1. TBV nedir?

TBV, sadece fiziki binaları olan ve teknoloji altyapısı güçlü, teknoloji geliştirme bölgesinden ibaret değildir. MBV aynı zamanda yenilikçi ve teknoloji tabanlı kalkınma ve büyümenin benimsendiği yeni bir düşünce ve felsefenin Türkiye’deki en önemli temsilcisidir. 

SADECE  KOCAELİ MERKEZLİ BÖLGESEL BİR PROJE DEĞİL AYNI ZAMANDA TÜRKİYE’NİN 2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA GLOBAL TÜRKİYE PROJESİDİR. HEDEF DÜNYA’NIN EN İYİ IT VADİLERİNDEN BİRİSİ OLMAKTIR

2. TBV profili ve kimliği kimlerden oluşmaktadır? TBV’nin hedef kitlesi kimlerdir?

TBV ENDÜSTRİ profili öncelikle bilişim ve ICT alanında yer alan global ve yerel tüm şirketler, ileri ve dijital teknoloji tabanlı gelişmek isteyen tüm sektörlerin Ar-Ge faaliyetleri  ve bireysel girişimcilerdir.

TBV insan profili, toplumdaki üretken ve yaratıcı tüm insanları, özellikle zeki ve başarılı öğrenciler, üretken bilim insanları, girişimciler, yatırımcılar, bürokratlar, araştırmacı, danışman-mentör, teknisyenler ve diğer profesyonellerdir. Bunların toplamı TBV’nin ruhunu oluşturmaktadır.

TBV’NIN RADARLARI TÜM YETENEKLERİ VE YETKİNLİKLERİ TARIYACAK BİR KAPASİTEYE SAHİP OLMALI VE AR-GE VE İNOVASYON İK’SININ GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMALIDIR.

3. TBV, bilimin teknolojiye, teknolojinin ürüne dönüştürüldüğü platformdur.
 
Bir fikrin ya da projenin pazarlanabilen bir ürüne dönüşmesi veya ticaretleşmesidir. 

4. TBV, girişimci için eko-sistemin, finansal desteğin ya da yatırımcı ağının sağlandığı yerdir. 

Eko-sistem boyutuyla MBV, risk sermayesi yatırımcılarının yer aldığı bir bölgedir.  Daha henüz doğum halindeki fikirlere veya projelere sermaye havuzu sağlayacak melek yatırımcıların da yerini aldığı bir vadidir. Bu itibarla bu eko-sistem içine girişim bankacılığı enjekte edilerek start-up ve spin-off MİLLİ şirketlerin bu eko-sistem içinde kurulmasının önü açılacaktır.

5. TBV, Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezleri vadisidir. Yeni ürünler (new products) doğurmak için ya da inkübasyon programları açmak için oluşturulan yerleşkelerdir. 

MBV içine davet edilecek şirketlere bağlı kurulacak kuluçka merkezleri veya bu vadide yer alacak ve MBV tarafından kurulacak bağımsız kuluçka merkezleri: 

a) Fikir toplama (idea generation) ya da proje çağrısı (call for Project) yapacaklardır.

b) Kuluçka merkezlerine MBV tarafından tüm teknik alt yapı ve destek hizmeti sağlanacaktır.  

c) Kuluçka merkezleri için ortak kullanım alanları ve sosyal yaşam merkezleri yapılacaktır. 

d) Pazara sürülebilecek ya da ticaretleşebilecek bir ürün icat etmeden önce teknoloji altyapısı ve bilimsel çalışma sonucunda ortaya konacak prototip (ptototype) üretimi için prototip geliştirme, test atölyeleri ve dijital laboratuarlar MBV bünyesinde kurulacaktır.

e) Türkiye çapında “Mobil İnkübasyon Programları (MobİP)” açmak suretiyle tüm Anadolu MBV radarına sokularak taranacak, inovatif akademisyen ve öğrenciler ile bireysel ve kurumsal girişimci-yatırımcılar, başka bir ifadeyle konunun tarafı aktörler MBV’ye davet edilerek üç ay veya daha fazla sürelerde projeleri ile birlikte kampa alınacaklardır.

6. TBV aynı zamanda bir işbirliği (collaboration) vadisidir. 

MBV’nin en temel iş kültüründen birisi de iş birliği yapmak olacaktır. Bilişim ve ICT alanındaki küresel ve yerel tematik inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, prototip atölyeleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri, uluslar arası ve ulusal yatırımcılar ve fonlar ile konunun muhatabı tüm sivil toplum örgütleri (NGOs) ile birlikte özel sektör ve devletimizin tüm kamusal alanı ile iş birliği yapılacak ve proje bazlı müşterek çalışmalar üretilecektir.

