580 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA YENİLENDİ

12 yıl önce özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katılan Eti Alüminyum, o günden beri yapılan yatırımlarla dünya devleri arasına girmeyi başardı.

580 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA YENİLENDİ

12 yıl önce özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katılan Eti Alüminyum, o günden beri yapılan yatırımlarla dünya devleri arasına girmeyi başardı.

08 Kasım 2017 Çarşamba 10:21
580 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA YENİLENDİ

DÜNYANIN SAYILI FİRMALARINDAN

Türkiye'nin tek birincil Alüminyum üreticisi olan Eti Alüminyum, modernizasyon yatırımlarının tamamlanmasıyla teknolojisini geliştirdi. 2005 yılında özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katılmasının ardından kapanmak üzereyken 580 milyon dolar yatırım yapılan Eti Alüminyum’un Ar-Ge departmanında geliştirilen iki ayrı ürün, otomotivden savunma sanayine, konuttan halı üretimine kadar birçok sektörde radikal değişikliklere yol açacak. Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, Eti Alüminyum’un bu iki buluşla dünyada ilk 10, Avrupa’da ise ilk 5 firma arasına girdiğini belirterek, “Stratejik öneme sahip bu ürünler için 50 milyon dolar yeni yatırım gerçekleştireceğiz” dedi.

YATIRIMLAR SÜREKLİLİK KAZANDI

Maden işletmeleri, alüminyum, dökümhane, haddehane, hidroelektrik enerji santrali bulunan Eti Alüminyum A.Ş, özelleştirme sonrasında, Seydişehir Entegre Tesislerinin gaz salınımı için 15 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırım sonrasında AB normları gaz salınım değerlerinin altında bir seviyeye ulaşıldı. Özelleştikten sonra tesisin 2,5 milyon metrekarelik alanına bu zamana kadar özellikle sera gazlarını azaltıcı ceviz ağacı, kavak ağacı, karaçam ve akasya olmak üzere toplam 130 bin adetten fazla ağaç dikildi. Şirket, yatırımların devreye sokulması aşamasında önemli kritik ekipman ve malzeme alımlarının yapıldığı Almanya, İsviçre, İsveç, Fransa, Kanada, Finlandiya, Japonya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerden süpervizörlerin yanı sıra Çin’den 70 mühendis ve devreye alma elemanını Türkiye’ye getirdi.

221 MİLYON DOLAR HARCANDI

Tesisin özelleştirildiği 2005 yılında acil yapılması gerekenler gözden geçirildiğinde, tesislere yenileme yatırımı yapılmaması nedeniyle tesisin her an durabileceği tespit edildi. Özellikle elektrolizhanelerdeki hücrelerin 2 saatlik durmasıyla elektroliz hücreleri donacağı için sistem 4 yıllık kapanma süreciyle karşı karşıya kalacağı için, sadece elektrolizhane için 221 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Özelleştirme öncesi 1 ton alüminyum için 17 bin 500 kilovatlık elektrik kullanılırken, bu rakam yeni yapılan yatırım sonucunda 13 bin kilovat seviyelerine düşürüldü. Su kullanımı ise yüzde 50 oranında azaltıldı. Metal kalitesinde minimum yüzde 99,8 saflıkta alüminyum üretme becerisine sahip, SAMİ teknolojisi ile projelendirilip montajı tamamlanan Avrupa’nın en yeni alüminyum elektrolizhanesi ise çevre emisyonları açısından da Avrupa Birliği standartlarında bulunuyor.

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜ

Tesislerde kullanılan kükürt ve kükürt dioksit oranı yüksek 6 nolu Fuel-Oil’in çevreye daha fazla zarar vermemesi için, 5 milyon dolar yatırımla doğalgaz dönüşümü gerçekleştirildi. 2008 yılından sonra tesislerde doğalgaz kullanılmaya başlandı. Yerli kömürün de devreye girmesiyle birlikte yılda 70 milyon dolarlık yakıt tutarının Türkiye’de kalması sağlandı. Tesiste ayrıca buhar kazanları 7 milyon 500 bin dolara yenilenerek, buhar ihtiyacı güvenilir ve ekonomik bir sistemle karşılanmaya başladı. Yeni yapılan buhar türbini sayesinde 13 megavat enerji üretimi sağlanarak maliyetler de aşağı çekildi.

YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİLDİ

Bin 700 kişinin doğrudan istihdam edildiği Eti Alüminyumda, 10 mühendisin 5 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği ATH ve özel alümina adlı iki ürün sayesinde hem yangınlardaki can kaybı en aza inecek, hem de yangınların neden olduğu maddi kayıplar azalacak. Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, stratejik öneme sahip bu iki buluş için yatırım yapacaklarını söyledi. Yaklaşık 50 milyon dolar tutarındaki yeni yatırımlarla birlikte kimya, savunma, uçak ve otomotiv sanayinde kullanılabilecek yeni ürünler geliştirilerek dünya pazarlarının yolunu açtıklarını anlatan Arkan, “75 ülkeye ihracat yapar duruma geldik. ATH ve özel alümina üretiminde Türkiye’nin ihtiyacının iki katını üreterek ithalatın yolunu keseceğiz. Yüzde 50’sini de ihraç edeceğiz” dedi.

YANGIN GÜVENLİĞİNDE ÖNCÜ

Arkan, ATH’nin ileri ve teknolojik malzemeler sektörünü hedeflediğini söyledi. Özellikle 20’nci yüzyılın ikinci yarısında dünya ekonomisine önemli ölçekte pazar payı ile giren polimer ve kompozit ürünlerin binalarda kullanıldıkça yangınların da arttığına dikkat çeken Arkan, “1975 yılında 17 dakika olan yangından kaçış süreci günümüzde 3 dakikaya kadar indi. Eti Alüminyum tarafından geliştirilen ATH, mutfak tezgahlarında, banyo malzemelerinde, cephe kaplamada alüminyum kompozit panellerinde, izolasyon malzemesi olarak yanmaz akustik süngerlerde ve doğalgaz borularının izolasyonunda, dekoratif bina iç mimarisinde, çatı kaplama membranlarında, zemin kaplama ve laminantlarda kullanılacak ve yanma süresini yarı yarıya azaltacak. Böylece 3 dakikaya inen yangından kaçış süresi de yaklaşık iki kat artarak 6 dakikaya kadar çıkabilecek” diye konuştu.

YANMAYAN ASKERİ ELBİSE

ATH’nin EtiFine markasıyla otomotiv, uçak ve tren sektöründe iç döşemelerin yanı sıra yanmaz halı üretiminde de kullanılacağını ifade eden Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, “ATH Yanmaz askeri elbise üretiminde de kullanılabilecek. Olayı kaynağında çözmek için binalarda kullanılan malzemelerin yanmaz olması ya da bileşiminde yanmayı geciktirici sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Alev geciktirici ATH kullanılması yangın sırasında çıkan ısının emilmesini sağlayarak yangından kaçış süresini uzatmakta, aynı zamanda açığa çıkardığı su buharı ile yangın sırasında açığa çıkan zehirli ve boğucu gazların bastırılmasını sağlamaktadır” bilgisini verdi.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78