banner110

“YERLİ OTO”DA AĞIRLIĞINI KOYACAK

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yerli otomobil yatırımı için en uygun ilin Kayseri olduğunu dile getirdi.

“YERLİ OTO”DA AĞIRLIĞINI KOYACAK

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yerli otomobil yatırımı için en uygun ilin Kayseri olduğunu dile getirdi.

28 Ağustos 2017 Pazartesi 08:14
“YERLİ OTO”DA AĞIRLIĞINI KOYACAK

“ALTYAPIMIZ GÜÇLÜ”
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, KAYSO Meclis Üyesi Abidin Özkaya, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlendi. KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Sanayi Odası olarak yerli otomobil yatırımının Kayseri’de yapılması konusunda ısrarcı olduklarını belirterek, bu konuda neden ısrarcı olduklarını bir sunum eşliğinde katılımcılara aktardı. Yerli otomobilin tamamen elektrikli araç olarak üretilmesi gerektiğini belirten Başkan Büyüksimitci, “Eğer biz bir dünya markası olacaksak, bu rekabet şartlarının içerisine gireceksek, bunun mutlak suretle elektrikli otomobil olması lazım. Yatırımın Kayseri’ye yapılmasını istiyoruz çünkü ana maliyet unsuru olan lityum iyon hücresini Kayseri’de üretme yeteneğine sahip firmalarımız var. Şehrimizde faaliyet gösteren havacılık ve savunma sanayi ile yerli otomobil üretimine destek sağlayacak altyapı yatırımları ve kalifiye işgücümüz hazırdır” dedi.

ÜRETİM DALGASI BAŞLAYACAK
Geleceğin ulaşım araçlarının elektrikli olacağını ve burada ana maliyetin yüzde 35’lik gibi bir bölümünü kapsayan batarya konusunun son derece önemli olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, zamanında elektrikli araç üretimine başlanabilmesi durumunda, oluşacak yeni sektörle Türkiye’nin çok ciddi kazançlı çıkacağını söyledi. Başkan Büyüksimitci, Kayseri’nin 5 bin yıllık ticaret, 90 yıllıkta sanayi kültürüne sahip olduğunu, üç OSB ve bir serbest bölgede bin 700 civarında işletmesi ile dünyanın 156 ülkesine ihracat yaptıklarını ve ihracatın yüzde 60’ını gelişmiş ülkelere yaptıklarını söyledi. Kayseri’nin merkezi bir konumda olmasının endüstrinin dağılımı için çok önemli olduğunu belirten Başkan Büyüksimitci, bu yatırımın Kayseri’de yapılması durumunda etrafındaki 15 ili direkt etkileyeceğini, dolaylı olarak tüm Türkiye’yi etkileyeceğini söyledi.

STRATEJİK ÖNLEM
Büyük ölçekli yatırımların birçoğunun Marmara Bölgesinde olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Doğal afet yada başka tehditler karşısında oluşabilecek kayıpları önleme adına bu yatırımın stratejik olarak Anadolu’nun ortasında bir yere yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Kayseri’den başlayan endüstri hamlesi bölgesel gelişmişlikle ilgili farkları kısa sürede ortadan kaldıracaktır” diye konuştu. Başkan Büyüksimitci, otomobil fabrikalarının limanda kurulması gerektiği yönünde yanlış bir görüş olduğunu, gelişmiş ülkelerde bu tür yatırımların daha çok iç bölgelerde olduğunu belirterek, bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması için, büyük yatırımların ülke geneline yayılması gerektiğini kaydetti. Bu ay itibari ile Kayseri’de Ar-Ge merkezinin 7 olduğunu açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Benim de mensubu olduğum Güven Makine Kayseri’nin yedinci Ar-Ge merkezi oldu. Bu konuda emeği geçen arkadaşlarımı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. İnşallah yılsonuna kadar bu sayıyı ilk etapta en az 15’e çıkarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi. Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, 32 yıllık KDV kanunun artık reforma tabi tutulma zamanının geldiği yönünde yaptığı açıklamayı hatırlatan Başkan Büyüksimitci, bu konuda Bakan Naci Ağbal’ı desteklediklerini ve Oda olarak bu konuya katkı sunacaklarını belirterek, yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünde engel olan uygulamaların kaldırılmasının sanayicileri rahatlatacağını söyledi.

ASPİLSAN TECRÜBESİ YÖN VERECEK

Son olarak kürsüye gelen ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Kayseri’nin teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek olan böyle bir yatırımın Kayseri’de yapılması için ASPİLSAN olarak ellerinden gelen desteği göstereceklerini söyledi. ASPİLSAN olarak, batarya yönetim devreleri (BMC), batarya yönetim sistemleri (BMS), bataryalar, şarj cihazları, uçak aküleri ve hücreleri, enerji depolama sistemleri ürettiklerini açıklayan Genel Müdür Özsoy, Kayseri’ye ve Türkiye’ye çağ atlatacak birçok Ar-Ge çalışmasına imza attıklarını, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sivil sektöre yönelik milyon dolarları bulan birçok yerli ürününün ASPİLSAN bünyesinde üretildiğini açıkladı. Elektrikli araçlar için batarya yönetim sistemi, enerji yönetim sistemi ve şarj istasyonları alanında TÜBİTAK başvurularını yaptıklarını, alt yapı hazırlıklarını tamamlayarak çalışmalara başladıklarını açıklayan Özsoy, “Bu coğrafyada yerli elektrikli otomobil yatırımının gelecek açısından stratejik ve kritik olduğu görülmektedir. ASPİLSAN Enerji’nin ise batarya üretimindeki tecrübeleri, kuruluş vasıf ve misyonu, coğrafi konumlanması, şehir ekonomisi ve ülke sanayisine lokomotif olması açısından yerli otomobil üretimindeki en kritik component olan pil hücresi ve batarya üretiminde en uygun nokta olarak Kayseri’yi öne çıkaran bir unsur olacaktır” diye konuştu.

-

Son Güncelleme: 28.08.2017 11:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.