ENDÜSTRİYE YENİ ÜRÜN DOPİNGİ

Dimes Grup CEO’su Ozan Diren, Ar-Ge merkezindeki çalışmalara parantez açtı. Diren, yeni kurdukları Ar-Ge merkeziyle ilgili, “Yeni meyvelerin işlenip endüstriye kazandırılması ve yeni lezzetler üretimi noktasında çığır açacağız “ dedi.

ENDÜSTRİYE YENİ ÜRÜN DOPİNGİ

Dimes Grup CEO’su Ozan Diren, Ar-Ge merkezindeki çalışmalara parantez açtı. Diren, yeni kurdukları Ar-Ge merkeziyle ilgili, “Yeni meyvelerin işlenip endüstriye kazandırılması ve yeni lezzetler üretimi noktasında çığır açacağız “ dedi.

12 Mart 2018 Pazartesi 09:27
ENDÜSTRİYE YENİ ÜRÜN DOPİNGİ

AR-GE, FIRSAT SUNACAK
Verimli toprakların katma değerli firması Dimes Grup’un CEO’su Ozan Diren, Ar-Ge merkezinde yeni üretimler yapılacağını söyledi. Yeni meyvelerin keşfi ve endüstriye kazandırılması hususunda Ar-Ge merkezinde özel çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Diren, tarım ürünlerini daha iyi değerlendirerek yeni ürünler ve ekipmanlar üretebilmek misyonuyla Türkiye’deki içecek sektörünün bakanlık onaylı ilk Ar-Ge merkezini açan Dimes Grup'un Ar-Ge ve katma değer bağlamında büyük amaçları olduğunu söyledi. Diren, kendilerini yalnızca meyve suyu sektöründe değil, genel olarak içecek sektöründe iyi bir konuma getirdiklerini belirterek, Ar-Ge merkezi vasıtasıyla söz konusu sektörde gelişme göstermek istediklerini söyleyerek, “Ar-Ge merkezimiz de öncelikli olarak bize böyle bir imkân sağlayacak" ifadelerine yer verdi.

130’U AŞKIN LEZZET
Firmanın, ürünlerini kendisinin geliştirmesinin prestijine ve Ar-Ge kimliğine büyük katkılar sağladığını anlatan Diren, "Bundan 20 yıl önceye gittiğinizde Türkiye’deki meyve suyu sektöründe sadece dört veya beş çeşit meyve nektarı varken bugün ise sadece Dimes’in 130’dan fazla ürünü var. Dolayısıyla bu durum Dimes bünyesinde şimdiye kadar Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirilmediği anlamına gelmez; ancak, yeni merkezimizle asıl hedefimiz bu çalışmaların ağırlığını yeni meyvelerin işlenip endüstriye kazandırılmasına ve yeni lezzetler üretmeye yöneltmektir” şeklinde konuştu.

AR-GE’YE DEVLET KANADI

Ar-Ge merkezleri kapsamında geliştirilen projelerin büyümesi için dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de "devlet desteğinin gerektiğini" vurgulayan Diren, Ar-Ge merkezlerine verilen devlet desteğinin genel olarak Türkiye'de daha fazla katma değer yaratılmasının yolunu açtığını vurguladı ve Ar-Ge merkeziyle gerçekleştirmeyi hedefledikleri uzun vadeli hedefleri şöyle sıraladı: "Bu bağlamda ilk geliştirmeye başladığımız projemiz taze sıkma meyve suları kategorisidir. Bu ürünler özellikle portakalda yüzde 70’e yakın ithal ediliyordu. Dimes ağırlıklı çalışmalarıyla birlikte ise taze sıkma portakal suyu Türkiye’de üretilmeye başlandı. Biz ‘Türk portakalından yüzde 100 sıkma meyve suyu olmuyor' yaklaşımını iki yılda yıktık ve bu projeyi şimdi daha da ileri seviyeye çıkarmak için Ar-Ge merkezimizi kurduk.”

YENİ ÜRETİMDE ÇIĞIR
Yüksek teknolojili ve katma değerli üretimde bulunmayı sürdürmek istediklerini belirten Diren, “Bu tip yüksek teknolojili, katma değeri ve ithalatı yüksek ürünleri Türkiye’de üretmek ana amaçlarımızdan biri. Amacımız hem ithalatı bu alanda azaltmak, hem de ihracata katkı sağlamak. İhracatla ilgili aynı zamanda ayva gibi, Türkiye’de yetişen fakat tamamı tüketilmeyen yeni meyve çeşitlerinin üretimiyle de ilgileniyoruz. İleriki yıllarda uluslararası düzeyde projeler gerçekleştirmek istiyoruz. Kendimize koyduğumuz bir hedef var ve uluslararası çapta yeni Ar-Ge projesinin ses getirmesini bekliyoruz. Buradaki hedefimiz yalnızca ithal-ikame değil, aynı zamanda meyve suyu sektöründe inovasyon yaratmak” şeklinde konuştu.

YÜKSEK LİSANS ÖNEMLİ
Dimes bünyesinde amaçlarından birinin de Ar-Ge teknolojisiyle üretilen ürünlerin birçoğunu yurtdışı pazarına çıkarmak ve satılabilir hale getirmek olduğunu vurgulayan Dimes Tedarik Zinciri Direktörü ve Ar-Ge Merkezi Lideri Özbay Doğru da, Ar-Ge merkezinin şimdilik 25 kişilik bir ekipten oluştuğunu vurguladı. Ekibin nitelikleri ve merkezle ilgili ise, "Ar-Ge merkezimizde bakanlığın çizdiği bir çerçeve var ve bu kapsamda da belirli bir çalışan sayısı var" ifadelerini kullanan Doğru; sözlerini şöyle noktaladı: “Ancak, bizim için yüksek lisans çok önemli. Ar-Ge merkezi olurken verdiğimiz bir söz var, iki yıl içinde bünyemize bir doktora öğrencisi katmak istiyoruz. Aynı zamanda özellikle Tokat ve İzmir’de olmak üzere çeşitli üniversitelerden profesörlerimiz ve hocalarımızla da Ar-Ge merkezimiz için iş birliği içerisindeyiz. Bu çerçeve tabi ki doktora öğrencilerinin de bünyemize dâhil olmasıyla gelişecek ve bu bağlamda hem teknolojik olarak hem de ürünsel gelişim öngörüyoruz. Dolayısıyla makine, gıda, kimya, beslenme ve diyatetik bölümlerinden birçok kişinin aramızda olacağını düşünüyoruz. Mevcut 25 kişilik ekibimizde mikrobiyolojiden ürün geliştirmeye kadar herkes birbirini destekliyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.