TİCARİLEŞEN BİLGİYE İTÜNOVA TTO VİZYONU

Üniversite bünyesinde geliştirilen akademik çalışmaları ve yeni teknolojileri, sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere işleme sokan İTÜNOVA TTO, girişimci fikirlerin hayata geçmesini sağlıyor.

FİKİRDEN ÜRÜNE

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İTÜ Vakfı ve İTÜ ARI Teknokent hissedarlığında, özellikle bir “şirket” olarak, özel sektör standartlarında ve hızında hizmet sunan İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), fikirlerin projeye dönüşmesi aşamasında kilit rol oynuyor. Farkındalık, tanıtım ve bilgilendirme hizmetleri sunmayı öncelikli gören İTÜNOVA TTO; proje sahiplerini yerli ve yabancı destek programlarıyla tanıştırıyor. TTO, üniversitelerdeki öğrencilerin ve öğretim elemanlarının fikirlerinin ürüne dönüşmesi sürecinde girişimcilik ve şirketleşme adımlarında da yol gösterirken, fikri ve sınai haklarını koruyabilmeleri için yönetim ve lisanslama hizmetleri sunuyor. İTÜNOVA TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, Sanayi Gazetesine yaptığı açıklamada, toplam bütçesi 90 milyon lirayı aşan, 340 adet üniversite-sanayi iş birliği projesine imza attıklarını söyledi.

TEKNOLOJİ TRANSFERİNİN ADRESİ

Öncelikle bizlere TTO’nuzu tanıtır mısınız?

Akademik bilgi ve tecrübenin, sanayinin sahip olduğu bilgi, pazar tecrübesi ve mali güç ile birleşmesi için, ortak iş birliği platformları yaratacak TTO gibi kurumsal arayüzlere ihtiyaç duyuluyor. Bilimsel ve teknolojik bilgiye ulaşmaya aracılık etmek, teknolojik bilgi üretmek, üretilen bilginin ticarileştirilmesini sağlamak ve teknoloji transferini ve girişimciliğini desteklemek amacıyla Şubat 2013 tarihinde kurulan İTÜNOVA Teknoloji A.Ş, TÜBİTAK’ın 1513 Çağrısı desteğiyle Ocak 2014 itibariyle İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA TTO) olarak faaliyet göstermeye başladı.

SANAYİYE HİZMET

TTO bünyesindeki faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Üniversite-sanayi iş birliğini profesyonel olarak yürütme görevini yerine getirmek üzere hizmet vermeye başlayan İTÜNOVA TTO, İstanbul Teknik Üniversitesinde geliştirilen akademik çalışmaları ve yeni teknolojileri, sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkemizin ulusal kalkınmasına katma değer sağlamak amacıyla sanayiye sunuyor. Üniversiteye ve sanayiye hizmet için kurulan, şirketlerin teknolojik rekabet edebilirliğini artırabilmek ve toplumun her kademesindeki bireyleri daha yenilikçi, daha girişimci kılabilmek amacıyla çalışan İTÜNOVA TTO, bu amacın gerçekleşmesi için sunduğu hizmetleri 5 farklı hizmet birimi altında topluyor.

BEŞ FARKLI BİRİM

İTÜNOVA TTO bünyesinde faaliyet gösteren birimlerin üstlendiği görevler nelerdir?

TTO’muz bünyesinde 5 farklı birim değişik alanlarda görev yürütüyor. Tanıtım ve Farkındalık Birimimiz, İTÜ’nün iş dünyasına yönelik sahip olduğu kaynakların tanıtımı ile eğitim organizasyonları, bilgilendirme faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Ulusal ve Uluslararası Fonlar Birimimiz, Ulusal ve Uluslararası Destek Programlarından faydalanmaya yönelik hizmetler sunuyor. Üniversite-Sanayi İş Birliği Birimimiz, fikir aşamasındaki projeleri ya da mevcut Ar-Ge çalışmalarını doğru ve hızlı bir şekilde sanayiye yönlendiriyor. Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Birimimizin görevi; patent, faydalı model, marka ve endüstriyel tasarım konularında bilgilendirme eğitimleri vermek. Son olarak da Girişimcilik ve Şirketleşme Birimi, yenilikçi fikir veya rekabetçi yöntem içeren bir buluşun ticari değeri olan ürüne çevrilmesi, bu fikrin korunmasını takiben ticarileştirilmesi konularında destek hizmetleri sunuyor.

340 PROJE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversite-Sanayi İş Birliği Birimi, bugüne kadar hangi büyük projeleri gerçekleştirdi?

Bu birim, sanayinin, üniversiteye yönelmesi amacı doğrultusunda İTÜ laboratuvarları ve fakülteleriyle koordineli bir çalışıyor. Birim bugüne kadar, Türk Hava Yolları, TUSAŞ, Arçelik, Aselsan, Turkcell, Vodafone gibi sektörün en büyükleri arasında yer alan birçok firma ile akademisyenlerini buluşturarak, Ar-Ge projeleri gerçekleştirdi. Sanayi firmalarının yanı sıra, Kars Valiliği, Marmara Üniversitesi, Eti Maden İşletmeleri, BİMTAŞ gibi kamu kurumlarıyla da projeler yapıldı. Ocak 2014’den bu yana 442 akademisyen ile çalışan İTÜNOVA TTO, toplam bütçesi 90 milyon lirayı aşan, 340 adet üniversite-sanayi iş birliği projesine imza attı.

ULUSLARARASI DESTEK

Genç girişimcilere ne gibi destekler sağlıyorsunuz?

İTÜNOVA TTO ve İTÜ ARI Teknokent, uluslararası girişimci hızlandırma programı “INNOGATE Rocket Your Business” Programı ile teknoloji tabanlı girişim firmalarını uluslararası ağlarla tanıştırıyor. Bu programla KOBİ ölçeğinde ve ürünleri hazır firmalara yönelik uluslararası ağlara açılma eğitim ve kamp programı, yurt dışı iş geliştirme desteği ve yabancı yatırımcılarla buluşma fırsatları bir arada sunuluyor. 2016 yılında İTÜNOVA ve İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek ve INNOGATE girişimcilik programlarına 6 milyon lira bütçe ayırarak fikirden üretime giden yolda birçok projeye destek verdi.

INNOGATE KAPILARI AÇIYOR

INNOGATE Programı’nın hedeflerini anlatır mısınız?

Bugüne kadar toplam 80 firmayı ABD’ye götüren ve 40 firmanın ticari faaliyetlerini ABD’ye taşımasına olanak sağlayan INNOGATE Programı kapsamında seçilen firmalar, İTÜ ARI Teknokentin tecrübesi ve denenmiş yöntemleri ile deneme-yanılma süresini kısaltıyor. INNOGATE, hedefe yönelik atılan adımlar ve kurulan doğru bağlantılar sayesinde kapıları kolay açmasının yanı sıra, ABD pazarına girişte ihtiyaç duyulan hizmetlere maliyetinin çok altında ulaştırıyor. Program, yerli firmaların üretimlerini Türkiye’de yapmalarını, Ar-Ge ve temel kaynaklarını burada geliştirmelerini sağlıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.