MİLLİ ÜRETİM GARANTÖRÜ

Savunma sanayiide artan bir ihracat grafiğinin gözlemlendiğini söyleyen SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, yarınların en büyük garantisinin yüksek teknoloji üretimi olduğunu söyledi. Bayraktar, “Milli üretim hamlesi, diğer sektörlere de yayılmalı” dedi.

MİLLİ ÜRETİM GARANTÖRÜ

Savunma sanayiide artan bir ihracat grafiğinin gözlemlendiğini söyleyen SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, yarınların en büyük garantisinin yüksek teknoloji üretimi olduğunu söyledi. Bayraktar, “Milli üretim hamlesi, diğer sektörlere de yayılmalı” dedi.

13 Mart 2019 Çarşamba 09:15
MİLLİ ÜRETİM GARANTÖRÜ

DESTEĞE AMADE

‘Milli Teknoloji Hamlesi’ ekseninde bir araya gelen Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Başkanı Haluk Bayraktar, bu dönemdeki yüksek teknoloji yatırımlarının geleceği garanti altına alacak hamleler olduğunu söyledi. 353 üyesiyle Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un kendini Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlamaya adadığını söyleyen Başkan Bayraktar, savunma sanayinin içine kapanık yapısının kırıldığını, küçük firmalara da kucak açtığını söyledi. “SAHA İstanbul ile hedefimiz; dinamik olan özel sektör firmalarımızı savunma sanayine entegre etmek. Üyelerimizin hali hazırda yürüyen yerlileşme ve millileşme programlarına destek vermelerini sağlıyoruz” diye konuştu.

İHRACATTA CİDDİYET VAR

Bir araya gelerek konsorsiyum kuran ve koordinasyon halinde çalışan küme üyelerinin elektronik, yazılım, kompozit malzemelerden talaşlı imalata kadar farklı konularda çok özel kabiliyetleri olduğunu söyleyen ve savunma sanayinin tüm bu sektörleri kapsadığına vurgu yapan Bayraktar, “Hedefimiz tüm bu firmaları savunma sanayinin içine katmaktır” şeklinde konuştu. SAHA İstanbul üyeleri arasında yerli ve milli savunma sanayi hamlesi adına çok güzel başarı örnekleri olduğunu anlatan Haluk Bayraktar, “Savunma sanayiinde ihracatın ciddi bir yükseliş grafiğinde olduğunu ve ciroların da ciddi anlamda arttığını görüyoruz” bilgilendirmesinde bulundu.

ÖZGÜN ÜRETİMLER YOLDA

Savunma sanayiinde şu anda 600’ün üzerinde proje yürütüldüğünü açıklayan Bayraktar, “Ana platformlardaki başarıların alt katmanlara yayılması, özel sektörün buraya entegre olması, buraya hizmet ve iş üretir hale gelmesi kritik önem arz ediyor. Hem maliyet etkin hem de rekabete açık alanlar olması nedeniyle çok büyük önem taşıyor” ifadelerine yer verdi. Bayraktar, bu başarıyla birlikte milli ve özgün üretim modelinin diğer sektörlerde de yayılması gerektiğini ifade etti. Türk savunma sanayinin ihracattaki artışına da dikkat çeken Haluk Bayraktar şöyle devam etti: “Savunma sanayinde başarı örnekleri ortaya çıktıkça, geliştirilen yeni teknolojiler TSK, emniyet teşkilatımız ve jandarma bünyesinde kullanıldıkça ihracat potansiyelimiz de artıyor. 2018 yılında savunma sanayiinde 2,1 milyar dolar gibi yüksek bir ihracat rakamı yakalandı. Cirolar her yıl yaklaşık yüzde 9 oranında büyüdü. Bu ivmenin daha da artacağına inanıyorum. Türkiye olarak geleceğin teknolojilerine, kritik teknolojilere, katma değeri yüksek ürünlere, bağımsızlığımız açısından stratejik önem taşıyan alanlara yatırım yapmamız ve bunu sistemli ve programlı bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Milli teknoloji hamlesi olarak adlandırdığımız yüksek teknoloji ve savunma sanayi yatırımları geleceğimiz adına en önemli garantimizdir. Bunun sonuçlarını da bir anlamda ihracat rakamlarıyla görüyoruz.”

AZ MALİYETLE ÇOK SİSTEM

Türkiye’nin kalkınmasında ve gelişme hamlesinde en kritik konunun, yüksek teknoloji alanında atılan adımlar olduğunu söyleyen Bayraktar, son yıllarda sanılanın aksine Türkiye ekonomisinde savunma sanayine ayrılan payın azaldığına da dikkat çekti: “GSMH içinde son 15 yılda savunma sanayiine ayrılan pay düşme eğiliminde. 2002 yılında savunma sanayine ayrılan pay yüzde 4 iken, şu an yüzde 2,2’lerde. Şu anda aslında bütçemizin daha azını savunmaya ayırıyoruz. Savunmadaki başarı örnekleri ve gündemdeki yerini artırıyor. Bunun nedeni aslında şu; yerli katkı artıyor. Yerli katkı arttıkça daha maliyet etkin ve daha düşük maliyetli işler yapılmış oluyor. Savunma öyle bir alan ki; yerlileştikçe hem ülkenin ekonomisine yerli katkı ve cari açığı düşürme yönüyle hem de daha az maliyetle daha çok sistem tedarik edilmiş oluyor. Bizim yerlileşme ve Milli Teknoloji Hamlesi adına yaptığımız her şey çarpan etkisiyle ülke ekonomisine katkı sağlıyor.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.