banner89


Bakanlıkların, birçok kamu ve özel sektör kuruluşunun bulunduğu başkent Ankara’da, sanayinin gelişmesi devletin öncülük etmesiyle başlamış, büyük kuruluşların tamamı önce devlet tarafından kurulmuş daha sonra da özel sektör yatırımları gelişmiştir.

1978 yılında temeli atılan Ankara Sanayi Odası 1. OSB; Ankara’nın ilk OSB’si olarak 1990 yılında faaliyete başlamış, kısa sürede ülkemizin önde gelen organize sanayi bölgelerinden biri olmuştur.
1967 yılında küçük sanayi kooperatifi olarak kurulan OSTİM OSB 1997 yılında, İvedik OSB ise 2001 yılında 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle organize sanayi bölgesi tüzel kişiliği kazanmıştır.


OSB’ler, Ankara sanayisinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Ancak zamanla şehrin merkezinde kalan OSB’lere talebin artması ve bu OSB’lerin büyüyen firmaların ihtiyacına cevap veremeyecek hâle gelmesi neticesinde, Ankara-Eskişehir Yolu üzerinde toplam alanı 2 bin 275 hektar olan 4 büyük OSB kurulmuştur. Bu OSB’ler için arsa tahsisleri yapılmış olup inşaat faaliyetleri çok hızlı bir şekilde devam etmekte, üretime hazır hâle gelen işletmeler faaliyete geçmektedir.


Bakanlığımız sanayi sicil kayıtlarına göre; ilk üç il sırasıyla İstanbul (yüzde 23,65) Bursa (yüzde 9,5), Ankara 10 bin 668 (yüzde 7,98) olmak üzere sanayi işletmelerinin toplam yüzde 63’ü ilk on ilimizdedir
.

Ankara’ya yapılan devlet yatırımlarının savunma sanayisinde yoğunlaşmış olması, Ankara’yı bu konuda ön plana çıkartmıştır. Savunma sanayisinde faaliyet gösteren her iki firmadan birinin Ankara’da olması nedeniyle sektörde doğal kümelenme oluşmuş; mevcut durum Ar-Ge, inovasyon ve kümelenme faaliyetlerinin yanı sıra, yeni iş alanları potansiyeli ile girişimciliği ve bölgesel kalkınmayı da destekleyen bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır.


Ocak 2015’te kuruluş protokolü imzalanan, bin 315 hektar alana sahip “Ankara Havacılık Uzay ve Uzay İhtisas OSB”nin savunma sanayisinin gelişmesi açısından ülkemize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.


İstanbul Sanayi Odası'
nın (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2015 araştırmasının sonuçlarına göre, Ankara’dan 34 firma ilk 500’te yer almıştır. Ankara’nın yüz akı olan firmaların önemli kısmı enerji, savunma sanayisi ve makine sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Ankara’da öne çıkan faaliyet grupları, hem il hem de ülke bazında kıyaslandığında Ankara’nın sanayi sicili bakımından sayısal ve oransal bilgilerine ulaşılmaktadır. Eldeki verilere göre; Türkiye’de bulunan 845 elektronik ve optik firmasının 194’ü Ankara’da olup yüzde 23 ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ankara’daki sanayi firma çeşitliliğine bakıldığında ise mobilya ve metal sektörlerinde üretim yapan firmalar ön plana çıkmaktadır.


Medikal ve bilişim sektörlerinde ise durum mobilya sektörüne göre çok daha iyi noktadadır. Özellikle medikal sektöründe 2016 Lonca verilerine göre Türkiye’de 32.50 kodunda bulunan 779 firmanın 189’u (yüzde 24)  Ankara’da faaliyet göstermektedir.


Her sektör doğal olarak kendi alt sektörünü oluşturmaktadır. Savunma sanayisi ve medikal sanayi sektörlerinin en önemli girdisi olan yazılım sektörünün de gelişmesi, bu ekosistem içinde kaçınılmaz bir durumdur. İleri teknoloji kavramının ayrılmaz bir parçası olan yazılım sektörünün yıldızı teknolojinin ve sanayinin merkezi olan Ankara’da parlamıştır. Türkiye’nin en donanımlı yazılım mühendislerini barındıran Ankara, bu konuda üstlendiği öncü rol ile ülke sanayimizin güçlenmesinde başrol oynamaktadır.


