banner250

ŞOK SÖNÜMLEYİCİ DIŞARIDAN ALINMAYACAK

Artık, ASELSAN’ın yüksek miktarda ithal ederek kullandığı şok sönümleyiciyi üreten bir Türk markası var. Elini taşın altına koyan Bursalı BKM Kalıp Merkezi A.Ş’nin Yönetim Kurulu Üyesi Emel Özkan Taşyakan, “Devletimizin millileştirme stratejisiyle birlikte yeni bir yol haritası belirledik” ifadeleriyle üretimde benimsedikleri duruşu anlattı.

ŞOK SÖNÜMLEYİCİ DIŞARIDAN ALINMAYACAK

Artık, ASELSAN’ın yüksek miktarda ithal ederek kullandığı şok sönümleyiciyi üreten bir Türk markası var. Elini taşın altına koyan Bursalı BKM Kalıp Merkezi A.Ş’nin Yönetim Kurulu Üyesi Emel Özkan Taşyakan, “Devletimizin millileştirme stratejisiyle birlikte yeni bir yol haritası belirledik” ifadeleriyle üretimde benimsedikleri duruşu anlattı.

03 Haziran 2020 Çarşamba 14:56
ŞOK SÖNÜMLEYİCİ DIŞARIDAN ALINMAYACAK

Türkiye’nin milli teknoloji odaklı projelerine ülke ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’nın desteği artarak sürüyor. Savunma sanayinin güçlü kuruluşu ASELSAN’ın yüksek miktarda ithal ederek kullandığı ‘şok sönümleyiciler’ artık BKM Bursa Kalıp Merkezi A.Ş. (BKM) tarafından üretiliyor. İhracat lisansına tabi olan şok sönümleyiciler, ASELSAN’ın çeşitli projelerinde BKM Teknoloji markası ile kullanılıyor. Otomotiv sektörüne standart kalıp elemanları üretmek amacıyla faaliyetlerine 2005 yılında başlayan BKM, kazandığı üretim kabiliyetiyle kısa sürede Türkiye’nin savunma sanayi yatırımlarında stratejik role sahip oyuncular arasında yer almayı başardı. Nilüfer OSB (NOSAB) firması olan BKM firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Emel Özkan Taşyakan, yaklaşık 15 yıl önce Bursa’da otomotiv sektöründe kullanılmak üzere kalıp parçaları üreterek başladıkları faaliyetlerini kısa süre içerisinde stratejik yatırımlara dönüştürdüklerini söyledi. Firmanın dönüşüm hamlesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılı için belirlediği yerli ve milli üretim hedeflerinin etkili olduğunu ifade eden Taşyakan, “Özellikle 2012 yılından itibaren kalıp üretimindeki geleneksel yapımızı, sektördeki yoğun rekabetin de etkisiyle dönüştürmeye karar verdik. Devletimizin millileştirme stratejisiyle birlikte yeni bir yol haritası belirledik” diye konuştu.

   

   

BASDEC İLE ÇOKLU ÜRETİM YETENEĞİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)’nın kentin otomotiv endüstrisindeki üretim yeteneği ve insan kaynaklarıyla uzay, havacılık ve savunma sektörü için başlattığı dönüşüm hamlesini yakından takip ettiklerini belirten Emel Özkan Taşyakan, “BTSO tarafından kurulan Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi (BASDEC) projesi de dönüşüm hedeflerimizde kilit rol oynadı. Kurucu üye olarak yer aldığımız BASDEC sayesinde tüm yerli ana savunma sanayi şirketleriyle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Katıldığımız yurt dışı iş gezilerinde uluslararası kuruluşlarla kontak noktaları oluşturduk. Bugün otomotiv endüstrisi ile birlikte, savunma, havacılık ve medikal gibi birçok sektörde önemli bir üretim becerisine sahibiz” şeklinde konuştu.

   

1,5 YILLIK GELİŞME SÜRECİ

Kümelenme faaliyeti kapsamında Ticaret Bakanlığı’nın UR-GE desteklerinden faydalandıklarını dile getiren Emel Özkan Taşyakan, “Savunma ve havacılık endüstrisinde kalite yönetim standardı olan AS9100 ve NADCAP sertifikalarına sahibiz. Diğer taraftan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımızın ‘Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı’yla aldığımız EYDEP sertifikamızla savunma sanayimize entegrasyonumuzu da tamamladık. Son 8 yılda hayata geçirdiğimiz projelerle ülkemizin milli üretim hedeflerine katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlıklarımıza ve BTSO’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.  Taşyakan, ASELSAN, TAİ ve TEİ gibi ana savunma sanayi kuruluşlarının onaylı tedarikçisi olduklarını söyledi. Taşyakan, şöyle devam etti: “Bugüne kadar bu kuruluşlarımız için hassas nitelikte imalatlar gerçekleştirdik. Son olarak ise ASELSAN’ın bir projesinde kullanılan, hassas bir alt sistem olan ‘şok sönümleyici’ ürününü geliştirdik. ASELSAN ile birlikte yaklaşık 1,5 yıllık prototip geliştirme sürecinin ardından seri imalata başladık. Yıllık 50 bin adetten fazla üretim kapasitesine sahip olduğumuz bu ürünler ülkemizin savunma sanayi atılımındaki çalışmalarına bir yenisinin daha eklenmesi anlamını taşıyor. Yurt dışından yüksek miktarlarda alınan ve ihracat lisansına tabi sönümleyiciler artık Bursa’da üretiliyor.”

   

ŞOK SÖNÜMLEYİCİ NEDİR?

Genel olarak bir makinede ya da sistemde hareket sonucu oluşan darbelerin zararlı titreşimlerini sönümleyen ve istenilen zaman – kurs aralığında durmasını sağlayan yaylı, hidrolik ya da bunların birleşimi düzenek olarak tanımlanan, ani şok ve darbelerin oluştuğu hemen hemen tüm alanlarda kullanılan şok sönümleyiciler, enerji yutma kapasitesi ve çalışma koşullarına göre farklı yapısal özelliklerde üretilebilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.