“YÜZDE YÜZ” GÜVENLİK

İTÜ ARI Teknokent firmalarından ArtGe, bilişim, mühendislik ve teknolojiyi aynı potada eriterek, yüz tanıma ürünü FaceCapt’ı oluşturdu. Sistem, OSB’ler, AVM’ler, havalimanları gibi kalabalıkların olduğu alanlarda güvenliğin sağlanmasına büyük katkı yapıyor.

“YÜZDE YÜZ” GÜVENLİK

İTÜ ARI Teknokent firmalarından ArtGe, bilişim, mühendislik ve teknolojiyi aynı potada eriterek, yüz tanıma ürünü FaceCapt’ı oluşturdu. Sistem, OSB’ler, AVM’ler, havalimanları gibi kalabalıkların olduğu alanlarda güvenliğin sağlanmasına büyük katkı yapıyor.

02 Şubat 2018 Cuma 08:25
“YÜZDE YÜZ”  GÜVENLİK

YENİLİKÇİ ÜRÜN

Biyometrik teknolojiler alanında söz sahibi ArtGe Teknoloji, yüksek teknolojili modüler yüz tanıma ürünü “FaceCapt”ı geliştirdi.  Bilişim, mühendislik ve teknoloji alanlarında, özellikle görüntü işleme, işaret işleme, bilgisayarlı görü, örüntü-imge tanıma, yapay zeka konularında ileri teknoloji teknikleri ile Ar-Ge çalışmaları yapan firma, elde ettiği yenilikçi sonuçlardan yazılım tabanlı uygulamalar, ürün ve çözümler üretiyor. ArtGe’nin geliştirdiği yüzde 100 yerli yazılım ürünü olan FaceCapt (FaceCaptain), yüksek başarılı yüz yakalama, akıllı arşivleme ve güvenilir tanıma sistemlerinin tümleştirilmesinden oluşuyor. Sistem, kalabalık alanlarda maksimum güvenlik sağlanması için uygun verileri sağlıyor.

ENDÜSTRİ 4.0’A UYGUN

Sinyal ve görüntü işleme tecrübesine sahip akademisyen Tayfun Akgül, yazılım, veritabanı, teknoloji geliştirme tecrübesine sahip Tansel Akgül ve endüstriyel otomasyon ve bilişim sektörü alanında satış, iş geliştirme, yönetim ve işletim tecrübelerine sahip Gülhan Ertürk Akgül tarafından kurulan ArtGe, İTÜ ARI Teknokent bünyesinde faaliyet gösteriyor. Sanayi Gazetesi’ne bilgi veren ArtGe Genel Müdürü Gülhan Ertürk Akgül, firmanın öne çıkan ürünü FaceCapt’ı anlattı. FaceCapt platformunun dünya markalarıyla rekabet edebilecek kurumsal bir ürün yapısında tasarladığını belirten Akgül, platformun Endüstri 4.0’a da hazır olduğunu söyledi.

OSB’LER DE FAYDALANABİLİYOR

Gülhan Ertürk Akgül, FaceCapt’in güvenliğin kritik olduğu birçok farklı alan için kullanılabildiğini söyledi. Sistemin kullanım alanlarına örnek veren Akgül, “Geniş alana yayılmış fabrika üretim alanlarında, birçok farklı fabrikanın bir arada bulunduğu OSB’lerde, kritik noktalarda bulunan enerji üretim santrallerinde, şehirlerde MOBESE kameralarının bulunduğu tüm yerlerde, AVM’lerde, çok şubeli bankalarda, çok noktadan giriş yapılabilen üniversite kampuslarında, kritik alanlarda bulunan içme suyu sağlayan barajlarda, stadyumlarda, metro ve tren istasyonlarında, hastanelerde, havalimanlarında, park ve bahçelerde ürünümüz kalabalığın güvenliğini sağlayacak” dedi.

İNTERNETE UYUMLU

Genel Müdür Akgül, ürünün internete bağlı veya bağlanabilen tüm teknolojik uç birimler ile entegre çalışabileceğini, internet (IP) endüstrisinin temel yapısını oluşturacak şekilde ve tamamen yerli yazılım emeği ile tasarlandığını kaydetti. Sistemin bu yapısıyla yeni yapay zeka teknolojileri ile hızlıca gelen yeni endüstri devrimine de hazır olduğunu dile getiren Akgül, “FaceCapt, farklı çözünürlükteki CCTV, video, kamera, mobil cihazlar, internet gibi farklı görüntü kaynaklarından elde edilen görüntülerinin gerçek zamanlı (online) veya çevrimdışı (offline) işlenmesi ile yüz yakalama, tanıma, çakıştırma yapabilen, akıllı arşivleme ve raporlamayı tek platformda toplayan bir yüz tanıma sistemidir” dedi.

MERKEZE AKTARIYOR

Firma Müdürü Gülhan Ertürk Akgül, sistemin herhangi bir dizüstü bilgisayar ve kamerayla bile çalışabilir özellikte olduğunu söyledi. Ölçeklenebilir mimarisi ile sistemin bir veya birden çok sunucuya bağlı çalışabildiğini belirten Akgül, “Ölçeklenebilir FaceCapt yüz tanıma sistemi ile tek lokasyonda veya lokasyon sayısının artması durumunda, farklı lokasyonlarda kurulu bulunan çok sayıda kamera kayıtlarına giren, tek bir insan veya birden çok insanın yüz bölgesinin yakalanarak, lokaldeki sisteme veya merkezi sisteme yüz imge verisinin aktarılması ve bir dizi ileri sinyal-görüntü işlemlerinden geçirildikten sonra, o bölgeden alınan yüz imgelerinin, veritabanındaki yüz imgeleri ile çakıştırılmasını veya tanınması sağlayacak şekilde tasarımlanmıştır” bilgisini verdi.

VERİMİ ARTIRIYOR

ArtGe Genel Müdürü Gülhan Ertürk Akgül, şunları dile getirdi: “Özellikle akıllı şehircilik kavramı içerisinde Kent Güvenlik Bilgi Sistemleri de dahil farklı bir çok uygulama alanında, yüzlerce-binlerde CCTV kameradan yüz binlerce veri, uygulama noktalarında toplanmakta veya merkeze aktarılmaktadır. Bu yoğun ve işlenmesi zor olan görüntüleri ve büyük veriyi insanın göz ile algılaması ve gerekli işlemi yapması fizyolojik olarak mümkün değildir. Uygulama merkezlerindeki operatörlerin emek-yoğun fiziki çalışması, uzun vardiya, çalışma süresi, iş yoğunluğu, yorgunluk gibi nedenler ile ihmaller söz konusu olabilir. Bu durumda insan-makine etkileşimini kurgulamak ve verinin hızlı ve güvenilir işlenmesi için işi akıllı ve yapay zeka teknolojileri ile çalışan makinalara yaptırmak ve operatörün karar vermesini sağlamak verimi artıracaktır. FaceCapt  Yüz Tanıma Sistemi ile, CCTV, kamera, video verisinin içeriğinden yüz imgelerinin analiz edilip gerekli alarmların üretilmesi söz konusu olabilmekte, veri saklama alanı çok daha azaltılarak ilgili videolara ulaşım süresi hızlandırılabilmektedir. FaceCapt Mobil, FaceCapt Web ve FaceCapt Cloud modülleri platformumuzun birer modülü olarak tasarlanmıştır. Hali hazırda kullanıma hazırdır ve sürekli yeni özellikler eklenerek de geliştirilmektedir ve müşterilerimizin proje ihtiyaçları doğrultusunda adapte edilebilmektedir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.