MODEL FABRİKA’DA ÜÇÜNCÜ DURAK

Sanayi 4.0 yöntemlerinin uygulanacağı, üretimde verimlilik ve dijitalleşmeyi artıracak Model Fabrika’ların bir yenisi İzmir’de kurulacak. Fabrika, bir üniversite ya da OSB içinde hayata geçirilecek.

MODEL FABRİKA’DA ÜÇÜNCÜ DURAK

Sanayi 4.0 yöntemlerinin uygulanacağı, üretimde verimlilik ve dijitalleşmeyi artıracak Model Fabrika’ların bir yenisi İzmir’de kurulacak. Fabrika, bir üniversite ya da OSB içinde hayata geçirilecek.

08 Şubat 2018 Perşembe 08:45
MODEL FABRİKA’DA ÜÇÜNCÜ DURAK

EĞİTİM VERİLECEK

Sanayileşme ve verimlilik kavramlarında KOBİ’lerin verimliliğinin, rekabet güçlerinin artırılması, dijitalleşmenin sağlanması ve markalaşma düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla yürütülen çalışma çerçevesinde kurulması planlanan Model Fabrika’ların sonuncusu İzmir’de hayata geçirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve ilki Ankara’da, ikincisi Bursa’da açılacak olan Model Fabrika’lar, Türkiye'nin Sanayi 4.0'a hazırlanması açısından “model” teşkil edecek. Bu fabrikalar, makine imalatının yanı sıra işletmelerin eğitim de alacağı yerler olacak. Böylece imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunulması, işletmelerin verimlilik konusunda aksayan yönlerinin iyileştirilmesi sağlanacak. İzmir’de kurulacak tesis, Manisa ile Aydın’daki sanayicilere de hizmet verecek.

ALMANYA ÖRNEĞİ İNCELENDİ

İzmir’de, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncüsünde kurulacak model fabrikanın proje geliştirme toplantısı yapıldı. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) gerçekleşen toplantıya EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Dr. Yücel Özkara katıldı.  Toplantıda konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Bakanlık tarafından proje kapsamında İzmir’de Model Fabrika açılmasının planlandığını belirterek, “Bununla ilgili Almanya’da 2 tane model fabrika ziyareti tertip edildi. Bu geziye meclis üyelerimiz ve sanayicilerimiz katıldı. Çok da iyi geri dönüşler aldık. Dünyada iş yapış şekil ve anlayışımızı ne şekilde değiştirmemiz gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini oradaki uygulamalarla arkadaşlarımızdan dinledik” dedi. Oda olarak Sanayi 4.0’ı Türkiye gündemine taşımaktan gurur duyduklarını anlatan Yorgancılar, “Olması gerekenleri gördük, üretim şekillerimizin yalınlaşması gerektiğimi gördük. Üretimin yalınlaşmadığı yerde Sanayi 4.0’ı uygulamamın imkanı yok” dedi.

OSB YA DA ÜNİVERSİTEDE OLACAK

Yorgancılar, Sanayi 4.0’ın uygulanmasında en büyük kaynağın bilgi olduğuna vurgu yaparak, “Bilginin kaynağı da üniversitelerimiz. Üniversitelerle bu ilişkiyi en üst seviyeye çıkardığınızda, sonuç almak da o kadar kolay olacak. Bakanlık, model fabrika için 6-7 metre yüksekliğinde, 600-700 metre genişliğinde kapalı bir alana ihtiyacımızın olduğunu belirtti. Bunu bir üniversitemizin kampüsünde ya da bir OSB’de hayata geçireceğiz. Yalın üretim tekniklerini bu fabrikamızda deneyerek hayata geçireceğiz” bilgisini verdi.

KENDİSİNİ FİNANSE EDECEK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ise Bakanlık olarak Model Fabrika ile ikili çalışmalarının birkaç yıl geriye gittiğini ve bu konunun bakanlık olarak rüyaları olduğunu söyledi. Sanayileşmiş ileri ülkelerde bu yapıların son 10 yılda çok etkili kullanıldığını dile getiren Yılmaz “Ülkemizde de neden olmasın diyerek yola çıktık. Sanayicilerimizin desteğiyle çok başarı kaydettiğimiz için de sevinçliyim. Bu yapılar birkaç yıl içinde kendisini finanse edecek yapıya kavuşacak. Birkaç ay içinde Ankara’da açacağız bir tane. Sanayinin dijital ve yalın dönüşümü için bu yatırımlar önemli. Bakanlık olarak hedefimize bu yıl İzmir’de bu altyapıyı açmayı koyduk ve bunu başlatacağız. Üniversitelerin katkısı burada çok önemli. Almanya’da incelediğimizde, buna teknik üniversitelerin çok büyük destek verdiğini görüyoruz. Dijital dönüşüm konusunda sürekli yeni teknolojiler geliştirilmesi üniversiteler sayesinde oluyor. İzmir’de de çok büyük bir akademik altyapı var. İzmir’de de bunu gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

MALİYETİN ÜÇTE BİRİ DEVLETTEN

Model Fabrika çalışmaları ve maliyetleri ile ilgili bir sunum yapan Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Dr. Yücel Özkara ise Ankara’da birkaç ay sonra yapımı tamamlanması beklenen model fabrikanın 15 milyon liraya mal olacağını belirtirken, bu fabrikaya verilen devlet desteğinin 5 milyon lira olduğunu söyledi. Yine yeri belirlenen ve inşaatına başlanan Bursa’daki model fabrikanın ise 14 milyon liraya mal olacağını ifade eden Özkara, şunları kaydetti:

SIRADA İZMİR VE MERSİN VAR

“Bu fabrikaya da 4,4 milyon lira devlet desteği verildi. Son olarak İzmir ve Mersin’de model fabrika kurulması gündeme alındı. Model fabrikalar gerçek bir üretim hattına sahip ama ürettiklerini satmıyor. Katılımcılar üretim hattında bunu yaparak öğreniyor. Dünyada örneklerini görüyoruz. Özellikle Avrupa’da çok örneği var. Almanya bu konuda öncü, tam 7 Model Fabrika’ları var. Genellikle yalın dönüşüm, enerji verimliliği gibi konularda uzmanlaşmış durumdalar. Önce yalın dönüşüm, sonra yalın dönüşümü gerçekleştirmiş bir fabrikanın dijital teknolojileri alması çok daha verimli olacaktır.”

MODEL FABRİKA NEDİR?

Model Fabrika ya da diğer adıyla Uygulamalı KOBİ Yetkinlik Merkezi Projesi, işletmelerde operasyonel mükemmeliyet ilkelerinin, deneyimsel öğrenme tekniklerini kullanarak, ölçeklenebilir bir şekilde yaygınlaştırılmasını sağlayan bir araç olarak tanımlanıyor. Türkiye’de Model Fabrika kurulması ve işler hale getirilmesi amacını taşıyan proje; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülüyor. Bu merkezlerde, fabrika veya işletmelerdeki verimlilik konusunda aksayan yönlerin ya da fabrikanın üretime ayarlanmış biçiminde görülen verimsizlik unsurlarının iyileştirilmesi yapılacak. Sanayi odaklı araştırma projeleri başlatılacak yeni teknoloji ve yöntemler geliştirilecek, daha eğitimli işgücü elde edilecek. Türkiye’deki Model Fabrika’lardan en az 650 KOBİ faydalanacak. 2019 ve 2020 yıllarını kapsayan dönemde Adana, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Kayseri’ye de model fabrika kurulması planlanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.