ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI ARTIŞTA

Ekonomide gelecek yıl uygulanacak politikalar ve alınacak tedbirlerle, yatırımın arttırılması hedefleniyor. 2018 Yılı Programı’na göre, önümüzdeki yıl 922 milyar lirası özel sektör tarafından karşılanmak üzere toplam yatırım tutarının 1,63 trilyon liraya ulaşması bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI ARTIŞTA

Ekonomide gelecek yıl uygulanacak politikalar ve alınacak tedbirlerle, yatırımın arttırılması hedefleniyor. 2018 Yılı Programı’na göre, önümüzdeki yıl 922 milyar lirası özel sektör tarafından karşılanmak üzere toplam yatırım tutarının 1,63 trilyon liraya ulaşması bekleniyor.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:51
ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI ARTIŞTA

Kamu ve özel kesim yatırımlarının birbirlerini tamamlayacak şekilde bütüncül bir bakış açısıyla ele alındığı 2018 Yılı Programı’na göre, kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirilecek yatırım miktarı artacak. Bu yıl sonuna kadar 127,5 milyar lirası kamu,  801,1 milyar lirası da özel sektör olmak üzere toplam 928,6 milyarlık yatırım gerçekleştirilecek. Programda, özel sektör yatırımlarında yüzde 15’lik artış öngörülüyor. Gelecek yıl işçilik dahil kamu tarafından 141,2 milyar, özel sektör tarafından da 922 milyar olmak üzere toplam 1 trilyon 63,2 milyar liralık yatırım hedefleniyor. Programa göre, 2018’de kamu yatırımları yüzde 11, özel sektör yatırımları ise yüzde 15 oranında artacak. Kalkınma Bakanlığı, Yatırım Programına yıl içinde proje alınmasıyla ilgili taleplerden maliyeti 100 milyon liraya kadar olanlar için onay verebilecek. İhale edilmemiş projelerin maliyet değişikliklerinde, maliyeti 250 milyon liranın altındakilerde proje maliyetinin yüzde 10'una kadar maliyet değişiklikleri, kurum üst yöneticisinin onayıyla yapılabilecek.

SANAYİYE 196 MİLYAR LİRA

“2018 Yılı Programı” ile “2018 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Karar”, Resmi Gazete'de yayımlandı. Programa göre, ulaştırma yatırımlarının 271,3; konut yatırımlarının 263,4 ve imalat sanayi yatırımlarının da 169,5 milyar liralık kısmı özel sektör tarafından hayata geçirilecek. Yatırım Programı’nda belirtildiğine göre gelecek yıl kamu yatırımları yüzde 11, özel sektör yatırımları ise yüzde 15 oranında artacak. En fazla yatırım yapılan ulaştırma yatırımları yüzde 13 artışla 356,5 milyar liraya, konut yatırımları yüzde 17 artışla 310,4 milyar liraya, imalat sanayi yatırımları da yüzde 15 artışla 195,8 milyar liraya çıkacak.

DENGELER KORUNACAK

2018 Yılı Programı’nın uygulanmasında, yatırımların bütçeler ile programlarda değişiklik ve aktarma yapılmayacak şekilde gerçekleştirilmesi, makroekonomik hedeflerin dikkate alınması ile sektörler ve bölgeler arası dengelerin bozulmaması temel ilke olacak. Buna göre, 2018 Yılı Programında yer alan hukuki ve kurumsal düzenlemelerin, sektör programlarının, öncelikli dönüşüm programları eylem planlarının, ekonomik, sosyal ve bölgesel gelişme politikalarının ve bunlarla ilgili yatırım ve tedbirlerin uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesi, sorumlu bakanlık ve kuruluşların her kademesince programda belirtilen ilkelere uygun hazırlanacak çalışma programına göre yürütülecek.

PROGRAMDA OLMA ŞARTI

2018 Yılı Yatırım Programı uygulamalarında, Onuncu Kalkınma Planı, Orta Vadeli Program (2018-2020) ve 2018 Yılı Programının öncelikleri esas alınacak. Programa dahil edilen projelerin ilave finansman ihtiyaçları, öncelikle kuruluşun programında yer alan diğer projelerin ödeneklerinden bu kararda belirtilen esaslara göre yapılacak aktarmalarla sağlanacak. Kuruluşların ek ödenek taleplerini, bütçe imkanlarını dikkate alarak acil ve zorunlu ihtiyaçlarıyla sınırlandırmaları gerekecek. Programda yer almayan herhangi bir proje için harcama yapılamayacak. Projeler finansman kaynağının türüne bakılmaksızın, yatırım programıyla ilişkilendirilecek. Proje ödenekleri arasında bu kararda belirtilen esaslar dışında, aktarma yapılamayacak.

