banner250

TÜBİTAK BiGG’DEN 150 BİN LİRA

TÜBİTAK, bu yıl girişimcilere verilecek hibe tutarını 150 bin liraya yükseltti. İki dönem halinde değerlendirilecek iş fikri başvuruları, 10-28 Nisan ve 1-15 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

TÜBİTAK BiGG’DEN 150 BİN LİRA

TÜBİTAK, bu yıl girişimcilere verilecek hibe tutarını 150 bin liraya yükseltti. İki dönem halinde değerlendirilecek iş fikri başvuruları, 10-28 Nisan ve 1-15 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

11 Nisan 2017 Salı 08:39
TÜBİTAK BiGG’DEN 150 BİN LİRA


Firmalar, rekabetin yoğun olduğu küresel arenada, rakiplerinden farklılaşmak için iyi fikirlere ihtiyaç duyuyor. TÜBİTAK, yenilik odaklı fikirlere sahip girişimcilere, çeşitli destek programlarıyla omuz veriyor. TÜBİTAK’ın girişimcilik desteklerinden olan ve 2012 yılında başlayan “1512 Programı” revize edilerek, yeni bir isim aldı. TÜBİTAK, yeni program “Bireysel Genç Girişim (BiGG)”in sağladığı destek tutarını 150 bin liraya çıkardı. Böylece, Ar-Ge’ye, teknoloji ve yenilik odaklı çalışmalara yatırım yapan firmalar, rakiplerinden bir adım önde olabilecek. Firmalar, önerilen yeniliği iş planına dönüştürmede profesyonel yardım, kurulacak firmanın en zor yılını atlatmaları için sermaye desteği, pazarda tutunmayı kolaylaştıracak özel iş rehberleri desteği alabilecek.

Yılda iki çağrı
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, 62 milyon lira bütçeli BiGG Programı ile girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini firma kurarak yenilikçi ürünlere dönüştürebilmeleri için yüzde 100 hibe desteği vereceklerini söyledi. Adayların, bu yıl 150 bin liraya yükseltilen yüzde 100 hibe destekten yararlanmak için yarışacaklarını dile getiren Ergin, programa yapılacak iş fikri başvurularının, önceki yıllardan farklı olarak bu sene 2 ayrı çağrı döneminde kabul edileceğini kaydetti. Ergin, “İş fikri başvuruları, 10-28 Nisan 2017 ve 1-15 Ağustos 2017 çağrı dönemlerinde alınacak. Girişimci adayı, başvurduğu uygulayıcı kuruluşla birlikte iş fikrinin olgunluğu ve takımın hazırlık seviyesi doğrultusunda başvuru yapacağı çağrı dönemine karar verecek. TÜBİTAK böylece ilk çağrı dönemi için iş fikri başvurusu hazır olmayan girişimci adaylarına aynı çağrı yılı içinde ikinci bir fırsat sunmuş olacak” şeklinde konuştu.

İki program birleşti
TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin, 2012 yılından itibaren yürütülen “Girişimcilik Aşamalı Destek Programı”nın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen “Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı” ile birleştirildiğini anımsattı. İki programın 2017 çağrı dönemi itibarıyla BiGG-Bireysel Genç Girişim Programı adı ve yenilenmiş içeriğiyle uygulamaya alındığını dile getiren Ergin, arttırılan destek tutarı ile girişimcilere daha faydalı olacaklarını söyledi.

Zenginleştirilen içerik
Arif Ergin, programın yürütüldüğü 4 yıl içinde gerçekleştirilen çalışmalar ve tüm paydaşların dahil olduğu değerlendirmeler neticesinde, teknoloji tabanlı genç girişimlerin ticari başarı elde eden ve ülke için katma değer yaratan firmalara dönüşebilmesi için şirket kurulumundan önce iş fikrinin ticari ve teknik doğrulamasının yapılması gerektiğinin gözlendiğini ifade etti. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, programın destek mekanizmasının hızlandırıcı hizmeti sunacak şekilde zenginleştirildiğine işaret eden Ergin, bu kapsamda girişimcilik ekosisteminin gelişimini hızlandıracak kamu-üniversite-sanayi iş birlikleri oluşturmaya devam edeceklerini vurguladı.

Onay alacaklar
Ergin, programın 1. aşama sürecinin mentorluk, iş birliği ağlarının oluşturulması, müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde yeniden tasarlandığının altını çizerek, “İş fikirlerini bu hizmetlerden faydalanarak geliştiren girişimci adayları, uygulayıcı kuruluşlardan onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK'a başvurarak bu yıl 150 bin liraya yükseltilen yüzde 100 hibe desteğinden yararlanmak için yarışacak” ifadesini kullandı.

