400 MİLYONLUK YATIRIM

Türkiye’nin en büyük sanayi bölgeleri arasında yer alan Kayseri OSB, son birkaç yıl içinde atağa geçti. Başkan Tahir Nursaçan, 3 yıllık görevi süresince, 400 milyon liralık yatırıma imza attı.

400 MİLYONLUK YATIRIM

Türkiye’nin en büyük sanayi bölgeleri arasında yer alan Kayseri OSB, son birkaç yıl içinde atağa geçti. Başkan Tahir Nursaçan, 3 yıllık görevi süresince, 400 milyon liralık yatırıma imza attı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 08:40
400 MİLYONLUK YATIRIM

ÖRNEK OSB

Arıtmadan eğitime, tasarımdan güvenliğe kadar birçok alanda atılım yapan, üyelerinin dış ticaret güçlerini artırmak için faaliyetler yürüten Kayseri OSB, son üç yılda birçok yatırıma imza attı. On binlerce kişinin istihdam kalesi Kayseri OSB’nin Başkanı Tahir Nursaçan, göreve geldikleri 36 ay içinde 400 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. “Devletin emrinde, milletin hizmetindeyiz” diyen Nursaçan, “Biz sanayicimize ‘Devletimizin emrinde oluruz, milletimizin hizmetinde oluruz’ diye göreve geldiğimize söz vermiştik. ‘Biz OSB’ye sahip olmaya gelmiyoruz, OSB’nin sahiplerine hizmet etmeye geliyoruz’ dedik. Bugün Türkiye Cumhuriyetinde 36 ay içerisinde herkesin örnek aldığı bir OSB olduk. Bundan da gurur duyuyorum” dedi.

“TAKDİR SANAYİCİLERİN”

Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, göreve geldikleri 36 ay içerisinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni hizmet binası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Başkan Vekili Şeref Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Seyhan Arifoğlu, Süleyman Sarptaş, Özer Bostancı, Denetim Kurulu Üyeleri Nihat Küçükusta, Ali İstanbulluoğlu, Bölge Müdürü Ali Yaprak da katıldı. Toplantıda konuşan Nursaçan, güneş enerjisi santralinden (GES) fuara, mesleki eğitimden tasarım merkezine, itfaiye biriminden yerli otomobile kadar birçok konuya değindi. Başkan, 3 yıl içinde 400 milyon liralık bir yatırıma imza attıklarının altını çizerek, “OSB’mizin her türlü imkanları var. Finansmanı en iyi şekilde kullanılıyor. Şunu da ifade etmeden geçmeyeceğim. Kayseri OSB para biriktirme yeri değil, hizmet etme yeridir. Bizden önceki arkadaşlarımıza 12 yılda 370 milyon civarında yatırım kısmet olmuş. Bize de 36 ay içerisinde kısmet oldu. Takdir artık sanayicilerimizindir” diye konuştu.

YENİ TEKNİK LİSE

Teknik kolej yapmak için 45 bin metrekarelik alanı bakanlıktan almayı başardıklarını anlatan Nursaçan, “Bunlar ciddi işler. Lafla peynir ekmek gemisi yürümüyor. Bunlar ufak mescit açmaya, GES açmaya benzemez. Ciddi projelerden bahsediyorum. 45 bin metrekare arsaya üzerinde 60 milyon TL’ye varacağını tahmin ettiğimiz yine 3 bin öğrenci kapasiteli Türkiye’nin en güzide teknik kolejini açmayı planlıyoruz” dedi. Nursaçan, Özel OSB Teknik Kolejinin göreve geldiklerinde Milli Eğitim Bakanlığına ait olduğunu anımsatarak, “Biz talep ettik ve bize verdiler. Biz 670 öğrenci ile bu okulu devraldık. Bugün bin 300 öğrenci var. Sanayicimizin nitelikli eleman sorununu çözecek bir okula sahip olduk” bilgisini verdi.

EN BÜYÜK GES

Tahir Nursaçan, GES konusunda Kayseri OSB’nin iddialı olduğunu kaydetti. “Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali bizdedir” diyen Nursaçan, “930 bin metrekarelik alanda, 51 megavatlık bir santraldir. Bunları başkası yapsa elini diline dolar, Kayseri’de konuşur. Bizim öyle bir derdimiz yok. Biz icraatlarımızı yapıyoruz. Gündüz Kayseri sanayisinin kullandığı elektriğin yüzde 20’sini karşılıyor” dedi.