Ankara’nın hem başkent hem de kamu kurum ve kuruluşlarının merkezi olması sebebiyle yazılım firmaları, ağırlıklı olarak kamu sektörüne yönelik yazılımlar üzerinde uzmanlaşmıştır. Türkiye’de TÜBİTAK dışında ulusal güvenlik yazılımlarının geliştirilmesinde önemli rol oynayan savunma sanayisi firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar içerisinde yalnızca savunma sanayisine yönelik yazılım firmaları bulunmakla birlikte diğer birçok işlevinin yanı sıra yazılım faaliyetini yürütenler de yer almaktadır. Bu firmalardan önemli bir bölümü Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) üyesidir. Savunma sanayisinin farklı alt dallarında uzmanlaşmış 116 firmadan 21’i yazılım geliştirme konusunda faaliyet göstermekte olup bunların da 18’i Ankara’da bulunmaktadır.


Bilim ve teknolojinin en önemli göstergelerinden biri, Bakanlığımızca kurulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB)’dir. Türkiye’de faal olan 51 TGB’den 5’i Ankara’dadır. Oldukça önemli çalışmalar gerçekleştiren Ankara’daki teknokentlerde 812 firma bulunmakta olup, bu rakam Türkiye genelinin yüzde 26,2’sine tekabül etmektedir. Buna rağmen TGB’lerden yapılan ihracat, toplam satış miktarına göre yüzde 41 oranına ulaşmıştır. Bu rakamlar bize Ankara’daki teknokentlerin önemini ve Ankara’nın yıllık ihracatına sağladığı katkıyı göstermesi açısından oldukça dikkat çekicidir.


Kamu-Üniversite-Sanayi (KUSİ) işbirliğinin hayat bulduğu TGB’ler, Ankara’yı tam bir teknoloji üssü haline getirmiş, bu özelliği ile de Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında çok önemli rol üstlenmiştir.


Kısaca şunu belirtmek isterim ki teknolojik ürün üretimde bilgi ve know-how çok önemlidir. Ankara, 16 üniversitesi, 18 bin akademisyeni ve 258 bin öğrencisi ile bilimin ve teknolojinin merkezi olmuştur. Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitelerini barındıran Ankara’nın, teknoloji için tüm kapasitesini ortaya koyabildiğini henüz söyleyemeyiz. Bakanlığımızın sanayi stratejisinde de belirtildiği gibi Türkiye’nin, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya’nın tasarım ve üretim üssü olabilmesi için önümüzdeki yıllarda bu konuda bilgi birikimi olan Ankara’ya büyük görevler düşmektedir.

Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin 2016 yılı ilk bin ihracatçı firma araştırmasına göre Ankara;  İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep’ten sonra altıncı sıradadır. Denize kıyısı olmamasına rağmen Ankara’nın 47 firması, en çok ihracat yapan ilk bin firma içine girerek kendisini göstermiştir.
Orta-yüksek ve yüksek teknolojik üretim potansiyelini artırma hedefi olan Ankara, yükte hafif pahada ağır ürünlere yönelerek denize kıyısı olmamasına rağmen bu dezavantajını ileri teknoloji ürünlerine önem vererek kapatabilir ve ihracatta da olması gereken yere gelme potansiyeline sahiptir. Yapılması gereken, mevcut hız ile yetinmeyip insan kaynağımızı en iyi şekilde kullanıp ivmeli bir şekilde çalışarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için başta savunma sanayi, medikal sanayi ve enerji sektöründe yenilenebilir enerji ürünleri ve bilişim ürünleri, kısaca ileri teknoloji ürünleri üreterek Ankara’nın üzerine düşen görevi yerine getirmesi için var gücümüzle çalışmaktır.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.