ENERJİNİN GELECEĞİ GES’LERDE YATIYOR

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, güneş enerjisi santrallerinin enerjide dışa bağımlılığı sonlandırıcı ve cari açığı azaltıcı yapıda olduğunu söyledi. Hakan Erkan; “Güneş enerjisi yatırımcılarının düşük faizli uygun krediye ihtiyaçları var. Şartların uygunlaşması durumunda yatırımlar 2023’de 13-14 bin megavatları bulacaktır” dedi.

ENERJİNİN GELECEĞİ GES’LERDE YATIYOR

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, güneş enerjisi santrallerinin enerjide dışa bağımlılığı sonlandırıcı ve cari açığı azaltıcı yapıda olduğunu söyledi. Hakan Erkan; “Güneş enerjisi yatırımcılarının düşük faizli uygun krediye ihtiyaçları var. Şartların uygunlaşması durumunda yatırımlar 2023’de 13-14 bin megavatları bulacaktır” dedi.

18 Ağustos 2015 Salı 10:50
ENERJİNİN GELECEĞİ GES’LERDE YATIYOR

 


   Yenilenebilir enerji artık her yerde. Rüzgâr, güneş ve jeotermal gibi çeşitleri bulunan yenilenebilir enerji, sektörde yüzde 80’i aşkın bir oranda ithalat gerçekleştiren Türkiye için kurtuluş yolu olarak gösteriliyor. Güneş enerjisini değere dönüştürme amacıyla 2009 yılında kurulan Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), sektöre teknolojik ve ticari alanda yatırım yapmak isteyenleri bir çatı altında topluyor. Uluslararası ortaklıklar için köprü kurarak sinerji oluşturduklarını belirten GENSED Başkan Yardımcısı Hakan Erkan; “GES’ler arttıkça cari açığımız ve dışa bağımlılığımız azalacaktır” diye konuştu. Yenilenebilir enerjiye sağlanan teşviklerin çeşitlendirilmesi gerektiğini, teşvikler ve mevzuattaki yeni düzenlemeler ile yatırımların 13 ila 14 bin gibi rakamlara hızla yükseleceğini ifade etti. 

Türkiye’nin güneş enerjisi karnesini Sanayi Gazetesi’yle paylaşan ve güneş enerjisinin geleceğini değerlendiren Erkan; “Güneş enerjisinde 2020’li yıllarda 5 bin megavatın, 2023 sonrasında ise 10 bin megavatın üzerinde kurulu gücün devreye alınması hedefleniyor. Bu bağlamda büyük bir potansiyelimiz var” diye konuştu. Yenilenebilir enerjinin güçlü üyesi güneşin 2023 sonrası yüzde 10’luk payla enerji pazarında yer alacağını söyleyen Hakan Erkan, güneş enerjisi yatırımlarının hızlanması  için izin süreçlerinin kolaylaştırılması  ve mevzuattaki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi:

Güneşin yatırımcıları ‘uygun’ kredi arıyor


Güneş enerjisi uygulamalarında ‘hedef’ nedir? Bu hedeflerin uygulamaya konabilmesi için ne tür düzenlemelerin yapılması gerekiyor?


Güneş enerjisinde 2020’li yıllarda 5 bin megavatın, 2023 sonrasında ise  10 bin megavatın üzerinde  kurulu gücün devreye alınması hedefleniyor. Türkiye’nin bu anlamda çok yüksek bir potansiyeli  bulunmakta. Güneş enerjisinin yüzde 10’luk payla enerji pazarında yer alacağını söyleyebiliriz. Güneş enerjisi yatırımlarını artırarak sektörü geliştirecek önemli  bazı konu başlıkları da; uygun ve düşük faizli kredilerin  sağlanması, mevzuatlarda gerekli düzenlemelerin yapılması, izin süreçlerinin hızlanması, mevcut yerli üretim teşvikinin uygulanması, üreticilere   yeni  teşviklerin  verilmesi ve kalifiye iş gücünün artırılması için eğitimin nitelikli hale getirilmesi olarak belirtilebilir.

“GES’ler yaygınlaşıyor, süreç kolaylaşmalı”


Sizce güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösterecek firmaların ve yatırımcıların önünde herhangi bir engel var mıdır? Varsa bu engeller hangi yolla çözülebilir?


İlgili kanun ve yönetmelikler   yeni uygulanmaya başladığı için zorluklarla karşılaşılmaktadır. İlerleyen zamanda bunlar da  aşılacaktır. Şu anda yatırım sürecinde en büyük sıkıntı  imar sürecinde yaşanmakta  ve sıkıntılardan dolayı  izinlerin alınması oldukça  uzun sürmektedir. Uygulamaların artması ve  gerekli düzenlemelerin yapılması ile   imar süreci ile ilgili sıkıntılar oldukça azalacaktır. Öte yandan, enerjiye yapılan yatırımlarda finansman sıkıntısının giderilmesine yönelik gelişmeler yaşanmaya başladı. Eskiden bankalar güneş enerjisine yatırım yapacak girişimciye destek olmakta tereddüt ederdi.  Uygulamaların artması ve kendilerini geliştirmeleri sonucu GES  yatırımı  finansmanına  sıcak bakan bankaların sayısının  artığını görüyoruz.

Bilindiği gibi, enerji sektöründe dışa bağımlılık oranı yüksek…


Güneş enerjisi yatırımına farklı sektörlerden yatırımcılar yoğun talep gösteriyor. Tekstil gibi enerjiyle ilgisi olmayan sektörlerde faaliyet gösteren firmalar dahi güneş enerjisine yatırım yapmak için sırada. Bunun sebebi hem ilk yatırımdan sonra kolaylıkla devamının getirilebilmesi, hem de sektörün geleceğinin çok parlak olmasıdır. GES’ler arttıkça cari açığımız ve dışa bağımlılığımız azalacak. Bildiğiniz gibi, enerji sektörü dışa bağımlı bir yapıda. Yatırımcılara destek sağlandıkça sektör basamak atlıyor.

“Teşvikler üreticilere de direkt verilmeli”


Verilen teşvikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?


Yerli üretim  için kilovat/saat başına verilen 13,3 sent üzerine   ilave  teşvikler  olmakla beraber  şu an için  uygulanamamakta  ve  konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Yerli üretimin sürdürülebilirliği ve gelişimi  için mevcut teşviklerin bir an önce  uygulanması ve üreticilere yönelik  yeni teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi gerekmektedir.

 

Son Güncelleme: 19.07.2017 16:16
Anahtar Kelimeler:
GESHakan ErkanGENSED
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.