ÇATI GES’LER SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRECEK

Ocak ayında yürürlüğe giren yönetmelikle, evlerin çatılarına GES kurmanın mümkün olduğunu anlatan CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, “Sektör hareketlenecek” dedi.

ÇATI GES’LER SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRECEK

Ocak ayında yürürlüğe giren yönetmelikle, evlerin çatılarına GES kurmanın mümkün olduğunu anlatan CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, “Sektör hareketlenecek” dedi.

10 Mayıs 2018 Perşembe 08:30
ÇATI GES’LER SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRECEK

SATANLARA KDV MUAFİYETİ

Ocak ayında yürürlüğe giren düzenleme ile çatılarda 10 kilovata kadar güneş enerjisi santrali (GES) kurmak ve ihtiyaç fazlasını şebekeye satmak kolaylaştırıldı. Bu durumun güneş enerjisi sektörü için anlamını değerlendiren CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, düzenlemenin güneş enerjisi sistemleri sektörünü hareketlendireceğini söyledi.
Geliştirdikleri ürünler hakkında bilgi veren Sarvan, “Yüzyılın kiremidi olarak tabir ettiğimiz çatıya uygun sızdırmaz güneş panellerimizin test aşamalarını başarıyla tamamladık. Seri üretime başlıyoruz. Bir soğuk hava deposunun üzerine yapıyoruz. Bu şekilde yavaş yavaş pazarımızı bilinçlendirip, inovatif ürünümüzle müşterilerimizi tanıştıracağız” dedi.

EVDE ELEKTRİK ÜRETİMİ

18 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik sayesinde 10 kilovat altı GES’lerin kurulmasının kolaylaştığını anlatan Sarvan, “Bu düzenleme ile çatılara 10 kilovata kadar güneş enerjisi santrali kurmak, ihtiyaç fazlasını şebekeye satmak kolaylaştırıldı. Düzenleme ile özellikle dağıtım süreleri kısaldı ve başvuruya kolaylık getirildi, evden taşınmak söz konusu olduğunda çatı santralini evin yeni sahibine ya da kiracıya devretme olanağı sağlandı. Elektrik üretmek isteyen vatandaş, başvurusunu dağıtım şirketinin merkez ya da taşra birimine yapabilecek. Dağıtım şirketleri başvuruları aylık olarak alacak ve bir sonraki ayın 20’sine kadar sonuçlandıracak. Projesi onaylanan vatandaş elektrik üretmeye başlayabilecek ve ürettiği elektrikten kendisine fazla geleni mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satabilecek” dedi.

YENİ YERİNE GEÇECEK

2017 yılı sonu itibari ile CW Enerji olarak mevcut fabrikalarında 420 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip oldukları bilgisini veren Sarvan, “2018 yılı ortasında 46 bin metrekare büyüklüğünde 920 megavat güneş paneli üretim kapasiteli Antalya OSB’deki yeni fabrikamıza geçeceğiz. Ayrıca 2018 yılı sonunda ilk etapta 120 megavat üretim kapasitesi ile başlayıp 500 megavata kadar çıkartmayı planladığımız Antalya Serbest Bölgesindeki bir diğer fabrikamız için tüm anlaşmalar sağlandı” diye konuştu. Sarvan; Almanya, Romanya, İsviçre, İran, Fas, Kosova, Tunus, Suriye, Irak başta olmak üzere şu anda yaklaşık 12 ülkeye ihracat yaptıklarını, yeni fabrikayla birlikte en az 20-25 ülkeye ihracat yapar duruma geleceklerini ifade etti.

YÜZDE 55 YERLİLİK ORANI

CW Enerji ürünlerinde yüzde 55 yerlilik oranı bulunduğunu, şu anda hücre dışında neredeyse tüm ürünlerde yerli ham madde temin edilmesi şansı olduğunu kaydeden Sarvan, “Ama ne yazık ki sektörün daha ayaklarının tam olarak yere basamaması nedeniyle gerek sektör ihtiyaçlarına olan cevap gerekse de kalite açısından dünya standartlarını yakalayamamış olması nedeniyle ithal ürünleri tercih etmek zorunda kalıyoruz. Bu durumda yerlilikte kendi hedeflerimizden ziyade ülke teşvikleri ve diğer girişimcilerin sektöre hitap etmek için yapacağı yatırımlar ön plana geçiyor. Küçüklü büyüklü 40'ın üzerinde güneş paneli imalatçısı mevcut ülkemizde ve ham maddeleri gerek nitelik gerekse de nicelik açısından var olan zorunluluklar yüzünden yurt dışından getirmek durumunda. Yerli panel üretimine verilecek ekstra destekler, sektörün ve yerli ham madde imalatçılarının büyümesine yol açacaktır” değerlendirmesini yaptı.

