banner110

TÜRKİYE’NİN GURURU

Ankaralı firma E-Berk tarafından Türk mühendislerin emeğiyle üretilen yerli tünel açma makinesi (TBM), Ergene’de faaliyete geçti. Türkiye, bu makineyi üreten dünyadaki 8 ülkeden biri oldu.

TÜRKİYE’NİN GURURU

Ankaralı firma E-Berk tarafından Türk mühendislerin emeğiyle üretilen yerli tünel açma makinesi (TBM), Ergene’de faaliyete geçti. Türkiye, bu makineyi üreten dünyadaki 8 ülkeden biri oldu.

25 Ağustos 2017 Cuma 13:32
TÜRKİYE’NİN GURURU


ERGENE’DE KULLANILIYOR

Sanayi kuruluşlarının yoğun olarak yer aldığı Ergene Havzası, Türkiye’yi, dünyada tünel açma makinesi üreten 8 ülkeden biri konumuna getiren E-Berk firmasının ürettiği yerli tünel açma makinesi (TBM) ile temizlenmeye başladı. İlk Türk tünel açma makinesi olan TBM, Tekirdağ’da Ergene Derin Deniz Deşarj Tünel ve Arıtma Projesi kapsamında faaliyete geçti. Tünel açma makinesinin üretimi 12 farklı mühendislik dalını kapsarken, makinenin üretiminde 12 binden fazla parça kullanıldı. 3,25 metre çapında, 92 metre uzunluğunda ve 175 ton ağırlığındaki tünel açma makinesi, Tekirdağ da Ergene Derin Deşarj Tünel ve Arıtma Projesi kapsamında kullanılıyor. Tünel açma makinesi ayrıca, OSB’lerin arıtma sorunlarını da çözüme kavuşturacak. Ankara’da Anadolu OSB’de faaliyet gösteren E-Berk, farklı projelerdeki değişken jeolojik koşullara göre disk, tungsten carbürlü riper, cutting knife, bucket gibi cutter head kesicilerinin farklı zemin koşullarında uygun sertliklerde ve aşınma dayanımlarında üretimini yapıyor.

İHRACAT AĞI GENİŞLEYECEK

Kendi üretimi olan ilk makineyi geçtiğimiz aylarda üretim hattından indiren E-Berk’in Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, yerli TBM üretiminde bir ilki başardıklarını söyledi. Firmanın kısa süre içinde çalışan sayısı ve altyapısı ile büyüme gösterdiğini anlatan Özüdoğru, “İlk yerli TBM sayesinde, ülkemiz dünyanın 8’inci TBM üretici ülkesi olma unvanına erişti. Geleceğe yönelik hedeflerimiz arasında bu sektörde yapılan ithalat miktarını düşürmek ve dünya çapında, global üretici olmak var. Yakın zamanda dünyanın birçok ülkesinde ofisler ve şubeler açacağız” dedi.

DÖRT KİŞİDEN 500 KİŞİYE

Özgür Savaş Özüdoğru, firmanın çalışmalarına 2002 yılında, 100 metrekarelik bir alanda, dört kişilik ekiple başladıklarını hatırlatarak, bugün 46 bin metrekarelik bir alanda, 500 uzman çalışana ulaştıklarını; Kalkınma Bankası desteğiyle yaptıkları yatırımla da ilave 18 bin metrekarelik bir kapalı alana ulaşacaklarını kaydetti. E-Berk’in tünel projelerinde kendini ispatladığını belirten Özüdoğru, “Üretimini yapmış olduğumuz tünel açma makinesi yedek parçalarında, ikinci el TBM’lerin yeni projelerde görev alabilmeleri için yaptığımız revizyon faaliyetlerinde, alt yüklenici olduğumuz projelerde ve TBM üretimi gibi tüm işlerimizde, her işi tek seferde, doğru yapma felsefesi ile çalışmalarımıza devam ettik. Vizyonumuz; sadece ülkemizde değil, dünya genelinde sektörün öncü ve lider kuruluşu olmaktır” diye konuştu.

30 MİLYON EURO YATIRIM

Kalkınma Bakanlığı ve diğer bankalardan sağlanan finansman ile 2018 yılı sonunda tamamlanacak 30 milyon Euro tutarında yatırımın devam ettiğini dile getiren Özüdoğru, bu yatırım ile yıllık 12 tünel açma makinesi üretim kapasitesine erişmiş olacaklarını ifade etti. Özüdoğru, şirketin Ar-Ge merkezi kurmak için yaptığı başvurunun sonuçlanma aşamasında olduğunu belirterek,  “Şu an 28 kişilik teknik ekiple, 10’un üzerinde proje çalışmalarını taslak olarak hazırlamış durumdayız. Hem Ar-Ge merkezi olma noktasında hem de yapmış olduğumuz 30 milyon Euro’luk yatırımı tamamlama noktasında büyük adımlar atmaya devam ediyoruz. Üretimini yapmış olduğumuz tünel açma makinesi yedek parçaları, inovasyona açık, Ar-Ge’nin olmazsa olmaz olduğu bir konudur. 12 ayrı mühendislik disiplinini kapsıyor. Ar-Ge merkezini kurma konusunda adımlarımız ilerliyor. Proje altyapısını oluşturduk. Teknolojik anlamda da firmamız çağın gerektirdiği bütün teknolojik donanımlara sahip olmak için var gücüyle çalışıyor” dedi.

24 ÜLKEYE İHRACAT

Özüdoğru, firmanın halen dört kıtada 24 ülkeye tünel açma makineleri aksam ve kesici yedek parça ihracatı yaptığını söyledi. Avrupa, Orta Doğu, Asya ülkelerine yapılan ihracata yakın zamanda Afrika ve Kuzey Amerika’yı da eklediklerini belirten Özüdoğru, “Bu anlamda da hedef pazarlarımızdan bir tanesi Güney Amerika. Geçtiğimiz yıllarda Çin’e ihracatımız gerçekleşti. Hindistan ve Uzak Doğu ülkeleri olan Çin, Japonya, Kore pazarları ile tanışarak daha büyük satışlar yakalama yolundayız. Kuzey’de de Özbekistan ve Gürcistan’da yeni başlayan projeler var; o bölgeler de hedef pazarlarımız arasındadır” dedi.

OSB’LERE ARITMA ÇÖZÜMÜ

E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, şunları dile getirdi:

“Türk mühendis, teknisyen ve işçilerinin bilgi, birikim ve emeğiyle üretilen, tüm Türkiye’nin gurur duyacağı, dünyada Türk sanayisinin önemini üst noktalara taşıyacak olan ilk yerli tünel açma makinesi (TBM) üretim bandından inerek faaliyete geçmiştir. E-Berk Makine ve Metalurji A.Ş. tarafından üretilen ve ülkemizi dünyanın sekizinci TBM üretici ülkesi unvanına eriştiren, 3,25 metre çapında, 92 metre boyunda, 175 ton ağırlığında ve 800 kilovolt amper gücündeki milli tünel açma makinesi, Tekirdağ’da Ergene Derin Deşarj Tünel ve Arıtma Projesi’nde kullanılacaktır. Bu proje sayesinde Ergene Nehri’nin temizlenmesine sağlanacak katkının yanı sıra Çorlu ve Ergene bölgesindeki 9 OSB’nin arıtma sorunu da tamamen çözülmüş olacaktır. Ayrıca ilk milli tünel açma makinesinin üretimi, yıllık 250 milyon Euro’luk ithalatın önüne geçmek dünya çapında bir üretici olmak yolunda atılan önemli bir adımdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.