Konu ve sektör ayrımı yok
TÜBİTAK Başkanı, girişimcilerin çağrı kapsamında herhangi bir konu ve sektör ayrımı gözetilmeksizin, tüm teknoloji alanlarında iş fikri başvurularını TÜBİTAK'ın belirlediği BiGG Programı uygulayıcı kuruluşlarına yapabileceğini belirterek, katma değeri yüksek ürün yaratma hedefindeki adayların başvurularını beklediklerini dile getirdi.

Uygulayıcı kuruluşlar
Program kapsamında Anadolu Üniversitesi TTO, Atılım Üniversitesi TTO, Bilkent Cyberpark, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme AŞ, Erciyes Teknopark, Fırat Teknokent, Gazi Teknopark, Gaziantep Üniversitesi Target TTO, Hacettepe Teknokent, İnnopark Konya TGB, İstanbul Teknokent, İTÜNOVA, Konya Teknokent, TÜBİTAK Marmara Teknokent, ODTÜ TEKNOKENT, Özyeğin Üniversitesi TTO, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi TTO, Türk Ekonomi Bankası, Uludağ Üniversitesi TTO ve Yıldız Teknopark, TÜBİTAK tarafından BiGG uygulayıcı kuruluşlar olarak belirlendi.

Fikirler süzgeçten geçirilecek
Programın 1. aşamasının yürütülmesinden sorumlu uygulayıcı mekanizmalarının ortak hedefi; iş fikrinin iyi bir iş planına dönüştürülmesini sağlamak olacak. Uygulayıcı kuruluş kendi programı sonunda, incelediği iş planları içinden bir eleme yapacak. Bu eleme, iş planlarından hangilerinin 2. aşama değerlendirmesine girecek kadar iyi, hangilerinin olgunlaşmaya ihtiyacı olduğunu belirleyecek. Uygulayıcıların onayını almış olan iş planları, 2. aşamada TÜBİTAK tarafından seçilen uzman panelistlerce değerlendirilecek. Değerlendirme sonucu yeterli bulunan iş planları, girişimcilerine şirket kurmaları için gerekli kapıları açmış olacak. TÜBİTAK bu evrede, girişimcilerin ürünlerini ticarileştirmesi ve müşteri ile buluşmalarını kolaylaştırma amaçlı etkinlikler düzenleyecek. Girişimciler şirket kurduktan sonra TÜBİTAK’la sözleşme imzalayacaklar. Bu sözleşme ile toplam 150 bin TL’ye varabilen desteği almak için faaliyetlerine başlama fırsatı elde edecekler.

18 ay sürecek
Bundan sonraki aşamada şirketler, iş planı faaliyetlerini en fazla 18 ay sürecek şekilde düzenleyecek. İş planlarının başarıyla tamamlanması sonrasında BiGG’in 3. aşamasında girişimciler TÜBİTAK’ın 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı’na başvuru yapabilecek. 1507 Programı’na başvuran ve kabul alan şirketler, destek konusunda daha avantajlı bir konumda olacak.

Tek başvuru          
Programın Uygulama Esasları ve Çağrı Duyurusunda yer alan koşulları taşıyan firmalar, program başvurularını “tek” bir uygulayıcı kuruluşa yapacak. Başka bir uygulayıcı kuruluşta başvuru ya da kabulün bulunması, firmaların BiGG desteği almanıza engel olacak. Ayrıca ön başvuru tarihinden itibaren herhangi bir şirkette ortaklığın bulunmaması gerekiyor.

Yüzde 100 emin olmalılar
Uygulayıcı kuruluşlara başvurmadan önce, firmaların rakiplerinden sıyrılabilmeleri için yenilikçi fikirlerinden yüzde 100 emin olmaları, şu soruların tümüne evet yanıtı vermeleri gerekiyor:

İş fikriniz teknolojik bir yenilik içeriyor mu?

Müşterinizi tanımladınız mı?

Müşterinizin ihtiyaçlarını biliyor musunuz?

Müşterinizin şu anda bu ihtiyaçları nasıl karşıladığını biliyor musunuz?

Yakın çevreniz dışında önerdiğiniz ürün veya hizmeti satın almayı düşünen en az bir kişi var mı?

Piyasada sizinle doğrudan rekabet edecek aktörlerin kim olduğunu biliyor musunuz?

Size rekabet avantajı sağlayacak çekirdek yetkinliklerinizi biliyor musunuz?

Çekirdek yetkinlikleriniz iş fikrinizi destekliyor mu?

Ekibiniz hazır mı?

Üç yıl içinde iş fikrinizi hayata geçirdiğinizi ve gelirinizi kendi şirketinizden kazandığınızı hayal edebiliyor musunuz?
Son Güncelleme: 11.04.2017 10:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.