banner250

ULUDAĞ’A YENİ BİR BİLİM ÜSSÜ: SANAYİ TEKNOPARK

Uludağ Üniversitesi’ne istihdamdan üretime, işbirliğinden ihracata kadar her alanda örnek teşkil edecek bir teknopark kurulacak. Yüksek teknolojiyi sanayiciyle el ele vererek üretecek olan teknopark, üretim ve istihdam ilin kapasitesini rekor seviyede katlamayı hedefliyor.

ULUDAĞ’A YENİ BİR BİLİM ÜSSÜ: SANAYİ TEKNOPARK

Uludağ Üniversitesi’ne istihdamdan üretime, işbirliğinden ihracata kadar her alanda örnek teşkil edecek bir teknopark kurulacak. Yüksek teknolojiyi sanayiciyle el ele vererek üretecek olan teknopark, üretim ve istihdam ilin kapasitesini rekor seviyede katlamayı hedefliyor.

18 Eylül 2015 Cuma 08:02
 ULUDAĞ’A YENİ BİR BİLİM ÜSSÜ: SANAYİ TEKNOPARK
 


   Uludağ Üniversitesi’nin kuracağı dev modern teknoparkla Bursa teknoloji üretiminde dünya standartlarına erişecek. Ürettiği teknolojiyle ihracatçı kimliğini ön plana çıkaran bir Türkiye’nin artık inovasyon piyasasında var olması gerektiğini düşündüklerini belirten Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, yeni yatırımcılarla üretim ve istihdam kapasitesini yaklaşık 10 kat artıracaklarının bilgisini verdi. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Yusuf Ulcay, teknoparka dahil olan firmaların prestij üstünlüğüne sahip olduklarının bilincinde olmaları gerektiğini de ifade ederek, üretimin sınai yönüne vurgu yaptı. Üretimin öncül ayağının üniversite olduğunu, bunun da sanayi tarafından desteklenmesi gerektiğini söyleyen Ulcay, sanayiciyle el ele vererek yapılacak üretimin bölgeye de basamak atlatacağından bahsetti. Ulcay, ‘sanayicimizin teknoparkımıza gelmesi için imkânlarımızı zorlayacağız’ mesajı verdi:  


Gelecek teknolojiyle şekillenecek

Kurulması için çalışmalara başlanan dev teknoparkta hangi sektörlere ağırlık verilecektir ve Bursa’daki hangi alanda katma değer oluşturulacaktır?
Bildiğiniz gibi Türkiye bugün orta gelir tuzağı denilen eşiğe takılmış durumda. Orta gelir tuzağı dediğimiz; teknolojisini kendi üretmeyen ülkelerin fason üretimle gelebilecekleri en üst nokta. Biz de fason üretimle gelebileceğimiz en üst noktaya geldik. Eğer gerçekten hedeflediğimiz 25 bin dolar ve ötesindeki kişi başına gayri safi milli hâsıla seviyesine ulaşmak istiyorsak, teknoloji üreten bir ülke haline gelmemiz lazım.

Sanayi üretimiyle Türkiye’nin ekonomideki itici gücü olan Bursa, bugüne kadar lokomotif sektörler konumundaki otomotiv, makine, tekstil gibi alanlardaki ihracatçı kent kimliği ile önemli kazanımlar sağladı. 2023 yılı için Bursa olarak koyduğumuz 75 milyar dolar olan ihracat hedefine ulaşabilmek içinse yaklaşık 4 dolar olan kilogram ihracat birim fiyatımızı 10 dolar seviyesine yükseltmemiz gerekiyor. Bu noktada mevcut sektörlerde orta-ileri ve yüksek teknolojili üretime geçişin yanı sıra, güçlü geleneksel alanlarımızın potansiyelini savunma ve uzay-havacılık sanayi, raylı sistemler, mekatronik, biyoteknoloji ve yazılım gibi stratejik alanlarda da katma değere dönüştürme gücümüz var. Bu konuda da Bursa’da iş dünyamız ile birlikte önemli adımlar atıyoruz.İstihdam ve üretim 10’a katlanacak


Uludağ Üniversitesi bünyesinde kurulacak teknoparkla hedeflenen Ar-Ge, inovasyon ve istihdam potansiyeline bir çerçeve çizebilir misiniz?


