Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiriyoruz. Öncelikle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi görenlere ise acil şifalar diliyorum. Umarım en kısa sürede virüs ve onun yarattığı küresel etkiden kurtuluruz.

Bildiğiniz üzere İkitelli OSB çok sayıda KOBİ’den oluşan bir organize sanayi bölgesidir. KOBİ’lerin çoğu kendi bünyesinde önlemler almıştır. Sokağa çıkma yasağı ya da iş durdurma kararı olmadığı için KOBİ’lerimiz ve sanayicilerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Bugünkü rakamlarla enerji tüketimimizde yüzde 16 düşüş olmuştur. Dünya genelinde yaşanan bu salgın, gümrük kapılarının kapatılması özellikle ihracat yapan firmaları kapasite düşürmeye ya da üretimi durdurmaya sevk etmiştir. Firmalarımıza yönelik net rakamlar henüz belli değildir.

Bölgemizde üretime ara veren, kapasite düşüren firmalar mevcut. Büyük üreticilerin bir kısmı kısa çalışma modeli ve dönüşümlü çalışma modeli ile faaliyetlerini yürütmekte bir kısmı ise bunun için planlama yapmaktadırlar.

Biz, İkitelli OSB olarak vaka sayımız açıklanmadan önce çeşitli önlemler almaya başlamıştık. Bilgi vermem gerekirse; öncelikle hizmet binamızı dezenfekte ettirdik ve sıklıkla ettirmeye devam ediyoruz. Tüm personelimize virüs ve yayılımı konusunda eğitimler verdik. Çağımızın en kolay ve hızlı bilgi alma yöntemi olan sosyal medya hesaplarımızdan Sağlık Bakanlığı’mızın ve ilgili bakanlıklarımızın açıklamaları doğrultusunda aktif olarak bilgilendirmeler yaptık. Hizmet binamıza girişte, zorunlu olarak gelen tüm misafirlerimize maske verdik ve hizmet binamızın giriş ve tüm katlarına dezenfektan yerleştirdik.

Yine hizmet binamızın girişine termal kamera ve ateş ölçer koyduk. Ayrıca ofis çalışanlarımızın tamamına bireysel olarak dezenfektan dağıttık. Sosyal mesafeyi korumak için insan akışının yoğun olduğu birim müdürlüklerimizin çalışma alanlarını düzenledik ve birebir teması engelledik.(Vezne penceresi açıldı) 65 yaş üstü çalışanlarımıza, hamile, engelli ve kronik hastalığı olan çalışanlarımıza izin verirken, diğer çalışanlarımız için esnek ve uzaktan çalışma koşullarını sağladık.

Binamızdaki çalışan sayısını elektrik birimi hariç yüzde 50 düşürdük. Kurumumuza ait ortak kullanım alanı olan yemekhanemizi kapattık. Sahaya çıkan çalışanlarımıza sağlık güvenliği için maske, eldiven ve dezenfektan veriyoruz.

Özetlersek; çalışanlarımızın ve ziyaretçilerimizin sağlığı için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz.

Şu anda sürecin henüz başındayız ve takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın açıkladığı destek paketleri hakkında sanayicilerimizi bilgilendiriyoruz. Paketlerin yaratacağı etkiyi görmek ve beklemek gerekiyor. Desteklerin bankalar aracılığı ile de sürdürülüyor olması sanayiciler için önemli bir gelişmedir. Üretenleri ayakta tutmamız gerekiyor ki salgından sonraki süreci daha iyi yönetelim. Bu çerçevede katılımcılarımızdan gelen talepler ve üst kuruluşumuz olan OSBÜK’ten gelen tavsiyeler ve talimatlar doğrultusunda yönetimimiz gerekli kararları alacak ve uygulayacaktır.

Devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda iş insanlarımızı ve çalışanlarımızı korumak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu konuda insan sağlığını birincil önceliğimiz olarak görmeliyiz. Biz, bu ilkeyi İkitelli OSB’de uyguluyoruz. Tüm camianın da bu hususa dikkat etmesini talep ediyoruz. Mümkün olduğunca temastan uzak kalınarak çalışma koşullarının düzenlenmesi keyfiyetten çıkarılarak gereklilik haline getirilmelidir. Çünkü insan gücü en önemli kaynaktır.

İstihdam, üretim ve ihracat, reel ekonominin en önemli bileşenleridir. Bu sebeple üretim yapan, ihracat yapan ve istihdam oluşturan sanayicilerimizin devlet ve devlet bankalarınca kriz dolayısıyla sekteye uğrayan mali yapıları desteklenerek ayakta tutulmalıdır. Bankalarımızın ve devletimizin açıkladığı destek paketlerinin sanayicimize erişiminin kolaylaştırılması ve duruma göre yeni destek düzenlemelerinin kararlarının gecikmeden alınması gerekmektedir.

SGK primleri ve vergi ödemeleri konusunda süreç takip edilerek daha iyileştirici kararlar alınmalıdır.

İnanıyorum ki, daha önce olduğu gibi ülkemiz bu süreci de el birliğiyle atlatacaktır. Birlikte başaracağız ve kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yeter ki devlet büyüklerimizin açıkladığı kurallara uyalım ve uygulayalım. Bireysel ve toplumsal sorumluklarımızı yerine getirelim. Büyüklerimize saygıdan, küçüklerimize sevgiden vazgeçmeyelim. Herkese sağlıklı ve huzurlu yarınlar dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.