FUAR ALANI TAHSİS EDİLDİ

Hayata geçirdikleri projeler hakkında bilgiler veren Başkan, “Göreve geldiğimizde fuar konusu bizim namus meselemiz dedik. Bunda da mahcup olmadık. 150 bin metrekare Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan teknik hizmet alanı olarak kullanma şartıyla bu arsayı tahsis ettik. Buranın yaklaşık değeri 70 milyon TL’lik arazidir, biz sanayimizin envanterine kattık. Bu fuar basit bir fuar meselesi değildi. Çok ciddi manada Kayseri ekonomisine ve sanayicilerin ürünlerinin teşhirine vesile olacak” şeklinde konuştu.

DIŞ TİCARET İSTİHBARAT MERKEZİ

Sektörün kümelenme toplantılarını önemsediklerini de anlatan Başkan Nursaçan, meslektaşların birbirlerine haksız rekabet yapmaktansa bir araya gelip tanışmaları için gayret gösterdiklerini ifade etti. Nursaçan, “Dış ticaret istihbarat merkezinde sanayicimizi dünyada içerisinde bulunduğumuz sektörel bazlı her türlü istihbaratı vermekteyiz. Burada 180 milyon bilgiyi alıp paylaşabiliyoruz. Bu Türkiye’de 2 tane var. Sanayicimiz bu konu da çok memnun. Yıllarca ‘Kayserili işini bilir’ gibi bir yanlış algının içerisindeyiz. Endüstriyel tasarım merkezini bizim yeni yönetimimiz sanayicilerimizi eksiklerini bildiği için işlevsel hale getirmek istedik. Daha önce kurulmuş ama ne gelen var, ne giden var. Biz göreve geldikten sonra 500 projeyi sanayicimizin hizmetine sunduk. Bunu sadece mobilya üzerine yapmadık. Bir sürü alanda yaptık” diye konuştu.

DUBAİ’YE TTM

Nursaçan, Dubai’de Türk Ticaret Merkezi (TTM) kurulması için geceli gündüzlü çalıştıklarını söyledi. Kayserili esnafa uygun mekanı bulmak için araştırmalar yaptıklarını belirten Nursaçan, “Biz geldiğimizde Kayseri’nin her bölgesine bu bizden, bu bizden değil demeden herkese eşit mesafede davrandık. Herkesin işini nasıl çözeriz diye gayret gösterdik. OSB’de toplam yol miktarı, 150 kilometredir. Biz 55 kilometre asfalt, 17 kilometre de kilitli parke yapmışızdır. Bu tarihi bir rekordur. 7’inci cadde üzerinde bin 200 araçlık tır parkı hayata geçirdik. Bugün yemyeşil bir alan oldu ve 3 tane de parkımız var. Biz göreve geldiğimizde aldığımız en önelim kararlardan birisi de 15 Temmuz Şehit Parkıydı. Geçmişini bilmeyenler, geleceğine yön veremez” diye konuştu.

ÖRNEK İTFAİYE BİRİMİ

Bölgede itfaiye konusunda eksikler olduğunu, göreve geldiklerinde bunu telafi ettiklerini dile getiren Nursaçan, “Kayseri OSB bu konuda birçok belediyeyi geçmiştir. İtfaiye birimimiz, Kayseri İtfaiyesinin örnek olarak baktığı, kapasite olarak da İstanbul İtfaiyesinin imkanlarından da ileridir. Yangında büyük konuşmayacaksın. Biz tedbirimizi aldık, eğittik ve eğitim verdik. Eskiden soğutma çalışmaları yapılırken, bugün her türlü yangını söndürebiliyoruz. Çok ciddi uzman bir kadromuz var” dedi.

LİKAKATIN MERKEZİ

Başkan Nursaçan, Kayseri OSB’nin liyakatin ve kardeşliğin merkezi olduğunu söyledi. Yönetim kurulu toplantılarında tek kişiyle karar almadıklarını, yüzde 100 oy birliğiyle karar aldıklarını anlatan Nursaçan, “Kayseri OSB, işin, liyakatin ve kardeşliğin merkezidir. Biz 36 ayda, çalışan ve değerli yönetim kurulumla birlikte çalıştık. Tek kişiyle karar aldığımız bir gün olmadı. Yüzde 100 oy birliğiyle karar aldık. Biz geldiğimizde ilk toplantımızı yaptık. Biz proje adamıyız, bizim Ahmet ile Mehmet ile işimiz yok. Bu şehrin sanayisine saygı duymak lazım. Üretmek çok kıymetli ve çok zor bir iştir. Bütün sanayicilerimizin desten yazmış eli öpülesi insanlardır. Onlara saygı duyup, onları desteklemek lazım. Kayseri’de tarih yazılıyor” değerlendirmesini yaptı.

Anahtar Kelimeler:
Kayseri OsbTahir Nursaçan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.