Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sanayi camiasında uzun süredir beklenen Üretim Reform Paketi Kanunu’nu taslak halinde sanayicilerin görüşüne sundu. Yaklaşık bir buçuk ay önce kamuoyuna açıklanan pakete, paydaşlardan gelen önerilerle son şekli verilecek. Sanayiyi geliştirip güçlendirmeye yönelik düzenlemeler, üretimi özgürleştirecek. Üretimin önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen paket, güçlü OSB’ler yaratarak firmaların ihracat başarısını artıracak. 

Endüstri camiasının önde gelen isimleri, Üretim Reform Paketi Kanunu Tasarı Taslağı’nın ülke ekonomisinde yaratacağı olumlu havaya dikkat çekiyor. Devletin yanlarında olduğunu hisseden sanayiciler, mali yüklerini azaltan, yeni OSB arazileri için uygun koşullar yaratan, diğer sivil toplum kuruluşlarında olduğu gibi OSB yöneticilerinin görev süresini 3 yıla çıkaran, OSB’lerdeki emlak vergisi oranları için “rayiç bedel üzerine çıkamaz” şartı getiren pakete destek veriyor. 

Muafiyet sevinci
Taslakla birlikte gelen en olumlu gelişmelerden biri, üretimde olan OSB firmaları için emlak vergisine getirilen 5 yıllık muafiyet ve sonrasındaki indirim.
Türkiye’nin üretim merkezleri olan OSB’lerin yöneticileri, muafiyet ile ilgili düzenlemeyi memnuniyetle karşılıyor. Sanayicilerden gelen ortak talep, belediyelere verilen emlak vergisinin tamamen kaldırılması yönünde. Sanayiciler, OSB kurulurken altyapı çalışmalarının zaten müteşebbis heyetler tarafından yapıldığını, kendilerine hiçbir hizmet sunmayan belediyelere verilen emlak vergisinin adil olmadığını savunuyor. 

Gelir kalemleri zaten az olan OSB'ler; su, elektrik, doğalgaz gibi en hayati altyapı kollarını kendileri inşa ediyor ve masraflarını kendi ceplerinden karşılıyor.  Emlak vergisi alınmaması için yıllardır çalışmalar yürüten sanayiciler, taslakta bu maddenin değişmesi yönünde OSBÜK’e görüş bildirdi. Bakanlık bürokratlarının bu talebe nasıl yanıt vereceği ise merak konusu.

Yaraya merhem olacak
Üretim Reform Paketi’ndeki önemli bir diğer başlık da sanayi için yeni üretim alanlarının açılmasıyla ilgili. Paket, sanayicilerin kanayan yarası arazi sıkıntısına el atıyor. Pakete göre, yerleşim alanları içinde kalan OSB, endüstri bölgesi ve teknoloji geliştirme bölgelerini yerleşim yerleri dışına taşınması amacıyla meraların tahsis amaçları değiştirilebilecek. Böylece büyük endüstri kentlerinde şehir içine sıkışmış durumdaki firmalar, yeni üretim sahalarının açılmasıyla rahat nefes alacak. Bu taleplerini sık sık dile getiren sanayiciler, pakette yer alan bu maddeyi memnuniyetle karşıladı. 

Tasfiye ikilemi
Pakette, diğer maddelerin aksine görüş birliğine varılamayan bir düzenleme de bulunuyor. Henüz kuruluş aşamasında olan ve fazla ilerleme kaydedemeyen OSB’ler için tasfiye süreci öngörülüyor. Taslağa göre, kamulaştırma işlemine başlamayan, uzlaşılamayan parseller için tespit ve tescil davası açmayan ya da arsa bedellerini ödemeyen OSB’ler tasfiye edilecek ve Bakanlık bu OSB’lerin kayıtlarını silecek. 

Endüstri camiasının temsilcilerinden bazıları, atıl kalmış OSB’lerin tasfiyesini olumlu karşılarken; bir kısmı ise düzenlemenin olumsuz yönlerine vurgu yapıyor. Bazı sanayiciler, yatırımını tamamlayamayan OSB’lerin tasfiyesinin yerinde bir karar olacağını, arazilerin boş yere işgal edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Sanayicilerden bir kısmı ise özellikle küçük yerleşim yerlerinde kurulmaya çalışılan OSB’lerin zayıf mali durumlarından dolayı işlerin yavaş ilerlediğini, ancak uzun da sürse yatırımların tamamlandığını dile getiriyorlar. Güçlü OSBÜK, güçlü OSB
Üretim Reform Paketi Kanunu Tasarı Taslağı ile ayrıca OSB’lerin çatı kuruluşu OSBÜK’ün temsil kabiliyeti artırılıyor. Buna göre Türkiye’de faaliyet gösteren her OSB artık OSBÜK’e üye olacak. Üye sayısını artıracak olan OSBÜK, elini daha da güçlendirmiş olarak sanayici ve bürokrasi arasında köprü görevi üstlenecek. Bugüne kadar OSB’lerin birçok sorununun çözümünde anahtar rol oynayan OSBÜK, sanayicilerin beklenti ve taleplerini yetkili mercilere daha doğrudan iletebilecek.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.