banner110

SAKARYA TEKNOKENTTEN BÜYÜME HAMLESİ

Bölgenin Ar-Ge ve inovasyon üssü haline gelerek sanayiyi akademik bilgiyle buluşturan Sakarya Teknokent, camiadaki iddiasını sürdürüyor. Teknokent, yeni hizmet binasıyla daha çok firmaya hizmet ulaştıracak.

SAKARYA TEKNOKENTTEN BÜYÜME HAMLESİ

Bölgenin Ar-Ge ve inovasyon üssü haline gelerek sanayiyi akademik bilgiyle buluşturan Sakarya Teknokent, camiadaki iddiasını sürdürüyor. Teknokent, yeni hizmet binasıyla daha çok firmaya hizmet ulaştıracak.

08 Ağustos 2017 Salı 09:40
SAKARYA TEKNOKENTTEN BÜYÜME HAMLESİ

YENİ HİZMET BİNASI

Türkiye’nin kalkınma hamlesine teknolojik katkı sağlayan teknokentler, her geçen gün kendilerini yeniliyor. Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon ekosistemine önemli katkılar yapan Doğu Marmara’nın güçlü TGB’si Sakarya Teknokent, bölgenin inovasyon merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Çekim merkezi haline gelen teknokent, yüzde 100’lik doluluk oranıyla bölge sanayisine güç katıyor. Bünyesindeki firmalara birçok avantaj sunan Sakarya Teknokent, Ağustos 2017’de yeni hizmet binasının tüm altyapısını tamamlayarak faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.

ÖNEMLİ MESAFE ALDI

Yazılımcılar başta olmak üzere makine teçhizat, otomotiv teknolojileri, bilgisayar destekli mühendislik ve elektronik gibi alanlarda birçok firmanın faaliyet gösterdiği Sakarya Teknokentin Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, 2010 yılında faaliyetlerine başladıklarını ve 7 yılda önemli aşamalar kaydederek ülkenin sayılı teknoparkları arasında yerini aldığını söyledi. Prof. Dr. Engin, 2017 yılının ilk çeyreği itibariyle teknokentlerinde 69 firmanın bulunduğunu belirterek, teknokentte bunların yüzde 50’sinin Ar-Ge elemanı olmak üzere 350’ye yakın personel çalıştığını anlattı.

CİROSU 7’YE KATLANDI

Bu rakamlarla Sakarya Teknokentin hızlı yükseliş grafiğinin devamı olarak yeni hizmet binası olan C Blok’u faaliyete geçirerek firma sayısında ciddi bir artışa olanak sağlayacağını dile getiren Engin, şunları kaydetti:

“Yüzde 100 doluluğa ulaşan Sakarya Teknokent, yeni hizmet binasını henüz hayata geçirmemesine rağmen, gelen ön talepler eşliğinde yüzde 34’lük bir doluluk oranını yakalamış durumda. Son üç yılda yaptığı başarılı çalışmalarla Sakarya Teknokent’teki girişimci firmaların sayısı 3 kat, firma başına Ar-Ge geliri de 3 kat artış gösterdi. Benzer şekilde Yönetici şirketimiz de cirosal olarak yaklaşık 7 kat büyüdü.”

AKTİF TTO

Genel Müdürü Engin, 2013 yılında Sakarya Teknokentin yeni kompleksini tamamlamasıyla birlikte “AdapTTO” ismi adı altında Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) kurulduğunu söyledi. 2013 yılı sonunda teknokent bünyesine 34 firmanın daha katıldığını ve aktif çalışmalarla büyük bir ivme yakaladıklarını dile getiren Engin, “AdapTTO Doğu Marmara Bölgesi’nin en güçlü TTO’su olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. Bu bağlamda AdapTTO bölgemizde tanıtım ve farkındalık, proje destekleri, üniversite-sanayi iş birlikleri, fikri sınai mülkiyet hakları, girişimcilik ve şirketleşme alanlarında kurulduğu günden bu yana çalışmalarını aktif olarak devam ettiriyor” dedi.

ÇOK YÖNLÜ HİZMET

Prof. Dr. Tahsin Engin, Sakarya Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren girişimcilere geniş yelpazede hizmet sunduklarını kaydetti. Kurumsal danışmanlık ve akademisyenlerle çalışma hizmetleri, proje hazırlama ve proje yönetimi, muhasebe ve finansmana erişim, eğitim programları, sektörel ulusal ve uluslararası fuarlara katılım, muafiyet rehberliği ve yatırımcılarla B2B görüşme fırsatları hazırladıklarını anlatan Engin, “Yeni kurulacak firmalara kuruluş aşamasında da destek oluyoruz. Teknokent bünyesinde yer alacak firmalara, uygun alan ve kira ücretleriyle birlikte nitelikli iş gücüne erişim, hibe destek programları sunma, SGK, kurumlar vergisi ve gelir vergisi muafiyetlerinden faydalanma, ek Ar-Ge projesi sunma, Ar-Ge projelerinde yurt içi ve yurt dışı iş birliği yapma, ulaşım ve lojistik ağlarına yakınlık ve destek hizmetleri sağlıyoruz” diye konuştu.

SİBER GÜVENLİKTE İDDİALI

Sakarya Teknokentin siber güvenlik firmaları için en ideal şartları sunmaya devam ettiğini dile getiren Engin, siber güvenlik alanında birçok köklü firmaya ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Engin, “Sakarya Teknokent, bu alanda çalışmalarını yürüten firmalara yüzde 30’luk kira indirimi avantajı sağlıyor. Siber güvenlik sektörünün tüm yeteneklerini bir araya getirmek için Siber Güvenlik Kümelenme çalışmalarına önem veriyoruz. Bünyemizdeki bir firma ile Siber Güvenlik Yaz Kampı da gerçekleştirerek bu sektörde merkez üs olma yolunda başarılı çalışmalarla yolumuza devam ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

GÜÇLÜ TEKNOKENT 

Sakarya Teknokentin Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, şunları dile getirdi:

“Sakarya Üniversitesi eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmalar alanında yapmış olduğu önemli atılımların yanı sıra Sakarya Teknokent ve AdapTTO’nun çok ciddi katkılarıyla, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde (GYÜE) beklentilerin çok üzerinde bir sıçrama yaparak 25. sıraya yükseldi. Bu çalışmalar 2013 yılında ilk 50’de bile yer alamayan üniversitemizi 30 basamak birden yükseltmekle kalmadı, ayrıca TÜBİTAK’tan en çok araştırma projesi desteği alan 15. üniversite konumuna da yükseltti. Bu veriler ışığında Sakarya Üniversitesinin ülkemiz yükseköğrenim ekosisteminde ilk 10 arasında yer almak için yoluna emin adımlar ile devam ettiğini göstermesi bakımından oldukça anlamlı.”

Son Güncelleme: 08.08.2017 10:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.