GES KURDU, TASARRUFA KAPI AÇTI

TSE Gebze Kalite Kampüsü’nün enerji ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamak amacıyla lisanssız ve şebekeye elektrik veren bir GES kurarak bir ilke imza attı. TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, TEDAŞ'ın kabul aşamasındaki santralin yılda 1 milyon 280 bin watt elektrik üreteceğinin bilgisini verdi.

GES KURDU, TASARRUFA KAPI AÇTI

TSE Gebze Kalite Kampüsü’nün enerji ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamak amacıyla lisanssız ve şebekeye elektrik veren bir GES kurarak bir ilke imza attı. TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, TEDAŞ'ın kabul aşamasındaki santralin yılda 1 milyon 280 bin watt elektrik üreteceğinin bilgisini verdi.

01 Eylül 2015 Salı 08:44
GES KURDU, TASARRUFA KAPI AÇTI

 


  Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz Gebze Kalite Kampüsü'nde kurdukları Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Korkmaz, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de olduğu kadar dünyada da enerji tüketiminin her geçen gün hızla artığına dikkat çekerek;  "Enerji ihtiyacını karşılamada kullanılan fosil yakıtlar doğayı geri dönüşü kolay olmayan bir şekilde kirletmekte ve sağlığımızı tehdit etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları, sürdürülebilir kalkınma sağlanması açısından ve fosil yakıtlardan kaynaklanan sera gazı emisyonunun ve partikül madde, siyah duman, karbon monoksit, hidrokarbon gibi havayı kirleten gazların azaltılması için önemli bir enerji kaynağıdır" dedi. TSE’nin Ar-Ge için kapılarını açacağını söyleyen Korkmaz, değişime sağladıkları katkının gururunu yaşadıklarını belirtti. Santralle birlikte Kalite Kampüsü’nün yıllık elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 40’ı karşılanmış olacak
TSE’den yenilenebilir enerji hamlesi
Kalite Kampüsü'nün yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılaması öngörülen santralin SEDAŞ dağıtım şirketinin alanı içerisindeki en yüksek kapasiteli, lisanssız, şebekeye elektrik veren ilk ve tek güneş enerjisi santrali olduğunun bilgisini veren TSE Başkanı Korkmaz; “18 dönümlük bir alana kurulan santralde, her biri 250 Wp gücünde 4 bin Multikristal PV Modül ve 31 Inverter kullanılmıştır” açıklamasında bulundu. 

TSE’nin Ar-Ge’ye açılan kapısı
TSE’nin,  yenilenebilir enerji alanında ilk olarak 2011 yılında İstanbul Tuzla Kampüsü’nde deneysel çalışmalar için kurulan toplam 8 kilovatlık Hibrit yenilenebilir enerji santrali ile pilot uygulama başlattığını hatırlatan Korkmaz; yenilenebilir enerji alanında ilk olarak 2014 yılında Ankara OSTİM'de Güneş Enerjisi (Solar) Laboratuvarı’nın hizmete alındığı bildirdi. Korkmaz, akreditasyon denetimi de tamamlanan solar laboratuarının TÜBİTAK dâhil olmak üzere sektördeki Ar-Ge çalışmaları için ev sahipliği yapacağını belirtti. 

Enerjiye ‘standart’ geldi

Güvenli ve kaliteli cihazlarla yenilenebilir enerji üretiminin sağlanabilmesi için etkin bir sertifikalandırma ve denetim sisteminin kurulmasını TSE olarak hedef edindiklerini belirten Korkmaz; “Bu amaçla başlattığımız çalışmalar ile ülkemizde kullanılacak olan yenilenebilir enerji sistemlerinin güvenlik ve performans özelliklerinin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu test etmeyi öngörmekteyiz. Ülkemizin enerji alanında saklı kaynağı sayılabilecek verimlilik konusu uzun soluklu bir değişim ve dönüşüm sürecini zorunlu kılmaktadır. Enstitü olarak uzman personelimiz ve yetkin laboratuvarımız ile bu çok önemli değişime katkı sağlamak bizim için gurur kaynağıdır’’ dedi.  Korkmaz açıklamasını özel ve kamu sektöründeki tüm kurum ve kuruluşlarını, en az 25-30 yıl kullanabilecekleri bu sistemler için arazi ve kullanım şartlarına uygun seçim ve kabulleri yapmaları konusunda enstitünün bu alanda verdiği muayene-deney ve sertifikasyon hizmetlerinden yararlanmaya davet ederek sonlandırdı.


 

Son Güncelleme: 19.07.2017 16:13
Anahtar Kelimeler:
TSEGESSebahittin Korkmaz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.