2021’DE ARSA TAHSİSİ BAŞLAYACAK

Yalova İMES Makine İhtisas OSB Başkanı Süheyl Erboz, 2021 Haziran ayında arsa teslimi yapılabileceğini müjdeledi.

2021’DE ARSA TAHSİSİ BAŞLAYACAK

Yalova İMES Makine İhtisas OSB Başkanı Süheyl Erboz, 2021 Haziran ayında arsa teslimi yapılabileceğini müjdeledi.

01 Aralık 2017 Cuma 17:16
2021’DE ARSA TAHSİSİ BAŞLAYACAK

Haziran ayında sicil numarası alarak Türkiye’nin OSB’leri arasına katılan Yalova İMES Makine İhtisas OSB, büyük bir hızla çalışmalarını tamamlayarak, bu tarihten tam 4 yıl sonra arsa tahsislerine başlayacak. Yalova İMES Makine İhtisas OSB Başkanı Süheyl Erboz, “Kamulaştırma ve altyapı süreçlerinde mücbir sebeplerle bir gecikme oluşmadığı takdirde 2021 Haziran ayında arsa teslimi yapabileceğiz” dedi.

5 MİLYON METREKARELİK ALAN

Erboz ve Bölge Müdürü Direnç Özdemir,  Yalova TSO olağan meclis toplantısına katılarak, bölgeleri hakkında bilgilendirmede bulundu. 7 Haziran 2017 tarihi itibariyle 331 sicil numarası ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla yürürlüğe girerek tescil edilen Yalova İMES OSB’nin, Çiftlikköy’de yeni yapılan İstanbul-İzmir Otoyoluna cephe stratejik bir konumda bulunduğunu dile getiren Erboz, “İMES OSB, bir makine ihtisas OSB’dir. ÇED raporunda ve kuruluş protokolünde kesinleştirilmiş olan makine, yedek parça, otomotiv gibi ana sektörler ve destekleyici sektörlerden oluşan NACE kodlarıyla belirtilmiş olan ilgili firmalar haricinde başka faaliyetlerde bulunan firmalar burada yer alamayacaktır. Brüt alan 5 milyon metrekare, net sanayi alanı 3 milyon metrekare, toplam parsel sayısı 264, toplam yeşil alan 387 bin 888 metrekare, toplam sosyal donatı alanı 413 bin 659 metrekare, toplam iç imar yolu 25 kilometre olarak planlanmıştır” dedi.

2021’DE ARSA TAHSİSİ

Süheyl Erboz, kamulaştırma ve altyapı süreçlerinde mücbir sebeplerle bir gecikme oluşmadığı takdirde 2021 Haziran ayında arsa tesliminin yapılabileceğini söyledi. 100 milyon TL altyapı; 900 milyon TL üstyapı bütçesiyle, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 milyar TL inşaat yatırımının Yalova’da yapılmasının planlandığını anlatan Erboz, “150 milyon TL’lik arazi alımı-kamulaştırma yapılmasını, toplamda 10 bine yakın yeni istihdam ve 500 milyon dolar yıllık ihracat hedefliyoruz” diye konuştu.

ÇEVRE ÖNCELİKLİ

Yalova İMES OSB Bölge Müdürü Direnç Özdemir de Meclis üyelerine gerçekleştirdiği sunum ile OSB hakkında detaylı bilgilere yer verdi. Özdemir, “Biz Yalova İMES OSB'de önceliğimizi çevreye veriyoruz. Yeşil OSB unvanını uluslararası boyutta kazanmak temel hedeflerimiz arasında ilk sırayı almaktadır. Bu doğrultuda gerekli altyapı ve üstyapı yatırımları yapmayı, OSB'nin ortak enerji tüketimlerini OSB içerisinde kurulacak güneş enerji santralinden temin etmeyi, arıtma tesisini ileri arıtma olarak dizayn ederek, arıtılan suyu sulama suyu olarak OSB katılımcılarının hizmetine sunmayı, yenilenebilir enerji yatırımları ile OSB katılımcısının enerji birim fiyatlarını OSB'lerdeki ortamla fiyatlardan en az yüzde 20 daha uygun hale getirmeyi istiyoruz” dedi.

HİZMETTE SINIR  TANIMAYACAK

Liman yatırımı veya ortaklığı veya iş birliği yapmak suretiyle OSB katılımcısının nakliye maliyetlerini minimize etmeyi de hedeflediklerini belirten Özdemir, “OSB içerisinde antrepo- depo kurmak ve işletmek suretiyle OSB katılımcısının lojistik maliyetini minimize etmeyi, fabrika inşaatları aşamasında, kuracağı iktisadi teşekkül marifetiyle minimum bedelle ve uzun vadeli ödeme planlı ödeme kolaylıklarıyla fabrika inşaatları için katılımcının yatırım maliyetini minimize etmeyi ve son olarak kurulacak çevre laboratuarı, ortak sağlık güvenlik birimi, zemin laboratuarı, katı atık ayrıştırma, arama, depolama tesisi ile katılımcının zorunlu gelir ve gider harcamalarını minimize etmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Özdemir, Dudullu İMES Sanayi Sitesi ve Dilovası İMES OSB'de sanayicilerin ihtiyaçlarına göre elde edecekleri tüm OSB bilgi ve tecrübeleri, yeni kuracakları Yalova İMES OSB'ye aktaracaklarını ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78