Yatırım bölgeleri kabına sığmıyor.

Hepsinde tatlı bir telaş; yatırım ve üretim sevdası aldı başını gidiyor... 

Düne kadar Ar-Ge’ye yatırım yapma konusunda ikilem yaşayan ve kaynaklarını daha ‘somut’ ve ‘çabuk meyve veren’ yatırımlara kaydıran şirketler, bugün Ar-Ge merkezlerinin kurdelesini kesiyor. 

Yatırım bölgeleri dışında faaliyet gösteren firmalar ‘neden işbirliğiyle üretmek varken dışarıda kalalım?’ diye düşünmüş olacaklar ki, çarklarını teknoparklar çatısı altında döndürüyor. 

Ekonomide geleceğimizin teminatı OSB’ler atıl kalmak istemiyor, boş parsellerini yatırımcıya açmak için çağrıda bulunuyor. Sayıları artan OSB’lerin üretim altyapıları da güçlendiriliyor, bölgeler yatırımcıya yalnızca üretim ortamı değil, adeta bir şehir sunuyor. Önceden yalnızca köklü OSB’lerde bulunan ‘sosyal tesis’ geleneği, sanayi bölgeleri arasında gitgide yaygınlaşıyor. 

Yatırımcının ‘çalkantı’ hissiyatından kurtulduğu ve hayallerini askıdan indirdiği yeni bir döneme giryoruz. Temennimize göre, yeni üretim döneminde daha önce konuşulmayanlar konuşulacak, cesur yatırım hamleleri yabancı yatırımcının iştahını kabartacak. Temmuz buhranını kesecek hamleler, ağırlıklı olarak Sanayi, Ekonomi ve Kalkınma gibi önemli stratejilere hayat veren Bakanlıkların kaleminden çıkacak. 

Ürün arzlarını coşturan KOBİ’lerin sahne ışığını daha da parlatacak destekler, piyasayı aydınlatmaya başladı. Ar-Ge ve Üretim Reformlarının sihirli değneği sektörlere değdi, teşvik gören yatırımcı atağa geçti, Ar-Ge personelinin eğitim liyakatine sunulan destekler gözle görülür biçimde arttı. 

Sanayi rakamları yer yer düşüş gösterse de, KOBİ’ler yine dümendeydi. 

Endüstri camiası 2016’da bir yandan hayatta kalmaya çalıştı, diğer yandansa ihracatta geri planda kalmamaya… 

Sanayi Gazetesi olarak bizler de uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız ‘ihtisas gazetecilik’ üzerine örnek çalışmaları devreye alacağımız bir yıla hazırlanıyoruz. İlk örneklerini ‘Arıtma ve Çevre Teknolojileri’, ‘Bilişim Vadisi’ ve ‘Endüstri Kenti Kayseri’ üzerine verdiğimiz tematik gazete çalışmalarımızı bu sene temele yayıyoruz. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Yalova ve Sakarya gibi depar atan büyük endüstri kentlerinin yanı sıra, bölgelerin ateşleyicisi kalkınma ajanslarını, istihdam politikalarına entegre olarak Türkiye ekonomisine çağ atlatacak kadın girişimcileri ve KOBİ’lere merdivenleri hızla çıkartmak için kesenin ağzını açan TÜBİTAK ve KOSGEB’i özel olarak sayfalarımıza konuk edeceğiz. 

Sizlerin ilgisi, bizlerin kalemi… 

Yeni yılda en büyük temennimiz üretimin daha agresif desteklenmesi… 

Mutlu yıllar…Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.