ARA ELEMANA SANLAB ÇÖZÜMÜ

Türkiye’nin sivil anlamda meslek eğitimi teknolojileri geliştiren tek firması SANLAB, nitelikli ara eleman soruna deva oldu. SANLAB tarafından Türkiye genelindeki eğitim kurumlarında açılan simülasyon merkezleri, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılıyor.

ARA ELEMANA SANLAB ÇÖZÜMÜ

Türkiye’nin sivil anlamda meslek eğitimi teknolojileri geliştiren tek firması SANLAB, nitelikli ara eleman soruna deva oldu. SANLAB tarafından Türkiye genelindeki eğitim kurumlarında açılan simülasyon merkezleri, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılıyor.

06 Mart 2018 Salı 08:37
ARA ELEMANA SANLAB ÇÖZÜMÜ

Habe: Tuğçe EROL

EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ÜRETİYOR

Simülasyon tabanlı eğitim çözümleri üreten teknoloji şirketi SANLAB; bekoloder, forklift, vinç, robotik, kodlama, kaynak ve CNC operatörlüğü gibi birçok alanda mesleki eğitim simülatörleri geliştirerek, nitelikli istidama ve mesleki eğitime katkıda bulunuyor. Teknoloji geliştirme çalışmalarını TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK) bünyesinde yapan firma, sanayicinin en çok ihtiyaç duyduğu “nitelikli ara eleman” temini konusunda, Türkiye’de mesleki eğitim veren binlerce meslek lisesi ve meslek yüksekokulu ile iş birliği içinde faaliyet yürütüyor. Ar-Ge firmasından “eğitim teknolojileri üreten” bir yapıya dönüşen SANLAB, 2010 yılından bu yana aralıksız olarak her yıl 2 yeni simülatör geliştirdi.  

SİMÜLASYON VADİSİ’NDE TÜRK TEKNOLOJİSİ

Sanayi Gazetesine bilgi veren SANLAB Kurucusu Salih Kükrek, firmalarının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenerek teknogirişim sermayesi ile kurulan ilk teknoloji şirketi olma özelliğini taşıdığını söyledi. 2012 yılında Türkiye’nin en iyi 10 teknoloji girişim şirketinden biri seçildiklerini anlatan Kükrek, “Ödül olarak devlet bizi ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderdi. Orada bir aylık bir programa katıldık ve dünya pazarını keşfettik. Simülasyon sektörünün merkezinin Silikon Vadisi değil, ‘Simülasyon Vadisi’ diye başka bir yer olduğunu öğrendik. O günden beri yani yaklaşık yedi yıldır, orada düzenlenen I/ITSEC simülasyon fuarına kesintisiz katılan yegâne Türk firmasıyız ve Orlando Simülasyon Vadisi’nde ofisimiz var” dedi.

“İKİ YILDA ÇÖZERİZ”

Salih Kükrek, SANLAB’ın Türkiye’nin meslek eğitimi çözümü olduğunu vurguladı. Sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman temini için özellikle gemi inşaat, makine, otomotiv, inşaat, maden ve lojistik sektöründe hızlı bir şekilde eleman sağlamaya yönelik simülatörler geliştirdiklerini dile getiren Kükrek, “Türkiye’de ciddi anlamda ara eleman açığı var. Biz, meslek eğitimi problemine devayız. Türkiye’nin ihtiyacı olan 1 milyon nitelikli elemanı yetiştirecek teknolojiler yerli ve milli imkanlarla geliştirdik. Posof’tan İpsala’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanını gezdik. Ağrı’dan İzmir’e kadar hizmet götürüyoruz. Teknolojilerimizi farklı yerlere kurarak, kişileri bir aylık bir sürede iyi bir operatöre dönüştürebiliyoruz. Devlet ve özel sektör bu işe yeterli yatırımı yaptığı takdirde, iki yılda Türkiye’nin ara eleman sorununu çözebiliriz” diye konuştu.

EĞİTİCİ EĞİTİMİ

Neredeyse her ilçedeki meslek eğitimi yapan eğitim kurumlarına ulaştıkları bilgisini veren Kükrek, sadece meslek lisesi değil, meslek yüksekokullarına da simülasyon merkezleri kurduklarını söyledi. Kükrek, “Türkiye’de 15 farklı ilde forklift, bekoloder, kaynak, CNC simülatörleri içiren simülasyon merkezleri kurduk. Bu merkezlerde binlerce kişinin eğitimine katkı sağladık. Bizim rolümüz simülasyon merkezlerini kurmak ve eğitici eğitimlerini yapmak. Kurduğumuz merkezlerin büyük kısmı kalkınma ajansları ya da dış kaynaklı hibe programları tarafından fonlandı. Özellikle kalkınma ajansları, çağrılarında yenilikçi eğitim yöntemlerini ve simülasyon merkezi projlerini destekliyorlar. Türkiye’nin büyük bir işsizlik ve ara eleman sorunu var. Biz, işsizliğe ve ara elaman sorununa deva getiriyoruz. Yüksek teknoloji ve başarısı ispatlanmış çözümler sunuyoruz” dedi.

