banner250

“MÜKEMMEL” YATIRIM

Türkiye plastik sektörünü liderliğe taşıyacak PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin temeli atıldı. Sektörün katma değerli üretimini artırırken ithalatını azaltacak projenin yatırım bedeli 70 milyon lira oldu.

“MÜKEMMEL” YATIRIM

Türkiye plastik sektörünü liderliğe taşıyacak PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin temeli atıldı. Sektörün katma değerli üretimini artırırken ithalatını azaltacak projenin yatırım bedeli 70 milyon lira oldu.

29 Mart 2019 Cuma 12:22
“MÜKEMMEL” YATIRIM

On milyon tonluk üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük ikinci dünyanın en büyük altıncı plastik üreticisi konumunda bulunan Türkiye plastik sektörü, ithalat bağımlılığını azaltacak “PAGEV Mükemmeliyet Merkezi”ne kavuşuyor. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) öncülüğünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde hayata geçirilecek olan PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin temel atma törenine Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve çok sayıda plastik sektörü temsilcisi katıldı.

İLK ETAP 2021’DE BİTECEK

Küçükçekmece PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesinde konumlanan merkez, toplamda 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 70 milyon liralık yatırım bedeline sahip PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi, üç etapta yapılacak. İlk etap 2021 yılı içinde tamamlanarak plastik sanayinde faaliyet gösteren firmalara hizmet vermeye başlayacak. Özelde plastik sektörünün, genelde Türkiye ekonomisinin gücüne güç katacak olan Merkez, KOBİ’lerin Ar-Ge, inovasyon, danışmanlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını sağlayacak. Mükemmeliyet Merkezi, Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayicilerin katma değerli üretim ihtiyaçlarını ekonomik şartlarda çok vakitlerini almadan tek bir merkezden çözecek.

HEM TEST HEM EĞİTİM

Plastik sektörünün yanı sıra ürün, ham madde ve makine ekipman sektörlerine de hizmet vermesi planlanan Merkez; araştırma, sertifikasyon, test ve laboratuvar hizmetleri verecek. En yeni teknolojiye sahip ürünlerin üretimi için sanayi kuruluşları, üniversiteler, araştırma kurumları, mesleki birlikler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapacak olan Mükemmeliyet Merkezi, ayrıca mesleki ve teknik eğitim ile danışmanlık hizmetleri sağlayacak. Makine sektörüne de hizmet verecek olan merkez, teknolojik gelişmelerin yapılabilmesi için gerekli olan plastik makine, kalıp ve ekipman üretiminin hem miktar hem kalite olarak artırılmasına yol açacak.

İTHALATA DARBE

PAGEV Mükemmeliyet Merkezi, ihraç edilen ürünlere ilişkin bir kontrol mekanizması oluşturarak Türkiye’de üretilen plastik ürünlerin uluslararası pazarlardaki güvenirliğinin ve itibarının korunmasına katkı yapacak. Merkezin çok önemli bir artısı ise ithal edilen plastik ürünlerin, kesin ithalatı yapılmadan laboratuvarlarda teknik uygunluğunun belirlenmesi ile ülkeye kalitesiz ve standart dışı ürün girişini engellemesi olacak.

ÖĞRENCİYE STAJ İMKÂNI

PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine komşu olacak Plastik Mükemmeliyet Merkezi, bu okuldaki öğretmenlere ve öğrencilere ileri teknoloji ile tanışma fırsatı sunacak. Bazı uygulama derslerini PAGEV Mükemmeliyet Merkezinde yapma şansını yakalarken merkezin eğitim ve konferans salonları da hizmetlerinde olacak. Sanayici ve akademisyenlerle yakın bağ kurulması noktasında da gerekli sinerjiyi yaratacak merkezde lise öğrencilerini staj fırsatı da bekliyor. Öğrenciler aynı zamanda başta PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezinin protokol imzaladığı İstanbul Üniversitesi olmak üzere farklı üniversite akademisyenlerinden mentorluk alma şansına da sahip olacak.

KATMA DEĞERLİ ÜRETİM

Temel atma töreninde konuşan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Türkiye plastik sektörünün mevcut hacmi ve potansiyeli ile liderliğe çok yakın bir konumda bulunduğunu söyledi. 37 milyar dolarlık cirosu ile ülke ekonomisine ciddi bir değer yaratan sektörün 10 milyon tonluk üretim gücü ile Avrupa’nın en büyük ikinci, dünyanın en büyük altıncı üreticisi konumunda bulunduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Sektörümüzde 11 bin civarında üretici firma 250 bin kişiyi istihdam ediyor. Bu firmalarımız 150’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Görünen tablo bu kadar pozitifken Türkiye plastik sektörü neden lider konumda değil? Lider olamamamızın önündeki en büyük engel katma değeri düşük üretim. Katma değeri yüksek plastik mamulleri ithal ediyor ancak katma değeri düşük mamuller ihraç ediyoruz. Kilogram başına ortalama 2,8 dolar olan ihraç fiyatının en az 4,5 dolara çıkarılması gerekiyor. İşte bugün temelini attığımız PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezinin sektörümüze en büyük kazanımı katma değeri yüksek üretim olacaktır. Tüm firmalarımıza Ar-Ge çalışmalarında kolaylık sağlayacak merkezimiz sektörde önemli bir sıçrama yaratacak” diye konuştu. 

KOBİ’YE AR-GE GÜCÜ

PAGEV Başkanı Eroğlu, Plastik Mükemmeliyet Merkezi sayesinde Ar-Ge ve inovasyon yapmayan firma kalmayacağına dikkat çekti. Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 95’inin KOBİ’ler oluştuğunu dile getiren Eroğlu, “Bu firmalarımız çok ve kaliteli ürün üretiyorlar ama maalesef bu ürünlerin katma değeri düşük olduğu için ucuza satıyorlar ve kâr edemiyorlar. Bu firmalarımızın ne yazık ki test ya da Ar-Ge yapacak imkânı olmadığı gibi danışmanlık ve eğitim alacak maddi kaynağı da yok. İşte biz PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezimiz ile KOBİ’lerimizin Ar-Ge, inovasyon, danışmanlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını sağlayarak onlara katma değerli üretim noktasında önemli katkı sağlayacağız. Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayicilerimizin katma değerli üretim ihtiyaçlarını ekonomik şartlarda çok vakitlerini almadan tek bir merkezden göreceğiz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.