İZMİR’E MODEL FABRİKA

Sanayi 4.0 yöntemlerinin uygulanacağı Model Fabrika’ların bir yenisi İzmir’de kurulacak. Fabrikanın, bir üniversite ya da OSB içinde hayata geçirileceği kaydedildi.

İZMİR’E MODEL FABRİKA

Sanayi 4.0 yöntemlerinin uygulanacağı Model Fabrika’ların bir yenisi İzmir’de kurulacak. Fabrikanın, bir üniversite ya da OSB içinde hayata geçirileceği kaydedildi.

25 Ocak 2018 Perşembe 09:59
İZMİR’E MODEL FABRİKA

Sanayileşme ve verimlilik kavramlarında KOBİ’lerin verimliliğinin, rekabet güçlerinin artırılması, büyümelerinin sağlanması ve markalaşma düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla yürütülen çalışma çerçevesinde kurulması planlanan Model Fabrika’ların sonuncusu İzmir’de hayata geçirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve ilki Ankara’da, ikincisi Bursa’da açılacak olan Model Fabrika’lar, Türkiye'nin Sanayi 4.0'a hazırlanması açısından “model” teşkil edecek. Bu fabrikalar, makine imalatının yanı sıra işletmelerin eğitim de alacağı yerler olacak. Böylece imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunulması, işletmelerin verimlilik konusunda aksayan yönlerinin iyileştirilmesi sağlanacak.

ALMANYA ÖRNEĞİ İNCELENDİ

İzmir’de, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncüsünde kurulacak model fabrikanın proje geliştirme toplantısı yapıldı. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) gerçekleşen toplantıya EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Dr. Yücel Özkara katıldı.  Toplantıda konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Bakanlık tarafından proje kapsamında İzmir’de model fabrika açılmasının planlandığını belirterek, “Bununla ilgili Almanya’da 2 tane model fabrika ziyareti tertip edildi. Bu geziye meclis üyelerimiz ve sanayicilerimiz katıldı. Çok da iyi geri dönüşler aldık. Dünyada iş yapış şekil ve anlayışımızı ne şekilde değiştirmemiz gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini oradaki uygulamalarla arkadaşlarımızdan dinledik” dedi.

SANAYİ 4.0 ODAKLI

Oda olarak Sanayi 4.0’ı Türkiye gündemine taşımaktan gurur duyduklarını anlatan Yorgancılar, “Olması gerekenleri gördük, üretim şekillerimizin yalınlaşması gerektiğimi gördük. Üretimin yalınlaşmadığı yerde Sanayi 4.0’ı uygulamamın imkanı yok” dedi.

OSB YA DA ÜNİVERSİTEDE OLACAK

Yorgancılar, Sanayi 4.0’ın uygulanmasında en büyük kaynağın bilgi olduğuna vurgu yaparak, “Bilginin kaynağı da üniversitelerimiz. Üniversitelerle bu ilişkiyi en üst seviyeye çıkardığınızda, sonuç almak da o kadar kolay olacak. Bakanlık, model fabrika için 6-7 metre yüksekliğinde, 600-700 metre genişliğinde kapalı bir alana ihtiyacımızın olduğunu belirtti. Bunu bir üniversitemizin kampüsünde ya da bir OSB’de hayata geçireceğiz. Yalın üretim tekniklerini bu fabrikamızda deneyerek hayata geçireceğiz” bilgisini verdi.

KENDİSİNİ FİNANSE EDECEK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ise Bakanlık olarak Model Fabrika ile ikili çalışmalarının birkaç yıl geriye gittiğini ve bu konunun bakanlık olarak rüyaları olduğunu söyledi. Sanayileşmiş ileri ülkelerde bu yapıların son 10 yılda çok etkili kullanıldığını dile getiren Yılmaz “Ülkemizde de neden olmasın diyerek yola çıktık. Sanayicilerimizin desteğiyle çok başarı kaydettiğimiz için de sevinçliyim. Bu yapılar birkaç yıl içinde kendisini finanse edecek yapıya kavuşacak. Birkaç ay içinde Ankara’da açacağız bir tane. Sanayinin dijital ve yalın dönüşümü için bu yatırımlar önemli. Bakanlık olarak hedefimize bu yıl İzmir’de bu altyapıyı açmayı koyduk ve bunu başlatacağız. Üniversitelerin katkısı burada çok önemli. Almanya’da incelediğimizde, buna teknik üniversitelerin çok büyük destek verdiğini görüyoruz. Dijital dönüşüm konusunda sürekli yeni teknolojiler geliştirilmesi üniversiteler sayesinde oluyor. İzmir’de de çok büyük bir akademik altyapı var. İzmir’de de bunu gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

MALİYETİN ÜÇTE BİRİ DEVLETTEN

Model Fabrika çalışmaları ve maliyetleri ile ilgili bir sunum yapan Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Dr. Yücel Özkara ise Ankara’da birkaç ay sonra yapımı tamamlanması beklenen model fabrikanın 15 milyon liraya mal olacağını belirtirken, bu fabrikaya verilen devlet desteğinin 5 milyon lira olduğunu söyledi. Yine yeri belirlenen ve inşaatına başlanan Bursa’daki model fabrikanın ise 14 milyon liraya mal olacağını ifade eden Özkara, şunları kaydetti:

SIRADA İZMİR VE MERSİN VAR

“Bu fabrikaya da 4,4 milyon lira devlet desteği verildi. Son olarak İzmir ve Mersin’de model fabrika kurulması gündeme alındı. Model fabrikalar gerçek bir üretim hattına sahip ama ürettiklerini satmıyor. Katılımcılar üretim hattında bunu yaparak öğreniyor. Dünyada örneklerini görüyoruz. Özellikle Avrupa’da örnekleri çok görülüyor. Almanya bu konuda örnek. Almanya’da 7 model fabrika var. Genellikle yalın dönüşüm, enerji verimliliği gibi konularda uzmanlaşmış durumdalar. Önce yalın dönüşüm, sonra yalın dönüşümü gerçekleştirmiş bir fabrikanın dijital teknolojileri alması çok daha verimli olacaktır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.