Türkiye 15 Temmuz ihanetini atlatarak, güçlü bir rotaya girdi. 15 Temmuz ihanetinden bu yana 16 yeni OSB kuruldu.

Tıpkı insanlar gibi milletlerin de karakteri vardır. Aziz milletimizin karakteri, yeri geldiğinde vatanı için canını siper etmek üzere şekillenmiştir. Tarih boyunca bu karakterin onlarca örneği görülmüş ve milletimiz bu coğrafyada hep ağır bedeller ödeyerek varlığını güçlendirmiştir. Bu karakterin en son tezahürü de, bir grup hainin kalkışmasıyla vatan evlatlarımızın yeniden millet olma bilincini güçlendirdiği kara temmuz gecesidir.

15 Temmuz 2016 milletimizin, dünyaya millet olma dersini verdiği Demokrasi Zaferi’dir. Bütün dünyaya millet olmanın ne demek olduğunu bir kez daha öğrettiğimiz bu destan, vatanı darbecilere, hainlere bırakmayan bir milletin binlerce yıllık hikâyesinin özeti gibi okunmalıdır aslında.  Bizler o gece, demokrasimizi asla hainlerin eline bırakamazdık. Milletimizin kazanımlarını, refahını ve huzurunu terk edemezdik ve öyle de oldu. Türkiye, çok büyük bir tehlikeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu ve milletimizin sağduyusuyla olabilecek en az hasarla atlattı Allah’a çok şükür. Bu uğurda canlarını vererek tarihin şerefli sayfalarında isimlerini ölümsüzleştiren şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Millet olarak demokrasi şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.

Türkiye çok önemli kazanımlar elde etti. Bu hain kalkışmayı kurgulayanların en önemli hedefi, Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği kazanımları tamamen ortadan kaldırmak, Türkiye’yi üreten değil tüketen bir ülke haline getirmekti. Nitekim yakın coğrafyamızda yaşanan bu tür olaylar ve hala dinmeyen sancılar bu ülkeleri iç savaşlara sürükledi. Ekonomik ve siyasi olarak tamamen bağımlı coğrafyalar haline geldiler. İşte milletimiz o kara gecede bu senaryoyu çok hızlı okudu ve ‘tam bağımsızlık’ ilkesiyle tarihi bir destan yazdı.

Türkiye, OSB tecrübesi ihraç eden bir ülke oldu.

Türkiye’nin kazanımlarına organize sanayi bölgeleri penceresinden bakacak olursak, çok ciddi bir başarı hikâyesi görürüz. Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi 1961 yılında Bursa’da Dünya Bankası’ndan alınan krediyle kuruldu. Aradan geçen 56 yılda Türkiye, dünyaya OSB tecrübesi ihraç eden bir ülke haline geldi. Ülkemiz OSB’ler konusunda dünyaya örnek olacak bir üretim başarısı göstererek, OSB sayısını 316’ya çıkardı. Bu OSB’ler planlı üretimin, istihdamın ve ihracatın kaynağını oluşturdu. Şu anda ülkemizdeki OSB’lerde bir milyon 750 bine yakın istihdam sağlanıyor, dünyanın dört bir yanına ihracat yapılıyor.

14 şehirde 16 yeni OSB kuruldu.

Ülkemizdeki 316 OSB’nin 16’sı 15 Temmuz FETÖ ihanetinden sonra kuruldu. Evet, 15 Temmuz 2016’dan bu yana Adana, Kocaeli, Şanlıurfa, Yozgat, Kilis, Artvin, Ordu, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Yalova, Hatay, Karabük ve Mersin olmak üzere 14 şehrimizde 16 yeni OSB kuruldu. Tüzel kişilik kazanan bu OSB’lerimiz de hızla üretim faaliyetine başlayarak, Türkiye’nin üretim gücüne destek verecek inşallah.

Üretim Reform Paketi bir milat olacak.

OSBÜK olarak hedefimiz, Türkiye’de OSB’lerin sayısını artırırken, niteliklerini de artırarak daha yüksek katma değerli üretimin yolunu açmak. İnşallah TBMM’de kabul edilen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla yürürlüğe girecek Üretim Reform Paketi ile OSB’lerimiz ve Türk sanayisi için yeni bir dönem başlayacak.

Sanayicilerimizin üzerindeki mali yükleri hafifleten ve bürokrasiyi azaltan Üretim Reform Paketi, bir milat olacak. Paketin yürürlüğe girmesiyle birlikte, sanayicilerimiz artık TRT payı, emlak vergisi gibi vergiler ödemeyecek. OSB'lerdeki sanayi parsellerinin tahsisinde alınan damga vergisi kaldırılacak. Yine OSB’lerde tapu devirlerinde alınan tapu harcı ile OSB’lerin ilk kuruluşunda alınan ot bedeli alınmayacak. Ayrıca Türkiye’deki 316 OSB’yi temsil eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)’na özel hukuk tüzel kişiliği statüsü kazandırılarak, OSB’lerin daha güçlü bir şekilde temsil edilmesinin yolu açılmış olacak. Öte yandan sanayicilerimizin hafta sonu çalışma izni alma zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Tüm bu düzenlemelerden dolayı başta hükümetimiz olmak üzere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonumuza, Maliye Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

OSBÜK olarak bu sürece sanayicilerimiz adına çok ciddi katkılarda bulunduk. İnşallah bundan sonra da, Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerini temsil eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak çalışmalarımızı bundan önce olduğu gibi, rekabet odaklı üretim anlayışıyla yürüteceğiz. Türkiye’nin üreten gücü OSB’ler, Üretim Reform Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte ekonomiye daha fazla destek verecek, milli ve yerli üretim hamlelerinde daha fazla yer alacak.

Türkiye güçlü bir rotaya girdi.

Sözlerimin başında da ifade ettiğim gibi, yapılan reformlar ve düzenlemelerle birlikte Türkiye, 15 Temmuz FETÖ ihanetini olabilecek en az hasarla atlattı ve güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Ekonomiye dair pek çok rakam ülkemizin bu güçlü rotasını doğruluyor.

Türkiye, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 ile çok güçlü bir büyüme performansı göstererek, G20’nin en hızlı büyüyen 3. ülkesi oldu.

Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimimiz Nisan ayında yıllık bazda yüzde 6.7 artarak, son bir yılın zirvesini gördü.

Ayrıca geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana, yani 7 aydır kesintisiz artan ihracatımız, yılın ilk 5 ayında ortalama yüzde 11.3 artış kaydetti. İhracatımızın güçlü bir şekilde artış göstermesi de büyümeye önemli oranda katkı sağladı. 

Yine Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olan kapasite kullanım oranlarında hatırı sayılır bir iyileşme görüldü. Mayıs ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranımız 2008 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak, yüzde 78.9 olarak gerçekleşti. Bu oranla Türkiye kapasite kullanım oranında son 105 ayın rekorunu kırmış oldu.

Tüm bunlar, yani ekonomiye dair önemli göstergeler olan büyüme, sanayi üretimi, ihracat ve kapasite kullanım oranlarında gösterilen başarı Türkiye’nin güçlü bir rotaya girdiğini gösteriyor. İnşallah bu rota bizi, daha rekabetçi, daha müreffeh bir Türkiye’ye ulaştıracak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.