banner110

GELİŞİME ZEMİN, ÜRETİME DESTEK

Endüstri camiasının önemli isimleri, devrim niteliğinde düzenlemelerle sanayi ve teknoloji üretiminin önünü açarak ülkenin kalkınmasını hızlandıracak Üretim Reform Paketi’ni değerlendirmeye devam ediyor.  

GELİŞİME ZEMİN, ÜRETİME DESTEK

Endüstri camiasının önemli isimleri, devrim niteliğinde düzenlemelerle sanayi ve teknoloji üretiminin önünü açarak ülkenin kalkınmasını hızlandıracak Üretim Reform Paketi’ni değerlendirmeye devam ediyor.  

02 Ağustos 2017 Çarşamba 09:13
GELİŞİME ZEMİN, ÜRETİME DESTEK

CAMİA TEMSİLCİLERİ YORUMLADI

OSB’ler, teknokentler, endüstri bölgeleri ve buralarda sunulan imkanlar bakımından firmalar için önemli gelişmeleri barındıran Üretim Reform Paketi, sunduğu teşvikler, mali kolaylıklar ve getirdiği reform niteliğindeki yeniliklerle sanayi camiasından beğeni toplamayı sürdürüyor. Teknokent yöneticileri, OSB başkanları ve firma yöneticileri, Kanun ile ilgili Sanayi Gazetesi için değerlendirmelerde bulundular.

RAHAT NEFES ALDIRACAK

TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek:

“Kanun ile sanayicilere büyük kolaylıklar sunuldu. Özellikle 2015 yılında 344 milyon TL tutarında ödenen yüzde 2’lik TRT payı, bu kanun ile kaldırılacak ve sanayicilerimiz için rahat bir nefes alacak. Ayrıca akademisyenlerin 1 yıl süre ile ücretli izne çıkabilecek olması üniversitelerimizde geliştirilen ve ortaya çıkartılan projelerin sanayici ile buluşturulması ve daha yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlayacak. Bu yeni kanun işletmelerin maliyetlerini aşağı çekecektir.  Vergilerin ödenebilir oranda olmasıyla, sanayiciler bunları zamanında ödeyebilecek ve vergi borcu yapılandırılmasına gitme oranları azalacaktır.”

EKSİKLER TAMAMLANACAKTIR

İzmir Atatürk OSB Başkanı Hilmi Uğurtaş:

“Pakette OSB’lerin çalışmalarını düzenleyen pek çok madde var. Bu maddelerden bazıları, sanayicileri yatırım konusunda kendine çekmekte sıkıntı çeken OSB’lere destek olacak niteliktedir. OSB’lerin içinde bazı arazilerin OSB dışına çıkarılması gibi kritik birkaç noktada da bakanlığımız hassas davranarak bizleri memnun eden değişiklikler yapmıştır. Bununla birlikte Üretim Reform Paketi’nde yer almasını istediğimiz bazı kararları da göremediğimizi belirtmek isterim. Şöyle ki; özellikle OSB’lerin vergi muafiyeti hususunun çok daha açık ve tartışmaya yer bırakmayacak şekilde düzenlenmesini bekliyorduk. Diğer yandan, OSB’lerin kendi yeterliliklerini sağlayabilmek için aidatlar ve arsa satışları dışında yeni olanaklar yaratılması konusu beklentimizle uyuşmadı. OSBÜK gibi bir üst çatının ancak tüm OSB’leri kucaklayan ve zorunluluğa tabi olmayan bir çalışma yapısı içinde olmasını talep etmiştik ancak ne yazık ki bu talebimiz de gerçekleşmedi. Zaman içerisinde de bu konularda gelişme sağlanacağı konusunda inancımız tamdır.”

İKİNCİL MEVZUAT ÖNEMLİ

Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Faruk İnaltekin:

“Pakette teknoloji transfer ofisleri (TTO) ve teknokentler için de çeşitli düzenlemeler mevcut. TTO’ların üniversiteler tarafından ayrı şirketler olarak kurulabiliyor olması bu yapıların biraz daha etkin hareket etmesi anlamına geliyor. Sanayi bölgeleri ile birlikte teknokentlere de imar ve altyapı anlamında çeşitli lehte düzenlemelerin yer alması, yine teknokentler açısından yararlı gelişmelerdir. Ancak burada belirleyici olacak olan, bu paketin devamında süreçleri tanımlayacak olan ikincil mevzuat. Paketin işaret ettiği kanun maddelerine ait yönetmelik gibi ikincil mevzuatın, ilgili paydaşların işlerini kolaylaştırıcı, pratikleştirici yönde kurgulanması durumunda paket oldukça yararlı sonuçlar ortaya çıkartacaktır.”

GELİŞMİŞLİK DENGESİ

Çerkeş OSB Müdürü Hüseyin Önder Altun:

“Kanunla getirilen bedelsiz arsa tahsisi, OSB’lerde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yatırım maliyetlerinin azalması açısından oldukça önemli. Kanun, bölgeler arasındaki gelişmişlik dengesini sağlayıp, göçü önlemesi, büyük şehirlerdeki yatırımcıları bu bölgelere çekmesi ve istihdam yaratması açısından faydalı olacak. Geri kalmış bölgelerde birbirine çok yakın mesafelerde yeni OSB’ler kurmak yerine mevcutları geliştirmek ve nitelikli eleman ihtiyacını sağlayacak oluşumlar sağlamak önemli.  Arsa fiyatlarına getirilen yüzde 25’lik sınırlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Spekülatif artışlar önlenmiş, suistimaller ortadan kalkmış olacaktır.”

TTO’LARIN ELİ GÜÇLENDİ

Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın:

“Çağımızda bir ülkenin kalkınmasının ve ekonomisinin temel taşının eğitilmiş insan ve onların yarattığı katma değer olduğunu söylemek istiyorum. Üretim Reform Paketi ile eğitilmiş insan ve teknolojik ürünle oluşturulacak katma değere, üniversitelerde yapılanması tamamlanan TTO’lar da katkı sağlamaya başladı. Paket ile mühendislik öğrencilerinin eğitimlerinin en az bir yarıyılını işletmelerde geçirmesinin zorunlu hale gelmesi bizim için önemli. TTO’lar aracılığı ile TGB’lerde kurulan akademisyen ve öğrenci şirketlerinin sayısı arttı ve burada yapılan araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda inovatif ürünler ortaya çıkmaya başladı.”

AR-GE ODAKLI

Mutlu Akü A.Ş. Ar-Ge Direktörü Deniz Şeker:

“TGB’lerde üniversitelerin matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler alanlarından mezunların destek kapsamına alınmasıyla, inovasyona eğitim sırasında hazırlanmış bireylerin, uygun bir teknoloji geliştirme ortamında çalışması sağlanacak ve böylece ‘inovasyona uygun ortam’ yaratılmış olacaktır. Bu tarz destekler, hem belli bir kalitenin üzerinde eğitim almış mezunun Ar-Ge firmalarına yönelmesine yol açar, hem de ilgili firmaların aldıkları desteklerle inovasyon altyapısına yatırım yapmasını ve Ar-Ge konularına odaklanmasını sağlar.”

Son Güncelleme: 02.08.2017 10:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.