29 Mayıs 2017 Pazartesi

Üreterek kazanmalıyız

04 Şubat 2013, 08:54

“Tekstilkent, Teknopark projesinin taslağının hazırlanması bile Tekstilkent’te hareketliliğe sebep oldu. Oluşturulan taslakta Teknopark sınırları içerisinde kalacak olan GD1, GD2, GD3, G1 ve G2 bloklarında dükkanı olan mal sahipleri büyük mutluluk yaşıyor. Proje henüz hayata geçmemesine rağmen bu 5 bloktaki dükkanların değerlerinde büyük artış yaşandı. Daha şimdiden dükkan fiyatları iki katına çıktı.”
Yukarıdaki bilgi, tekstilkentrehber.com sitesinden. Tipik ve aslında doğal sayılmaya başlanan bir yurt manzarası. Bir taraftan teknolojinin yaygınlaşması, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için TGB’lerin ne kadar büyük öneme sahip olduğu vurgulanırken diğer taraftan TGB’ye dönüştürülecek bir mevkide dükkan fiyatlarının iki katına çıkmasının verdiği mutluluk.
“AB’nin Türkiye için ayırdığı 5 milyar Euro’luk hibeden sadece 600 milyon Euro’luk dilimi kullanabildik. Hibede süre bu sene sona eriyor…”
Hafta içinde gündeme gelen bir diğer haber bilgisini yeniden hatırlatma gereği duyduk., Avrupa Birliği’nin hibe kredisinden faydalanma oranımız henüz yüzde 12’lerde ve süre bu sene doluyor. Şimdi sıra yana yakıla bu hibe krediden yararlanılabilmesi için projelerin üretilmesi için gereken çalışmaları gerçekleştirmek veya körüklemek.
2023 hedeflerini 500 milyar dolarlık ihracat olarak belirleyen ve bu rakama katma değeri yüksek ürünlerle ulaşılabileceğinin farkında olunan ülkemizde hedefe ulaşmada önemli engellerden biri olarak ruh halinin varlığından söz etmek, yerinde bir tespit olsa gerek. Paradan para değil üretimden para kazanmanın toplumun tüm kesimlerine daha fazla yayılması gereği ortada. Ne zaman ki TGB’lerin kurulmasının getireceği teknolojik gelişmelerden sevinmeye başlar, arsa ve yer sahiplerinin olası getirilerinin artacağına dair “sevinçler”i bir tarafa koyarsak, hedefe şeklen değil ruhen kitlendiğimizin önemli bir göstergesi olacaktır.
Karikatür sanatçısı Tayyar Özkan’ın sadece çocuklara değil 8 yaşından büyük herkese atfettiği “Teknopark” serisinin üçüncü ve son kitabı ile olumsuz tabloyu biraz dağıtarak tebessüme yönelelim lütfen.  Her tür olumlu-olumsuz gelişmeye karşın umudumuzun yok olmaması gerek.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  banner74
  banner75
  E-GAZETE
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 29 Mayıs 2017 Manşeti
  • Sanayi Gazetesi, Haberleri, OSB, teknopark, ar-ge, portali, rehberi - 22 Mayıs 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner82