banner110

            Yasal düzenlemelerimiz arasına 18.06.2017’de 7033 kanun no’su ile bir torba kanun kapsamında doksan ayrı madde daha girdi.

            Torba Kanun, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı” olarak değerlendirmeye açıldı.

Tasarının olgunlaştırılması sürecinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı konuyla ilgili tarafların görüş ve önerilerini aldı. Bu anlamda doğru ve olması gereken bir yaklaşım sergilendi.

            Tasarı organize sanayi bölgeleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların bilgisine ve değerlendirmesine sunuldu. Kurum ve kuruluşlar tasarı taslağındaki hükümleri değerlendirdiler, değerlendirmeleri çerçevesinde görüş ve önerilerini Bakanlık’a sundular. Sunulan önerilerden bazıları dikkate alındı.

Tasarı son halini alarak kanunlaşırken tasarıdaki terimle; “zeytinlik saha”larıyla ilgili öneriler ve Mera Kanunu’ndaki değişiklik hükümleri tasarıdan çıkartıldı.

Torba Kanunla, ilişkili kanunlar hariç, büyük çoğunluğu genel yirmi dokuz kanunda ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapıldı. Yasaların bazı maddeleri değiştirilirken, onunla yetinilmeyerek bazı konu ve alanlarda yeni hükümler getirildi. Geçici ve ek maddeler getirilmesi de ihmal edilmedi.

Yasa hükümlerinden Yüksek Öğretim Kanunu’na eklenen 2 madde 01.01.2018’de, diğer maddelerin tümü Kanun’un yayımlandığı 01.07.2017 tarihinde yürürlüğe girdi.

            İçinde yaşadığımız yüzyıl koşullarında üretim dahil hayatın her alanı küreselleşmiştir. Küresel ortamın acımasızca yaşandığı dünyada sanayiyle ilgili kurum ve kuruluşların da diğer özel noktalarının yanı sıra; küresel düşünme, küresel önlemler alma ve küresel rekabeti gözetme zorunlulukları vardır.

            “Üretim Reform Paketi” başlığıyla kamuya sunulan çalışmanın bir parçası olarak hayata geçirilen yasa hükümlerinin büyük çoğunluğu amaca uygun düzenlemelerdir.

            Türkiye’nin kamu ve özel kesim kurum ve kuruluşları; bilgiyi çoğaltmak ve nitelikli kılmak, bilgiyi üretimde kullanmak, küresel rekabet ortamında hızlı yol almak ve mesafe kapatmak zorunluluğu ile karşı karşıya bulunmaktadır.

            Günümüz Türkiye’sinde sanayi üretiminin adresi OSB’lerdir. Kurumsal olarak OSB’lere, bireysel olarak da OSB katılımcılarına, sanayicilere verilen destekler geri dönüşü olan desteklerdir. Yatırım alanları oluşturulması, mevcut yatırım alanlarının iyileştirilmesi, yapılaşma-işletme-üretim-pazarlama süreçlerine katkı sunulması, toplumun ve sektörlerin tümüne sunulan katkıdır.

            Torba yasa ağırlıklı olarak OSB’ler ve sanayi kuruluşlarıyla ilgilidir. Ayrıntıya girmeden OSB’ler ve sanayi kuruluşlarıyla ilgili iyileştirmelerin ve yeni düzenlemelerin öne çıkanları şöyledir:

            Hafta tatilinde çalışma izni kaldırıldı. Sanayi siciline kayıt yeniden düzenlendi. OSB’lerde kurulan meslek yüksek okullarına eğitim desteği getirildi.  Ar-Ge’ler kapsamında çalışmalar özendiriliyor ve yaygınlaştırılıyor. Teknoloji transfer ofislerinin kuruluşları kolaylaştırılıyor ve üniversite-sanayi iş birliği daha ileri noktalara taşınıyor. Bilimsel araştırma projeleri ve projelerde çalışacak öğrenciler ve uzmanlar destekleniyor. Araştırmacılık özendiriliyor. İş yerleri öğrencilere ve araştırmacılara açılıyor. OSB’ler dışında sanayi bölgesi ve parseli oluşturulmasına bazı kısıtlar getiriliyor. OSB’lerin arsa tahsisiyle ilgili sözleşmeleri damga vergisinden istisna tutuluyor. OSB arsalarındaki tapu işlemlerinde ve cins değişikliklerinde harç kolaylığı getiriliyor. OSB’lerdeki yapılardan emlak vergisi alınmayacağı hükme bağlanıyor. OSB organlarının yapısı yeniden düzenleniyor. OSB gelirlerine ekler yapılıyor ve bazı gelirlere haczedilemezlik getiriliyor. Bakanlıkça, projelere kredi ve / veya faiz desteği verileceği taahhüt ediliyor. Sanayi elektriğindeki TRT payı kaldırılıyor.

O arada OSB’lerin edindiği arsaların kötüye kullanılmasının önüne geçmek amacıyla getirilen fiyat tespit düzenlemesi, OSB tüzel kişiliğinin yeniden ele alınmaması, desteklerin çok kısıtlı alanlara hasredilmiş olması gibi birçok husus yeniden yapılacak düzenlemeleri beklemektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.