KA-YA SİSTEMİ

Yıllık Programda yer alan finansman ihtiyacının, inşaat mevsimi de dikkate alınarak zamanında karşılanması ve gerekli kaynağın harcama programlarına uygun kuruluşlara intikali için gerekli tedbirler Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığınca alınacak. Kamu yatırım programı süreçleriyle ilgili yatırım projesi teklifi, alt projelerin belirlenmesi, ek ödenek talebi, maliyet artışı ve ödenek değişikliği de dahil olmak üzere proje parametrelerinde yıl içinde yapılacak tüm revizyonlar, harcama verilerinin bildirilmesi gibi tüm işlemler, Kamu Yatırımları (Ka-Ya) Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecek.

100 MİLYON LİMİTİ

Yatırım Programına yıl içinde proje alınmasıyla ilgili taleplerden maliyeti 100 milyon liraya kadar olanlar veya maliyetine bakılmaksızın 100 milyon liraya kadar harcamayla yılı içinde tamamlanacaklar Kalkınma Bakanının onayıyla, maliyeti 100 milyon liranın üzerindekiler ise Yüksek Planlama Kurulunca karara bağlanacak. Programdan proje çıkarılmasıyla ilgili taleplerden maliyeti 100 milyon liraya kadar olanlar Kalkınma Bakanının onayıyla, 100 milyon liranın üzerindekiler ise Yüksek Planlama Kurulunca sonuçlandırılacak.

MALİYET DEĞİŞİKLİKLİĞİ

İhale edilmemiş projelerin maliyet değişikliklerinde, maliyeti 250 milyon liranın altındakilerde proje maliyetinin yüzde 10'una kadar maliyet değişiklikleri, Kalkınma Bakanlığına bilgi vermek kaydıyla, kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanın, üniversitelerde rektörün, diğer kuramlarda kurum üst yöneticisinin onayıyla, yüzde 10'un üstündeki maliyet değişiklikleri Kalkınma Bakanının onayıyla yapılacak. Maliyeti 250 milyon liranın üzerinde olan projelerde, her türlü maliyet değişiklikleri Yüksek Planlama Kurulu tarafından karara bağlanacak.

BAKANLIK ONAYI

Her türlü kaynaktan proje ödeneğine yıl içinde yapılacak toplam 100 milyon liraya kadar ek ödenek tahsisleri Kalkınma Bakanı onayıyla, proje bazında bu tutarı aşan ek ödenek tahsisleri ise Yüksek Planlama Kurulunca karara bağlanacak. Ancak, döner sermaye gelirleri ve özel bütçeli kuruluşların Bütçe Kanununda belirtilen tahmini gelir tutarı üzerinde gerçekleşen finansman fazlaları ve bir önceki yıldan devreden öz gelirleri, Kalkınma Bakanlığına bilgi vermek kaydıyla, kuruluşun bağlı olduğu bakanın, üniversitelerde rektörün, diğer kuramlarda kurum üst yöneticisinin onayıyla Yatırım Programında yer alan projelerle ilişkilendirilecek. Kamu kuruluşları, işletmeye alacakları tesisler için ihtiyaç duydukları personeli, ilgili bakanlığın olumlu görüşünü alarak yatırım süresi içinde istihdam edebilecekler.

FİNANSAL KİRALAMA İMKÂNI

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca, finans tipi fınansal kiralama yoluyla gerçekleştirilecek yatırımlara 2018 Yılı Yatırım Programında yer verilecek. Finansal kiralamaya konu olan yatırımın toplam proje tutarı, kiralamanın başlayacağı 2018 Yılı Yatırım Programında yıl ödeneği olarak yer alacak. Müteakip yıl yatırım programlarında, projeyle ilgili ödenek tahsisi yapılmayacak. Kamu kuruluşları, Orta Vadeli Program'da (2018-2020) belirtilen hedefleri, politikaları, öncelikleri, makroekonomik dengeleri, çevresel etkileri ve varsa sektör ana planları, bölge planları, GAP, DAP, KOP ve DOKAP eylem planlarıyla kuruluş stratejik planları ve performans programlarını esas almalarının yanı sıra, il ölçeğindeki yatırımlar için valilik görüşlerini de dikkate alarak proje düzeyinde 3 yıllık yatırım programlarını hazırlayabilecek ve 2018 yılı Temmuz ayı sonuna kadar Kalkınma Bakanlığına gönderebilecekler.

Anahtar Kelimeler:
2018 Yılı Programı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78