MEDİKAL SEKTÖRDE FİNANSMAN SIKINTISI

Koronavirüsle mücadele için gerekli ekipmanları üreten medikal sektörü, “Ekonomik İstikrar Kalkanı”destek programına dahil olmak istiyor. TÜMDEF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balçık, “Üreticilerin ham maddeye, lojistiğe, ara malzemeye ulaşabilmesi, personel ücretlerini ödeyebilmesi için acilen ekonomik olarak desteğe ihtiyacımız var” dedi.

MEDİKAL SEKTÖRDE FİNANSMAN SIKINTISI

Koronavirüsle mücadele için gerekli ekipmanları üreten medikal sektörü, “Ekonomik İstikrar Kalkanı”destek programına dahil olmak istiyor. TÜMDEF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balçık, “Üreticilerin ham maddeye, lojistiğe, ara malzemeye ulaşabilmesi, personel ücretlerini ödeyebilmesi için acilen ekonomik olarak desteğe ihtiyacımız var” dedi.

01 Nisan 2020 Çarşamba 14:25
MEDİKAL SEKTÖRDE FİNANSMAN SIKINTISI

Haber: Helin Aygün

Türkiye’deki 7 medikal sektör derneğinin, bu derneklere üye 700’ü aşkın firmanın üye olduğu Tüm Medikal Dernekler Federasyonu (TÜMDEF)’nun Yönetim Kurulu Üyesi Veysi Cengiz Balçık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 100 milyar liralık bütçe ayrılan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde medikal sektörünün olmadığını belirterek, finansman paketinden sektör olarak faydalanmak istediklerini söyledi.

Aynı Zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Medikal Sektör Başkan Yardımcılığı, Marmara Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürüten Cengiz Balçık, koronavirüs nedeniyle önemli bir sınavdan geçen medikal sektörünün durumu ve talepleriyle ilgili bilgi verdi. Tıbbi cihaz üreticisi, ithalatçısı ve tedarikçisi derneklerin çatı kuruluşu olan TÜMDEF’in üyeleri arasında mesleki birlik, yardım, sosyal dayanışmayı temin etmeyi hedeflediğini anlatan Cengiz Balçık, federasyon üyesi firmaların yaklaşık 10 bin kişilik istihdam sağladığını kaydetti.

“EKONOMİK DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Sektörde yaşanan sıkıntıları aktaran TÜMDEF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Balçık, finansman imkanlarından yararlanabilmek için “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programına dahil olmak istediklerini ifade etti. Balçık, “Firmalarımızın güvenli tedarik yapabilmesi için finansmana ulaşabilmesi gerekiyor. Üzülerek söylüyorum ki en çok ihtiyaç duyulan sektör, finansman paketi dışında bırakıldı. Sektör olarak finansman paketinden faydalanmak istiyoruz. İthalatçıların yurt dışından gelecek malzemeler için finansman bulmaları lazım. Üreticilerin ham maddeye, lojistiğe, ara malzemeye ulaşabilmesi, personel ücretlerini ödeyebilmesi için acilen ekonomik olarak desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Bunun yanı sıra ödemelerde de sıkıntı yaşadıklarını anlatan Balçık, “Ödemelerde gecikme var. Almamız gereken ödemeleri yaklaşık 10 ay sonra alabiliyoruz. Bu da firmaların nakit akışını ve mali bilançolarını bozuyor. Özellikle bu dönemde ödemeler düzeltilirse güvenli şekilde üretimimize devam edebiliriz” diye konuştu.

ELDİVEN SIKINTISI

Balçık, koronavirüs salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan maske, koruyucu önlük gibi medikal malzemelerin temininde yaşanan sıkıntıların, alınan ihracat önlemleriyle çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.  Solunum devresi üreten firmaların sarf malzemesi sorunu olmadığının altını çizen Cengiz Balçık, “İhracat yolu kapandığı için firmaların mevcut kapasiteleri ülkemize yeter. Bu firmalar full kapasite çalışıyorlar. Ancak beklenenin üzerinde bir hasta sayısı olursa sıkıntı yaşanabilir. En büyük sıkıntı, önümüzdeki dönemde koruyucu ürünlerden biri olan eldivenlerde yaşanabilir. Çünkü eldiven ülkemizde üretilmiyor, dünyadaki en büyük üretici olan Malezya’dan geliyor. Salgın nedeniyle tüm dünyadan talep geldiği için Malezya bu taleplere yetişemiyor. Malezya, eldiven taleplerimizin haziran-temmuz ayına kadar karşılanamayacağını açıkladı. Ama ithalatçılarımızın elindeki eldiven stoku şu an için yeterli” diye konuştu.

BAZI ÜRÜNLERDE ÜRETİM DURMA NOKTASINDA
Virüs sebebiyle koruyucu ürünlerle ilgili hasta ve çalışan sağlığı koruyucu ürünlerine olan talebin çok arttığını belirten Balçık, ancak ameliyatlarda kullanılan bazı ürünler, gazlı bez, enjektör gibi malzemelerin üretiminde ise duraklama dönemi yaşandığını ifade etti. Balçık, “Üretimi durma noktasına gelen bazı medikal malzemeleri üreten fabrikalar, maalesef çalışanlarına ücretsiz ya da ücretli izin verdiler. Ama koronayla ilgili solunum maskesi, solunum sarf malzemeleri üretenler hızla üretime devam ediyor” dedi.

 “GEÇİŞ AŞAMASINDAYIZ”

Medikal malzeme sektöründe genelde küçük ve orta teknolojik ürünler ürettiğini anlatan Cengiz Balçık, “Katma değeri yüksek ürünler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlıklarının destekleri var. Medikal sektör olarak orta seviyeden yüksek teknolojiye geçiş aşamasındayız. Birçok firma buna yönelik altyapılarını oluşturmaya çalışıyor” diye konuştu.

STRATEJİK ÜRÜNLER

TÜMDEF Yönetim Kurulu Üyesi Veysi Cengiz Balçık, özellikle solunum cihazı üretimiyle ilgili Türkiye’de bir farkındalık oluştuğunu, bunun gibi medikal cihazların stratejik önemi olduğunu kaydetti. Birçok tıbbi cihazın Türkiye’de üretilememesinin nedeninin, Çin’in acımasız rekabeti olduğunu vurgulayan Balçık, Ama tüm dünya ülkeleri gördü ki bu ürünler stratejik ürünlerdir. Devletimiz hızla solunum cihazı üretimine destek veriyor. Ülkemizde deprem başta olmak üzere birçok risk var ve muhtemel bütün risklere karşı, ülkemizde tıbbi cihaz ve ilaç üretiminin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Son Güncelleme: 01.04.2020 18:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akif 2020-04-01 23:09:55

Devlet hem alacağını ödemiyor hem ihracata izin vermiyor hem de kriz teşviklerinden yararlandırmıyor, hem de ortalıkta virüs cirit atarken her türlü servis hizmetini eksiksiz yapmamızı bekliyor. Allah bize güç versin.