 YÜZ YILIN KİREMİDİ

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, hızla gelişen çatı üzeri güneş enerjisi pazarına yönelik inovatif ürünler geliştirdiklerini, firma olarak olmazsa olmazlarının Ar-Ge ve Ür-Ge olduğunu vurguladı. Şirketlerinde 100’e yakın mühendis bulunduğunu, Ar-Ge ve Ür-Ge ekibinin ise 20 kişi olduğunu dile getiren Sarvan, “Bir Ar-Ge merkezi olmadık fakat Ar-Ge merkezi gibi çalışıyor, inovatif ürünler geliştiriyoruz. Ar-Ge birimimizde sektörle alakalı çok fazla ürün çıkıyor. Şu anda Türkiye’de ilk bizim mühendislerimiz tarafından geliştirilen, yüz yılın kiremidi olarak adlandırdığımız çatılarımıza özel su sızdırmaz çatı kiremidi geliştirdik.  Yüz yılın kiremidi diye adlandırdığımız çatıya uygun sızdırmaz güneş panellerimizi, özel kauçuklu, çatıya uygun, su-hava-nem-sıcaklık geçirmeyen, tüm hava koşullarına dayanıklı bir sistem ürettik” diye konuştu.

İNOVATİF ÜRÜN

Sarvan, çatıya uygun sızdırmaz güneş paneli çerçeve sistemini kullanıcıların ister çatı kiremidi olarak ister sandviç panel şeklinde kullanabildiğini söyledi. Kiremitlerin izolasyon konusunda mevcut kiremitlerden daha başarılı olduğunu kaydeden Sarvan, “Güneşin düştüğü her metrekareden elektrik üretebildiğimiz ve bu kiremitlerin dış yüzeyi devamlı güneş ile muhatap olduğu için dış yüzeyini de güneş panelleri ile donattık. İzolasyonu da sağlayabilen bu kiremitler ile elektrik enerjinizi de güneşten karşılayabilmenizi mümkün hale getirdik. Yüzyılın kiremidi olarak tabir ettiğimiz çatıya uygun sızdırmaz güneş panellerimizin test aşamalarını başarıyla tamamladık. Örnek numunemizi şu an kendi fabrikamızın önünde car port-araba garajı olarak yaptık. Seri üretime başlıyoruz. Bir soğuk hava deposunun üzerine yapıyoruz. Bu şekilde yavaş yavaş pazarımızı bilinçlendirip, inovatif ürünümüzle müşterilerimizi tanıştıracağız. Çatıya uygun sızdırmaz güneş paneli sistemi ürünü ile gelecek yüzyılın evleri tasarlanacak ve bu ürün hem inşaat firmalarına hem de kullanıcılarına çok önemli yan faydalar sağlayacak” dedi.

TÜRKİYE, LİG BİRİNCİSİ

Türkiye’de 2017 yılı ve öncesinde ciddi bir güneş enerjisinden elektrik üretim sektörü oluştuğunu anlatan Tarık Sarvan, “Hatta 2017 yılında tamamlanan tesisler arasında Avrupa’da toplam kapasitede lig birincisi olduğunu görüyoruz. Bu nedenle GES konusunda yönetmeliklerini ve feed-in tariff mekanizmalarını yeni oluşturan ülkelere deneyimlerini paylaşmak ve yeni ticari olanaklar sağlamak için Türkiye güneş enerjisi sanayicilerinin yatırım yapabileceğini ön görüyoruz. Onlardan biri olarak biz aktif olarak İran, Fas, Güney Afrika, Ürdün, Ukrayna, Kazakistan, Almanya, Gana gibi ülkelerin fuarlarına da katılarak bu ülkelere ticari atılımlar yapmayı planlıyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
CW EnerjiGESTarık Sarvan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.