İŞBİRLİĞİ İÇİN REKABET ÖNCESİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMLARI

7. TBV kuluçka merkezlerinden yeni MİLLİ şirketler doğacak ve Muallimköy-KOCAELİ yeni girişimci bölgesi olacaktır.

Kuluçka merkezleri vasıtasıyla:

a) Girişimcilere rahat bir çalışma ortamı sağlama ve ortak kullanım (co-working space) alanları tahsisi edilecektir. 

b) İletişim altyapısı kurulacak ve ICT  alt yapı desteği verilecektir. 

c) Prototip atölye ve test laboratuarları imkanları sağlanacaktır.

d) İnovasyon yönetimi, Teknoloji yönetimi, ürün yönetimi, fikri mülkiyet hakları, patent alım ve pazarlama süreçleri ile ilgili destek verilecektir.

e) Eko-sistem ile buluşturulacaklardır.

f) İnovasyon için gerekli olan yaşamsal ve sosyal iklimin ayrıca oluşturulması gerekmektedir.

g) Eğitim, diğer destek hizmetleri, teknik servis, muhasebe ve danışmanlık hizmetleri verilmesi (Business Support Service)

GENÇ GİRİŞİMCİ EĞİTME, YETİŞTİRME VE FİNANSAL ÇÖZÜM SAĞLAMA MERKEZİ AÇILMALIDIR. TEKNOLOJİ TABANLI İNNOVATİF SPIN-OFF VE START-UPS ÇIKARMAK İÇİN TEKNİK YARDIM, ALT YAPI HİZMETLERİ, DANIŞMANLIK , FİNANSAL KATKI VE TİCARETLEŞECEK ÜRÜNE PAZAR DESTEĞİ VERİLMELİDİR. 

Sonuç olarak Devletimizin Bilişim vadisi projesi  çok sayıda girişimci çıkartarak,  bölgeye ve genel anlamda Türkiye’ye  yeni bir girişimcilik karakteri kazandırılacaktır.

8. Danışmanlık ve mentörlük hizmeti 

Danışmanlık ve mentörlük deneyimle beslenen Ar-Ge kültürü, paylaşımcı çevre ve network’lerle desteklenen paylaşımcı çalışma iklimi ve yaklaşımı TBV bünyesinde kurumsal bir hizmete dönüştürülecektir.

9. TBV, inovasyon ekonomisi çerçevesinde, eğitim, girişimci kültürü ve kongre merkezi olacaktır.


Dünyada yeni sermaye birikimi ve ekonomik gelişim modeli olan inovasyon konusuna adaptasyonu sağlama, yeni girişimci kültürü oluşturma, teknoloji tabanlı yeni ürün geliştirme, Türkiye’nin kendi teknolojisini üretme ve sonrasında ürün ve marka yönetimi için TBV bir eğitim ve konferans vadisi olacaktır. İnovatif insanların bir araya geldiği, tecrübelerin paylaşıldığı ve deneyimlerin aktarıldığı eğitim ve sosyal diyalog mekanizmalarının sunulduğu sosyal ve kültürel bir ortam yaratılacaktır.

Türkiye’nin inovasyon ekonomisine geçmesi için yapılması gereken kültürel değişim ve algı yönetimine TkBV eğitim ve kongre merkezleri katkı sağlayacaktır. Bilişim ürünlerinin pazarda kabulü ve ürün kullanıcısı ile buluşma ve ürün kullanıcısı tarafından benimsenme süreçlerine yönelik tanıtım (fuar, sergi, medya, kurumsal ilişkiler vb.) çalışmaları ile pazara yönelik eğitim programları vasıtası ile tüketici ve şirketleri bir araya getirecek organizasyonları gerçekleştirecektir.

10.  Endüstri İlişkileri, Endüstriyel partner oluşumları ve networking, kurumsal iletişim ve pazarlama yapılması mümkünse bu amaçla bir interface firmanın kurulması gerekmektedir.

11. Melek Yatırımcıların Teşvik edilmesi,  Risk Sermayesi-Venture Capital Company veya bir ‘girişimci devlet bankası’ kurulmalı veya mevcutlar ile bu konuda dünya örneklerinde olduğu gibi yeni işbirlikleri yapılması önem arz etmektedir. 

12.  TBV performansı nasıl ölçülmelidir?
Çıktı (outcome): Girişimci sayısı, yeni şirket sayısı ve yeni ürün sayısı ile ölçülecektir.
Yatırım (investment): Bölgede yer alan yatırım ve yatırımcı sayısı ile ölçülecektir.
Performans değerlendirme: Yarattığı ekonomik katma değer, büyüme ve istihdam ile ölçülecektir. 
Destek hizmetleri: Danışman, mentör ve servis sağlayıcıların sayısı ve sağlanan finansal kaynaklar ile ölçülecektir.
Küresel sonuçlar: Türkiye’nin dünya inovasyon şampiyonlar liginde yer almasını sağlamak ve global düzeyde girişimci ve teknoloji bazlı ürün sayımızı artırmak.
Türkiye’nin inovasyon ve dijital ekonomik tabanlı kalkınma sürecine yapacağı doğrudan katkı, orta milli gelir sarmalından çıkılmasına ve sosyal yaşamın kalitesinin artmasına sağlayacağı kamu yararı ile ölçülecektir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.