Uludağ Üniversitesi olarak, kurucusu ve işletmecisi olduğumuz ULUTEK A.Ş. için tahsis ettiğimiz 650 dönümlük alanın 560 dönümü boş duruyor. Bu alanın sadece 100 dönümlük bölümünü kullanıyoruz. Proje üzerinden pazarlama yaparak çekeceğimiz ulusal ve uluslararası yeni yatırımcılarla üretim ve istihdam kapasitesini 8-10 kat arttırmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan, sanayicilerimizi üniversitemize davet ettik ve karşılıklı fayda getirecek bir işbirliği zemini oluşturma ilkelerini görüştük. Bursa iş dünyamızla da paylaştık; eğer bir sanayici bizim üniversitemizdeki bir öğretim üyesiyle bir projeye girer ve 100 bin lira koyarsa, biz de üniversite olarak 50 bin lira koyacağız. Küçük ama etkin projelerde bunu kullanacağız. Öğretim üyelerimizi de motive edip, tüm kaynaklardan yararlanılmasına yönelik kendilerine gereken araştırma desteğini vermeye başladık. Geçtiğimiz ay araştırma projeleri için rektörlük bütçesinden 4 milyon TL’lik kaynak ayırdık. Bu ay bir 4 milyon TL daha vereceğiz. Bunlar 40 yıllık üniversite tarihimizde bu çapta ilk kez gerçekleşen uygulamalar olmaktadır.“Teknopark firması prestijlidir”


Teknopark firmalarını yurt içi ve yurt dışı yatırımcılarıyla buluşturmak için ne gibi çalışmalarda bulunulacak?


Bir taraftan araştırma yaparken, diğer taraftan da pilot üretim gerçekleştiren üretim merkezleri kurmamız gerekiyor. Şu anda üniversitemizdeki teknoparkımızda da Türkiye’deki teknoparkların çok büyük bir kısmında böyle bir tesis yok. Avrupa ya da Amerika'daki teknoparklara baktığımızda, devlet teşviki yok. Ama firmalar, orada keşke bir yer boşalsa da yer alsam diye bekliyor. Çünkü teknoparkın içerisinde firmanın pilot tesisinin olması büyük bir prestij kaynağı oluyor. Türkiye'de böyle bir algı henüz oturmadığı için devlet hala girişimciler oraya katılsın diye teşvik vermek zorunda kalıyor. Biz de ‘3 Nesil Üniversite’ vizyonu koyduğumuz Uludağ Üniversitesi'nde, teknoparkımızı geliştirmek için tek ofislerden oluşan kuluçka merkezlerinde araştırma, yazılım şirketlerinin yanında, pilot üretim yapan tesisler de kurmanın planlarını yapıyoruz. Bu noktada, Haziran ayı başında Amerika'da katıldığımız fuarda, burasını araştırma şirketlerine pazarlamak amacıyla ciddi görüşmeler yaptık. Bu çalışmalarımız devam edecek. Önümüzdeki günlerde Bursa’daki Ar-Ge birimi bulunan şirketlerimizin yöneticileriyle buluşarak görüş alışverişinde bulunarak onların da beklentilerini alacağız. 

Teknoloji Transfer Ofisi olan Türkiye’deki 20 üniversiteden bir tanesiyiz. Ayrıca, TÜBİTAK BİGG Programı 1. Aşama süreçleri yürütmek üzere seçilen 17 uygulayıcı kuruluştan da biriyiz. Uludağ Üniversitesi olarak sanayicilerimiz ile birlikte ortak olarak kurduğu bir teknoloji transfer ofisine sahibiz. TTO’ların iki ana fonksiyonu var. Birinci ayak; üniversitede gerçekleştirilen buluş, icat, faydalı model, ürün, proses gibi katma değer oluşturma potansiyeli olan bilgilerin koruma altına alınmasıdır. İkinci ayağı ise bunu pazarlamaktır. ULUTEK ile birlikte TTO’da da bu anlayışla yapısal değişime yeni dönemle birlikte start verdik.
Son Güncelleme: 18.09.2015 08:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.