İKLİMLENDİRMENİN ÇEVRECİ AKTÖRÜ

Mutlak müşteri memnuniyetini esas alarak faaliyet gösteren Friterm, Ar-Ge ve özgün tasarımlarıyla iklimlendirme sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Çevreye duyarlı yaklaşımıyla dikkat çeken firma, yeni üretim tesisini güneş ve rüzgar gibi doğal kaynaklardan enerji elde edecek şekilde tasarladı.

İKLİMLENDİRMENİN ÇEVRECİ AKTÖRÜ

Mutlak müşteri memnuniyetini esas alarak faaliyet gösteren Friterm, Ar-Ge ve özgün tasarımlarıyla iklimlendirme sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Çevreye duyarlı yaklaşımıyla dikkat çeken firma, yeni üretim tesisini güneş ve rüzgar gibi doğal kaynaklardan enerji elde edecek şekilde tasarladı.

23 Şubat 2018 Cuma 08:31
İKLİMLENDİRMENİN  ÇEVRECİ AKTÖRÜ

Haber: Ali Şahin

AR-GE’Cİ FİRMA

Ticari soğutma, endüstriyel soğutma ve klima sektöründe projelendirme, imalat, taahhüt ve satış tecrübesiyle uzun yıllardır faaliyet gösteren Friterm, enerji sektörü için geliştirdiği ürünlerle sektörün önemli firmaları arasında yer alıyor. Özgün tasarıma önem veren firma, İstanbul Tuzla’da 14 bin metrekare ve Kocaeli Dilovası Makine İhtisas OSB’deki iki üretim tesisi ve yaklaşık 250 personeliyle sektörün hizmetinde bulunuyor. Tesis Üretim Binası BREEAM sertifikasına sahip olacak şekilde, güneş ve rüzgar gibi doğal kaynaklardan enerji elde edecek şekilde tasarlanan firma, çevreye duyarlılığıyla takdir topluyor. Tesisin devreye girmesi ile eş zamanlı olarak Tuzla tesisindeki Friterm Akademi, Ar-Ge ve laboratuvar etkinlikleri katlanarak artarak Friterm’in ısı transfer bilimi ve sanayisine katkısının artması bekleniyor.

AVRUPA STANDARTLARINDA ÜRETİM

Firma hakkında bilgi veren Friterm Genel Müdürü Naci Şahin, firmaları tarafından geliştirilen batarya seçim yazılımı Frtcoils’in, sulu hava ısıtma ve soğutma bataryaları için Eurovent sertifikalı ve performans onaylı olduğunu söyledi. Avrupa yeni yaklaşım direktiflerine uygun olarak üretilen Friterm ürünlerinin CE işaretlemesini, onaylı kuruluş TÜV Product Service-Stuttgart’ın denetlediğini anlatan Şahin, “Ayrıca, Rusya Federasyonu ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerine yapılan ihracatlarda zorunlu olan EAC belgelendirilmesi, tüm Friterm ürünleri için tamamlandı” dedi.

GENİŞ İHRACAT AĞI

Genel Müdür Şahin, Avrupa pazarında yüzde 10’luk üretim hedefine ulaşmak istediklerini, dünyanın önemli merkezlerinde ofis ve temsilcilik çalışmalarını tamamlayıp, alanında dünya lideri olmayı amaçladıklarını kaydetti. Satış ve pazarlama faaliyetlerinin ülke içi ve ihracat için ayrı yapılanmalar üzerinden sürdürüldüğünü anlatan Şahin, “Ciromuzun yarısı ülke içi satışlardan oluşmaktadır. İhracat için ülke temsilcilikleri, bayilikler ve ofis faaliyetleri ile ana çatılar kurulmuştur. İhracat için de iş geliştirme müdürlüğü yapısı kurulmuş ve yeni ülke çalışmaları artırılmıştır. Şu anda Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu dışında Hindistan, Dubai ve İran pazarları için yapılanmalar oluşturulmuştur. Yeni pazarlara erişimde İSİB çalışmaları ile ortak hareket edilmektedir. Afrika ve Avustralya pazarı için çalışmalar başlatılmıştır Yeni bir laboratuar yatırımımız önümüzde duruyor. Uzun vadede İzmir bölgesinde ihracata dönük bir üretim tesisi yatırımı planlanmaktadır” diye konuştu.

YEŞİL FABRİKA

Toplumsal bilgi seviyesinin yetersizliği, politik gündemlerin sektöre etkisi, yatırımların planlı bir şekilde yürütülememesi gibi faktörlerin sektörün en büyük zorlukları olduğunu dile getiren Şahin, bu nedenle eğitim çalışmalarını artırmaya çok önem verdiklerini söyledi. Şahin, “Ayrıca içinde yaşadığımız dünyadaki diğer canlılarla kurulan ilişkilerimiz, özellikle insana bağlı türlerle kurduğumuz toplumsal ilişkiler yetersiz düzeydedir. Bu yönüyle çevreci mantığın yeterince oturmamış olması bizi kaygılandırıyor. Yeni tesisimizi yeşil fabrika olarak yaptık. Bunu tüm yeni yatırımcılara tavsiye ediyoruz. Çocuklarımıza içinde yaşayabilecekleri bir dünya bırakmalıyız” dedi.

YURT DIŞI SIKINTISI

Şahin, sektörde yurt dışına yönelik çalışmaların zorluklarına da değinerek, bu konuda politik risklerin önemli olduğunu kaydetti. Gerek ülke içindeki sorunların, gerekse yönelim gösterdikleri yeni çalışma alanlarında oluşan sorunların kendilerini zorladığını belirten Şahin, “Geçmişte ve Suriye Mısır ile çok iyi çalışmamız vardı. Bugün ise sıfır düzeyindedir. İran ile başlattığımız çalışmalar ne yazık ki meyvelerini vermekte zorlanıyor. Yabancı misafirlerin, özellikle Avrupa ülkelerinden, geliş gidişler her geçen gün azalıyor. Ayrıca seyahat serbestliği kısıtları, bizi zorluyor. Servis, ekipman gönderilmesi gibi bazı sorunlar da bizi özel önlemler almaya itiyor” değerlendirmesini yaptı.

ETİK İLKELERE UYGUN ÜRETİM

Friterm Genel Müdürü Naci Şahin, şöyle devam etti: “Yaptığımız çalışmanın kamunun özel bir alanı olduğunun bilincindeyiz. Özellikle gıda ve klima alanına yönelik ürettiğimiz ürünlerimiz doğrudan kamuya hitap etmektedir. Çalışmalarımızı kamusal bir mantıkla yürüttüğümüzü, bu doğrultuda sektör etik ilkelerine uygun davrandığımızı belirtmek isterim. Yalnız devlet kurumlarına doğrudan satışlarımız çok düşük seviyededir. Ara mamül üretmemiz bunun en büyük sebebidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.