EĞİTİM 4.0

Kükrek, Endüstri 4.0’a uygun eğitim teknolojilerini geliştirdiklerini, Türkiye’ye Eğitim 4.0’ı getirdiklerini kaydetti. Eğitim 4.0’ın en temel noktasının simülasyon olduğuna dikkat çeken Kükrek, “Meslek eğitimiyle simülasyonu birleştirdik. Zaman içinde gelen talepler bizi forklift ve bekoloder simülatörlerinin yanı sıra başka işlere de yönlendirdi. Kaynak, CNC simülatörleri ve sivil amaçlı uçak simülatörleri geliştirdik. TÜBİTAK Gebze yerleşkesindeki Ar-Ge ofisimizde ve simülatör üretim fabrikamızda bu çalışmalarımı yapıyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörle projeler geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.

EĞİTİM SİMÜLASYONUNA YENİLİKÇİ BAKIŞ

SANLAB’ın ürettiği simülatörlerden bazıları şöyle:

DÜŞÜK AKIMLI KAYNAK SİMÜLATÖRÜ

Düşük akımlı kaynak simülatörü kaynak sürecine ait kritik parametreleri gerçekci kaynak ortamı oluşturarak öğretmeyi amaçlıyor. 5A seviyesinde nispeten düşük bir akım ve tungsten elektrot kullanılarak yapılan kaynak eğitiminde gerçek kaynağa benzer şekilde koku, ses ve ışık etkisi elde edilebiliyor. Oldukça düşük sayılabilecek sarf malzemesi ihtiyacı bulunuyor.

CNC SİMÜLATÖRÜ

CNC Simülatörü, CNC/Torna Makinesi Eğitim Simülatörü ve CNC Sınav modülü olmak üzere eğitim amaçlı dizayn edilmiş sanal bir uygulama olarak kullanıcılara sunuluyor. Simülatör, gerçek makine işlevlerini ve kontrolör fonksiyonlarını piyasadaki farklı üreticilerin kontrolörlerini  destekleyerek şekilde simüle ediyor. Öğrenciler, risksiz bir ortamda eğim alma ve öğretmenler ise öğrencilerini çok kolay sınav yapabilme fırsatı yakalıyor.

SANAL GERÇEKLİK KAYNAK SİMÜLATÖRÜ

Sanal gerçeklik kaynak simülatörü gelişmiş sanal gerçeklik gözlüğü, kaynak maskesi ve hamlaç (torç) takip sistemiyle kaynak sürecine ait kritik parametreleri tamamen sanal ortamda öğretmeyi amaçlıyor. Endüstride kullanılan farklı kaynak türleri ve farklı kaynak pozisyonları için kaynak işlemine imkan veren bu sistem gelişmiş raporlama yeteneğiyle öğrencilerin yakından takip edilmesini sağlıyor.

FORKLİFT SİMÜLATÖRÜ

Forklift simülatörü, forklift kullanılarak yapılan taşıma işlemlerinde pek çok işletme için kritik önem ihtiva eden yetişmiş personel sayesinde verimi artırma ve riskleri azaltmayı amaçlıyor. Gerçekçi kabin ortamına ve gerçek araç ekipmanlarına sahip simülatör farklı senaryolar ve değişken koşullar oluşturabiliyor. Bu gelişmiş özellikleri nedeniyle sistem yeni forklift operatörlerinin adaptasyon sürecini azaltırken gelişmiş raporlama fonksiyonları sayesinde eski operatörlerin de durumlarını takip edebilme fırsatı sunuyor.

TELESKOBİK FORKLİFT SİMÜLATÖRÜ

Teleskobik forklift simülatörü, forklift simülatörüne benzer şekilde teleskobik forklift kullanılarak yapılan taşıma işlemlerinde yetişmiş personel sayesinde verimliliği artırmayı ve riskleri azaltmayı hedefliyor. Gerçekçi kabin ortamına ve gerçek araç ekipmanlarına sahip simülatör farklı senaryolar ve değişken koşullar oluşturabiliyor. Bu cihaza yüklenen ilave yazılımlarla mobil vinç, ekskavatör, liman vinci gibi ekipmanların da kullanımı mümkün oluyor.

BEKOLODER SİMÜLATÖRÜ

Bekoloder simülatörü, farklı sektörlerde ve değişik uygulamalarda yoğun olarak kullanılan bekoloder aracı için dünyadaki en gelişmiş simülatörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek araç ekipmanlarına sahip olması, yüksek sadakatli fizik davranış modeli, farklı ataşman kullanımını da ihtiva eden zengin senaryoları ve gelişmiş raporlama özellikleri bu simülatörü çok verimli ve iddialı bir eğitim aracına dönüştürüyor. Sanal gözlük desteği de sunan sistem farklı kullanımlar için en güncel teknolojileri de destekliyor. Bu cihaza yüklenen ilave yazılımla ekskavatör, dozer, greyder gibi ekipmanların da kullanımı mümkün oluyor.

Son Güncelleme: 06.03.2018 08:42
Anahtar Kelimeler:
SanlabSalih Keskin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.