banner110

Son günlerde dünyanın iki büyük başkenti İstanbul ile Londra’da ayni günde ikisinde de otelde aynı elektrik sebebi ile yangının çıkmış olması hayret vericidir.

Yangınlar hep elektrikten çıkıyor diye açıklama yapılıyor. İstatistiklere bakarsanız öyle göreceksiniz. Hakikatlere baktığımızda konu öyle değil.

Bunun için bu yazıyı kaleme almak ihtiyacını duydum.

Elektrik, günah keçisi değildir. Elektrik mühendisi olarak, dilsiz olan elektriğin avukatlığını yapacağım. Yangın bir sonuçtur mutlaka nedeni ve ihmal neticesi meydana gelmiştir. Kanunlarımıza göre kusur ve ihmaller suç teşkil eder, savcılıklarımızca takip edilerek müsebbipleri cezalandırılması gerekir. Bunun için muhatap kişi veya tüzel kişi olması gerekir ve vardır. Olayda kusur, ihmal mutlaka çıkar ve onun aktörleri ceza görür.

Günah keçisi elektrik olarak gösterildiğinde, elektrik varlık ve kişiliği olmadığından savcılarımızın işi kolaylaşır, takipsizlik kararına kolay geçilir, dosya ortadan kalkar suçlu da kaybolur rahatlar.

İzmir Hükümet Konağı yandığında, zamanın valisi yangın sönmeden elektrik kontağından çıkmıştır diye acele beyanat vermişti. Elektrik Mühendisleri Odası’nda sekreter üye görevinde olduğumdan, görevli savcıyı aradım ve bilirkişi olmak istediğimi söyledim. Savcı üç kişilik mühendis bilirkişi atandı. Çalışmalarımızla yangının elektrikten değil, genelde toplantılardan sonra kapalı tutulan odada çöp kutusuna atılan sigaranın kağıtları yakması, oradan perde yanmasına intikal, sonra da ahşap olan tavanın yanması, odanın kilitli olmasından görülmemesi ile tüm binaya sirayet ettiğini ispat etmiştik. Valimiz, erken ve mesnetsiz beyanından özür dilemişti.

Genelde yangınlarda itfaiye tarafından bilirkişi olarak çağrılan elektrik mühendisi arkadaşın ifadesine göre, itfaiyecilerin isteği ile elektriğin suçlu gösterildiğini söylerdi.

Sistem böyle çalışınca savcılarımız takipsizlik kararı vererek kendi yüklerini atmakta olayın müsebbibini de dolayısı ile aklamaktadır.

Elektrik arızasından yangın bu kadar çok ve kolay çıkar mı? Elektrikte koruma sistemleri vardır, aşırı yüklenmeye, kısadevreye, toprak kaçağına karşı hassas koruma sigorta şalter düzenekleri vardır ayrıca duman detektörleri de elektriği keserek arızanın yangına geçmesini önler. Anlatmaya çalıştığım, hep elektrik kusurlu değildir, günah keçisi yapılmaktadır.

Yangınların gerçek nedenleri iyi araştırılmalı, ders alınmalı, tekrar tekrar yaşamamak için uygun malzemeler seçilmeli, ihbar ve korumalar geliştirilmeli, bakım ve kontrole önem verilmeli, servis görevleri ve periyodik bakımlar zorunlu kılınmalıdır.

Elektrik cihazları, trafo, jeneratör, motor ve tüm alıcılar ısı üretirler. Bunların bulunduğu, çalıştığı yerler temiz ve havadar, kolay ulaşır ve kontrol edilebilir olmalıdır.

Bu cihazlar alınırken belirtilen nedenlerden az kayıplı, az ısı üreten, dolayısıyla verimli teknolojik ürünler olmasına dikkat etmelidir.

Böyle cihazlar işletmeye yük olmaz kendi paralarını çıkarırlar.

Felaketlerden olan yangının sebebi insan kusuru, ihmali, dikkatsizliği sebebidir, kader hiç değildir.

Tedbirsizlik, sigortasızlık yakar, ocak yok eder. Duyarsızlık, ihmal ve tedbirsizlik yangın davetiyedir, çıradır, oksijen üfleme aletine eşdeğerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.