yapmak kolay değil. Elazığ OSB’nin batı’daki OSB’lerden eksiği yok, fazlalığı var. En kısa zamanda bizimle birlikte birçok firmanın burada rahatlıkla yatırım yapacağını, Elazığ’ın çehresinin değişeceğini tahmin ediyorum. Elazığ OSB içerisinde Yönetim Kurulu Başkanımızın, diğer yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın, bölge müdürümüzün ve diğer çalışan arkadaşlarımızın bu süreç içerisinde bize karşı olan davranışları, bize karşı bu projenin bizden daha çok azimli ve hırslı olduklarını, bizim her türlü yanımızda olduklarını görmek bizi de kamçıladı. Açıkçası böyle bir yatırımda 30 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırımdan bahsediyoruz. Bu zamanda bunu gerçekleştirebilmek kolay bir şey değil” şeklinde konuştu.      

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.